KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Kamieniarski łącznik czasu

W podwarszawskim Hornówku ulokował swój dom pan Grzegorz Czernichowski, w którym dziś mieszka wraz ze swoją żoną i dziećmi. Nie wpisuje się ten budynek w okoliczny standard architektonicznej zabudowy przestrzeni, którą stanowią na ogół budynki katalogowe

Parapety Mimo że pan Czernichowski jest wielkim entuzjastą kamienia, w podejściu do jego stosowania zachowuje zdrowy dystans. Z góry założył, że parter będzie wykańczany kamieniem natomiast piętro już nie. Góra domu miała być lżejsza z założenia, dlatego miejsce parapetów zajęły dachówki, identyczne jak na dachu. Wszystkie wykończenia parapetów na parterze są wykonane z piaskowca, jeżeli nie cała obróbka wokół okna, to sama płyta parapetu jest kamienna. Parapetom nadano dwie formy, które są efektem poszukiwań pana Grzegorza, stąd jeden z parapetów został zrobiony inaczej niż trzy pozostałe, chociaż idea jest ta sama. Jest więc parapet wywinięty jęzorem, jest jedno małe okienko, które ma troszeczkę inny parapet niż pozostałe, bo ma zmiękczane naroża. “Kiedy najpierw małe okno zmiękczyłem, stwierdziłem, że uwidacznianie kompromisu będzie dużo ciekawsze”. Z kolei okna obrabiane dookoła kamieniem mają swój odmienny parapet.

Posadzki W sieni posadzkę zdobi wapień Morawica, świadomie nie przebierany podczas zakupu, a w czasie układania brany bez dobierania poszczególnych elementów do całości. Ponieważ każda płytka jest z innego kawałka cięta, efektem końcowym jest mocno urozmaicona powierzchnia posadzki; każda płytka żyje swoim życiem, dzięki czemu całość jest ciekawsza. Rezygnacja z polerowania powierzchni płytek i ostrych krawędzi dała efekt udomowienia, odmienny niż ma to miejsce w przypadku polerowania i łączenia ścisłego ostrych krawędzi, co najczęściej ma miejsce w posadzkach różnych urzędów, banków czy sal reprezentacyjnych hoteli i uważane jest za najwyższy standard. W części domu, skąd jest wyjście na ogód, również podłogę przykryje Morawica, choć były próby przymiarki do Bolechowic ale ostatecznie właściciele uznali je za zbyt ciemne. Planowane jest więc wykorzystanie dwu kolorów Morawicy - będzie wykonana opaska dookoła pomieszczenia, a w środku wzór przypominajacy dywan. Środek przyozdobi karo.

Drzwi

W średniowiecznych stylizacjach, jakie można spotkać w opisywanym budynku, również drzwi są niczym żywcem przeniesone z zabytkowych obiektów. “Portal kamienny głównego wejścia w stylu angielskim jest wykonany przez mnie na nowo, natomiast brama, która jest montowana w elewację, to oryginał mający około 300 lat, wyciągnięty z kościoła z Lipna, gdzie proboszcz wymieniał drzwi wyrzucając stare. Przypadek sprawił, że natrafiłem na tę bramę. W zaistniałych okolicznościach nie było trudno stać się ich właścicielem, potem troszeczkę konserwacji, starania i będzie służyła przez kolejne lata” opowiada właściciel domu. W ten sposób ogólne wrażenie pogłębia wartościowy autentyk, ciekawy i unikatowy, szczególnie w zastosowaniu w prywatnym budownictwie.

Wanna

W łazience na piętrze przyciąga wolno stojąca wanna. Jej obudowa wykonana jest z marmuru Carrara DC według własnego pomysłu, bez żadnych odniesień. Był początkowo taki pomysł, żeby wstawić wannę tradycyjną, żeliwną, ale okazało się to nierealne, zbyt kosztowne i wypadało sobie poradzić w inny sposób, na przykład przez zastosowanie jej obudowy z Carrary. Wanna jest więc blaszana i wraz z kamienną obudową łączy chęci z możliwościami. Forma obudowy została prostu wymyślona przez pana Grzegorza, który jako dyplomowany artysta z dużym doświadczeniem nie miał problemów z jej znalezieniem.

Pozostałe elementy do zrealizowania: Wymienione elementy kamieniarki nie wyczerpują całego zakresu zastosowanych rozwiązań. I tak, ogrodzenie całej posesji będzie kamienne, z łupanego piaskowca, tzw. murak, stawiany na prostą fugę i przykryty czapą albo z piaskowca, albo z betonu. Inwestor s

kłania się do przykrycia muru czapą betonową uważając, że będzie się ona ładniej starzeć, szybciej zzielenieje i złapie klimat, który pasuje do całości. Drugi element kamienny to podjezdnia, która będzie wyłożona kostką. Przed wejściem do domu niewielki taras będzie zdobił jeden stopień z piaskowca, a także na wyjściu do ogródka również będzie wykończenie z piaskowca, a także na wejściu do ogródka również będzie wykończenie z tego kamienia .

z indywidualnymi modyfikacjami. Jego charakter i forma naznaczone są osobistym piętnem osobowości właściciela domu, który jednocześnie jest autorem koncepcji projektu budynku i rozmaitych detali, czyniących zeń obiekt o wyjątkowych walorach estetycznych. Niewątpliwie dom państwa Czernichowskich ma swoją historię, w której niebagatelne miejsce znalazł kamień i fascynacje nim właściciela: “Idea zastosowania większej ilości kamienia niż to się standardowo odbywa, wywodzi się z mojego zamiłowania i wykonywanego zawodu. Rozumiem kamień i wiem, jakie są jego możliwości, jakie daje rezultaty. Ukończyłem konserwację na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, więc napatrzyłem się na starą architekturę i te tęsknoty za starym solidnym budownictwem, urokliwymi fragmentami portali, okien czy wnętrz gdzieś tam siedziały we mnie. Dlatego o ile możliwości pozwalały takie elementy zostały umieszczone w budynku. Do głosu doszedł sentyment za zapomnianym zawodem”. Wzorem i inspiracją do powstania budynku w istniejącej dziś formie był m.in. stojący bezpośrednio przy wrocławskim rynku dom, o wdzięcznej nazwie Jaś i Małgosia. To pozostałość z okresu średniowiecza, jest bardzo wąziutki i właśnie ten fakt miał duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez państwo Czernichowskich odnośnie realizacji własnego domu. Fantazję twórczą na wąziutkiej działce budowlanej w Hornówku ograniczały bardzo trudne warunki budowalane i wrocławski budynek stanowił fizyczny dowód na to, że niezbyt korzystną pod względem gabarytów działkę można zagospodarować i wybudować na niej dom, w którym będzie się dało mieszkać. Bezpośrednią inspiracją kamieniarską był po trosze angielski gotyk - to jeżeli chodzi o portal wejściowy, a także późne średniowiecze, które konkretnie reprezentuje stary kościół stojący na rynku w Szydłowcu oraz Dom Długosza i w jakiejś niewielkiej części stary Sandomierz. Elementy kamieniarki zastosowane w domu mają swoje pierwowzory. Pan Grzegorz odnosząc się do koncepcji zastosowania określonych rozwiązań kamieniarskich w domu stwierdza: “Była to próba wyciągnięcia ze starej architektury po pierwsze bryły całego domu, po drugie różnych smaczków, tych elementów i rzeczy, które uprzyjemniają życie. Żaden z elementów architektury budynku nie nawiązuje do współczesnej architektury. Co prawda nie da się dzisiaj wszystkiego utrzymać w historycznej konwencji, gdzieś jednak mieszanka współczesności z wczesnym renesansem czy późnym średniowieczem musi polegać na kompromisie. Zatem to, co niezbędne a nowoczesne znalazło się w budynku ze zrozumiałych powodów. Z tym się po prostu wygodnie żyje”.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet