KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Konkurs Kamień 2019

Laureaci konkursu Kamień 2019

Jury tegorocznej edycji konkursu Kamień 2019 przyznało statuetki Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie w tradycyjnych kategoriach. To już 12. taka rywalizacja z inicjatywy magazynu „Świat Kamienia”.

Dlaczego warto stanąć do walki o Kariatydę? Udział w konkursie organizowanym przez redakcję dwumiesięcznika „Świat Kamienia” może wziąć każda kamieniarska realizacja! Na zwycięzców czeka darmowa promocja na łamach „Świata Kamienia” i w mediach elektronicznych oraz statuetka Kariatydy, która stanowiąc o kunszcie laureata, będzie potwierdzeniem jakości w oczach jego klientów i kontrahentów. Jeżeli więc tworzą Państwo niezwykłe rzeczy z kamienia, jeżeli w Państwa okolicy powstawać będzie projekt zasługujący na uwagę – zawsze zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją.

Tu przypomnijmy, że termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs Kamień 2019 minął 30 sierpnia br. Na długo wcześniej o szczegółach konkursu informowaliśmy na naszych łamach, a zainteresowani mogli się zgłaszać poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go razem z fotografiami realizacji na adres mailowy, korzystając z naszej witryny internetowej (www.swiat-kamienia.pl). Jury ustaliło, że propozycje można było zgłaszać w ramach jednej z trzech kategorii: „Kamień w obiektach architektonicznych”, „Nagrobek” oraz „Elementy architektoniczne, rzeźba, wnętrza”. I tym razem nadesłane prace poznała ceniona w branży kamieniarskiej kapituła, która swój werdykt oparła na takich kryteriach jak: indywidualny charakter realizacji, jakość jej wykonania, spójność kompozycji, wartość artystyczna. Kogo spośród nominowanych oceniła najwyżej?


NASZ WERDYKT 2019

Jury pod przewodnictwem redaktor naczelnej magazynu „Świat Kamienia” Adriany Czekaj, w składzie: dr Renata Wysocka, Stanisław Sitarz, Józef Maślaniec po zapoznaniu się z nadesłanymi realizacjami postanowiło wyłonić zwycięzców konkursu Kamień 2019 i nagrodzić statuetkami Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie.
W kategorii „Kamień w architekturze” ex aequo zwyciężył pałac „Noce i dnie”, zlokalizowany w miejscowości Nowa Pogorzel k. Mińska Mazowieckiego oraz biurowiec Dominanta Praska, położony na warszawskiej Pradze. Nagrodą specjalną jury nagrodziło Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel – basen z wykorzystaniem granitu Nero Impala, zlokalizowany w miejscowości Gola Dzierżoniowska (Niemcza, woj. dolnośląskie).
W kategorii „Rzeźba, wnętrza, elementy architektoniczne” ex aequo zdobyły rzeźby ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku oraz rzeźbie Jana Himilsbacha stojącej w Strzegomiu, wykonanej przez Patryka Nieczarowskiego. Nagroda specjalna powędrowała do Ewy Solimy za ponaddwumetrowy kamienny budzik. Autorem zwycięskiej realizacji w kategorii „Nagrobek” okazał się po raz kolejny Andrzej Weremczuk.

Nagrody – statuetki Kariatydy – wręczone zostaną podczas targów Stone w Poznaniu. W tym wydaniu „Świata Kamienia” prezentujemy nagrodzone realizacje.

ARCHITEKTURA


focusNagroda główna przypadła Pałacowi „Noce i dnie”, który znajduje się w miejscowości Nowa Pogorzel niedaleko Mińska Mazowieckiego. Wyjątkową dbałością o detal wyróżniają się wykonane z hiszpańskiego marmuru Crema Marfil Emperador posadzki i schody oraz frezowane nakrywy dające powierzchnię 1200 m kw, które zostały pocięte waterjetem na miarę, a po zamontowaniu spolerowane na jednolitą powierzchnię. Inwestorem i projektantem była Halina Grązka. Prace kamieniarskie wykonała firma Focus Dariusz Duda z Warszawy.


fot. Pałac „Noce i dnie” w Nowej Pogorzeli k. Mińska Mazowieckiego

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2015

ARCHITEKTURA
 
Kamien 2015 7Nagroda główna przypadła obiektowi Royal Wilanów, który mieści się przy ulicy Klimczaka (róg ul. Przyczółkowej) w Warszawie. Silny kamieniarski akcent jest tutaj widoczny na fasadzie, gdzie zostały użyte płyty o fakturze kanelowanej i płyty szlifowane z piaskowca „Brenna”. Łączna ilość fasady kamiennej – 5350 m kw. Prace kamieniarskie realizowała firma Kamieniarz Tadeusz Modliński. Wykonawcą jest firma ERBUD SA, inwestorem – Grupa Capital Park. Projekt wykonała firma JEMS Architekci.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2013

RZEŹBA

rzezbaNagrodzony Pomnik św. Jana Kantego, Patrona Politechniki Opolskiej stoi przy ul. Prószkowskiej 76 w Opolu. Pomnik został zaprojektowany przez prof. dr. hab. Ryszarda Gluzę z wrocławskiej ASP. Wykonawcy: Radosław Keler, Marek Wikar i Ryszard Gluza. Postać św. Jana Kantego wykonana została z marmuru Sławniowice szare, aranżacja architektoniczna z dolomitu Sławniowice złociste, a stopnie z granitu Strzelin. Wymiary obiektu: dł. 560, szer. 500, wys. 440 cm.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2011

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

muzeum chopinaNagroda główna:
Muzeum Chopina w Warszawie
– Największym problemem było ręczne wnoszenie krętymi i wąskimi schodkami grubych na 3 cm płyt o wymiarach 140 na 140 cm – mówi Paweł Bereza, właściciel firmy Pamir. – Dodatkowo komplikował sprawę fakt, że prace odbywały się w cennym obiekcie zabytkowym i co chwila odkrywano w nim coś nowego, co zmuszało architektów do dokonywania zmian w projektach. To było trudne, ale jednocześnie ambitne zadanie.
Zapytany jak to się stało, że Pamir otrzymał tak prestiżowe zlecenie na inwestycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Bereza powiedział: – Polecił nas architekt całego przedsięwzięcia, pan Grzegorz, z którym już współpracowaliśmy i był z tej współpracy zadowolony.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2009

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

PRZEMYSLNagroda główna: 
Muzeum narodowe ziemi przemyskiej
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zostało zgłoszone do nagrody im. Miesa van der Rohe, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie. Projekt budynku muzeum wyłoniony został w konkursie, do którego przystąpiło ponad 100 biur projektowych. Wygrała koncepcja biura KMK Kozień Architekci z Krakowa. Silny kamieniarski akcent stanowi elewacja wykonana z pasów trawertynu Romano Classico grubości 4 cm. Kamień jest szlifowany, nie wypełniany, zamontowany na konstrukcji wentylowanej. Powierzchnia kamiennej elewacji to 2 tys. m kw.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2007

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

arkady wroclawskieNagroda główna:
Budynek handlowo-biurowy Arkady Wrocławskie.
Budynek zlokalizowany jest we Wrocławiu, na ul. Powstańców Śląskich 2. Zrealizowany został w 2007 roku. Inwestorami tej inwestycji byli: LC Corp, Leszek Czarnecki, natomiast za projekt odpowiadali: Artur Szczepaniak oraz Paweł Szczepaniak. Projektantem konstrukcji nośnej był  inż. Jacek Dudkiewicz. Wykonanie robót kamieniarskich zlecono Kopalni Piaskowca S.A. Bolesławiec. Projekt fasad kamiennych był natomiast projektu inż. Moniki Chodzyńskiej oraz inż. Jerzego Stęplewskiego. Na elewację budynku zużyto 5,5 tys Mkw żółtego  piaskowca z Żerkowic i uzupełniają ją płaszczyzny płyt kamiennych, tafle szkła i żaluzje parkingu.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2005

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

metroNagroda Główna:
GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski za stację warszawskiego metra A-18 przy pl. Wilsona. W kwietniu ubiegłego roku oddano do użytku największą spośród stacji warszawskiego metra oznaczoną symbolem A-18. Znajduje się ona na Żoliborzu przy placu Wilsona. Autorem projektu jest Andrzej Chołdzyński. Wykonawcą robót kamieniarskich była firma GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2004

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

1Nagroda Główna:
Za Centrum Olimpijskie w Warszawie dla KAMIENIARZ Tadeusz Modliński i GRANPOL Sp. z o.o.
Należy podkreślić, że zdecydowaną większość robót kamieniarskich wykonała firma KAMIENIARZ Tadeusz Modliński. Firma GRANPOL Sp. z o.o. dostarczyła wspaniały, biały, turecki dolomit Cesar White, który jako bardzo rzadki materiał w naszym kraju wyróżnia nagrodzony obiekt na tle innych powstałych w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wspaniałą nowoczesną architekturę Centrum Olimpijskie zawdzięcza warszawskiemu architektowi panu Bogdanowi Kulczyńskiemu. O poziomie architektury obiektu najlepiej świadczą słowa Jacquesa Rogge, przewodniczącego MKOl.: Centrum Olimpijskie jest jednym z dwóch najpiękniejszych i najnowocześniejszych obiektów MKOl. w Europie. W otwarciu Centrum uczestniczył prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej

Konkurs Kamień 2003

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

2Nagroda główna dla firmy architektonicznej PRC Architekci z Warszawy za projekt budynku biurowego Liberty Corner przy ul. Mysia 5 w Warszawie.
Na uznanie zasługuje imponujące połączenie różnorodnych gatunków kamienia, zarówno na elewacji jak i we wnętrzach. Znakomicie wykorzystano różne metody obróbki wykończeniowej dzięki, którym uzyskano harmonię barw. Na szczególne podkreślenie zasługuje elegancka forma elewacji wykonanej z płyt piaskowca o zróżnicowanej kolorystyce, jak też umiejętne zastosowanie we wnętrzach elementów poprzedniej dekoracji. Wszystkie te rozwiązania doskonale współgrają z funkcją obiektu.

Czytaj więcej

Konkus Kamień 2002

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

kamienNagroda główna:
JABO MARMI Zakład Obróbki Marmuru w Dębicy za budynek siedziby tygodnika Polityka w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6, w którym wykonano elewacje z płyt granitowych Kashmir White i Verde Maritaca oraz piaskowca Śmiłów, posadzki, parapety i lady recepcyjne z granitu strzegomskiego.
Uzasadnienie werdyktu komisji:
Na szczególne podkreślenie załuguje elegancka forma elewacji wykonanej z płyt o zharmonizowanej kolorystyce. Wielkość płyt tworzących jednolite płaszczyzny nadaje bryle budynku charakter swoistej dystynkcji. Nowoczesna forma architektoniczna nabrała klasycznych cech dzieki idealnemu zestawieniu barw i płaszczyzn kamienia co odnieść można również do wnętrz. Mocno przeszklone przestrzenie dolnej kondygnacji i wewnętrznych korytarzy rozświetlają granitowe chodniki i posadzki, przez co kamienne elementy zyskują dodatkowe malarskie efekty. Właściwie dobrane zostały także detale jak lady recepcyjne i parapety okienne wykonane z aglomeratu.

Czytaj więcej

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet