KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Cykl życia pokryć podłogowych

 
Cykl życia pokryć podłogowych

Niemieckie Stowarzyszenie Kamienia Naturalnego DNV wezwało inne kraje do przetłumaczenia angielskiej wersji niniejszej publikacji w celu wykorzystania wniosków z niej płynących na własne potrzeby marketingowe. Tym bardziej że kamień naturalny osiągnął znakomite wyniki w porównaniu z innymi materiałami.

Badanie przeprowadzone przez Niemieckie Stowarzyszenie Kamienia Naturalnego (DNV, Deutscher Naturwerkstein-Verband) można odczytywać jako kolejny znak świadczący o zmianach w świadomości branży kamieniarskiej. Sztandarowym przykładem dzielenia się wiedzą może być „Use Natural Stone” (skorzystaj z kamienia naturalnego) – kampania prowadzona przez amerykański instytut kamienia naturalnego (US Natural Stone Institute). O popularności tego typu badań świadczy fakt, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Kamienia Naturalnego Wonasa finansowo wspiera tego typu projekty.

Obecnie Niemcy starają się zachęcić inne kraje do przetłumaczenia wniosków z badań i wykorzystania ich na lokalnych rynkach. Aby ułatwić tłumaczenie, DNV przedstawiło angielską wersję swojego opracowania. Należy pamiętać, że oryginalne opracowanie zostało sporządzone w języku niemieckim. Tym niemniej publiczne udostępnianie badań w internecie jest zabiegiem powszechnym, który spotyka się z pozytywnym odbiorem i przyczynia się do upowszechniania dobrych praktyk.
„Nachhaltigkeitsstudie – Ökobilanz von Bodenbelägen” (Badanie nad zrównoważonym rozwojem – ocena cyklu życia pokryć podłogowych) jest kompilacją danych naukowych, które są wykorzystywane do oceny ekologicznych skutków wykorzystania kamienia naturalnego, dużych płytek ceramicznych, PCV, laminatu i parkietu. Badanie obejmuje okres 50 lat, w którym wykorzystywano powyższe materiały do kładzenia podłóg w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu. Wyniki badań dotyczą również gospodarstw domowych. Poniższe dane są więc istotnym narzędziem w przekonywaniu właścicieli budynków i architektów o rosnącym znaczeniu bilansu tzw. cyklu życia materiałów. Bezpośrednie porównanie pokazuje, że „pokrycia podłogowe z kamienia naturalnego mają dużo lepszy cykl życia w przypadku produkcji, wdrożenia oraz codziennego zastosowania niż duże płytki ceramiczne, pokrycia dywanowe, PCV, laminat czy parkiet”.

tabela DNV

WOG (współczynnik ocieplenia globalnego) w kg ekwiwalentu CO2 podczas całego cyklu życia różnych pokryć podłogowych

Okazuje się, że efekt cieplarniany dywanu jest 20 razy większy niż kamienia naturalnego (zob. wykres). W liczbach wygląda to następująco: 10,9 kg ekwiwalentu CO2 w przypadku kamienia naturalnego wobec 223 kg ekwiwalentu CO2 w przypadku dywanu. Ekwiwalent CO2 pokazuje, jak dużo gazu cieplarnianego zostaje wytworzonego i uwolnionego podczas produkcji i wykorzystywania materiału budowlanego.
Zbliżone wyniki otrzymano w przypadku płytek o standardowych rozmiarach. Ekologiczny cykl życia płytki z kamienia naturalnego jest ok. 84% niższy niż dużych płytek ceramicznych.
W powyższym wykresie WOG oznacza współczynnik ocieplenia globalnego. Badanie przeprowadził Instytut Materiałów Budowlanych Uniwersytetu w Stuttgarcie. Należy zauważyć, że analiza danych objęła nie tylko wcześniej wspomniane materiały, ale również wymagania dotyczące montażu. Pod uwagę wzięto również różne powszechnie stosowane powłoki impregnacyjne gwarantujące wodoszczelność.
 
Transport jest z oczywistych względów ważnym aspektem cyklu życia produktu. Stowarzyszenie DNV porównało kamień z miejscowych kamieniołomów z kamieniem z innych krajów Unii Europejskiej oraz Bliskiego Wschodu. Dla Niemiec zastosowano standardową wartość 100 km dla transportu ciężarówką. Podstawą do obliczeń dla pozostałych krajów UE była odległość 2000 km, natomiast dla krajów azjatyckich 18 600 km statkiem + 150 km ciężarówką i/lub 200 km transportem kolejowym.

Najbardziej zaskakująca okazała się różnica pomiędzy cyklem życia kamienia lokalnego (niemieckiego), a tego spoza Niemiec. Niemiecki kamień zużywa 0,16 kg ekwiwalentu CO2 na m² posadzki, europejski kamień 3,2 kg ekwiwalentu CO2 na m² posadzki, natomiast chiński kamień 7,9 kg ekwiwalentu CO2 na m² posadzki.
Wysoka ocena ekologicznego cyklu życia kamienia naturalnego jest faktem powszechnie znanym. W przypadku kamienia naturalnego nie występuje konieczność przetwarzania materiału. Na wysoką ocenę zasługuje również wyjątkowa długowieczność kamienia naturalnego.
 
Usuwanie materiału po wykorzystaniu nie było przedmiotem badania, lecz nawet tu kamień wygrałby zdecydowanie, gdyż może być wielokrotnie odzyskiwany i nie musi być usuwany osobno. Kamień po prostu wraca tam, skąd pochodzi, czyli do ziemi. Obliczenia te były jednak trudne do oceny.
Badanie zostało sfinansowane ze środków DNV przy wsparciu Schweizer Verband NVS (szwajcarskiego odpowiednika DNV). W finansowaniu projektu wzięła również udział firma Franken Schotter Company, a także firmy branży chemicznej: Sopro i Akemie.
tłumaczenie J. Mihułka

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet