KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NOWE ŻYCIE POMNIKÓW SOCREALISTYCZNYCH

pomnik2Rudzkie Muzeum PRL-u wzbogaciło się o kolejny zabytek. To pomnik poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu poległym w latach 1846–1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne. Na razie zabytek minionej epoki, który został przywieziony do Rudy Śląskiej z Jaworzna, czeka niewielka renowacja.

To nie pierwszy eksponat z ubiegłej epoki, który został rozebrany, by znaleźć swoje nowe miejsce w rudzkim muzeum. Placówka ma w swojej kolekcji pomniki z różnych części kraju. Wszystkie zostały wzniesione w czasach komunizmu. Najnowszy nabytek trafił tu pod koniec lipca br., gdy kilka miesięcy temu w Jaworznie zapadła decyzja o rozbiórce pomnika, podjęta przez radnych tego miasta na mocy ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Kolekcję kilkunastu pomników wzbogaci też ten poświęcony Braterstwu Broni, który wzniesiono w Czechowicach-Dziedzicach w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Słów więcej o nietuzinkowym muzeum, które powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę Ballestremów. Po zamknięciu PGR-ów w Polsce folwark pozostawiony został sam sobie. Placówka swoją działalność zainaugurowała 4 czerwca 2010 roku, w 21. rocznicę polskich demokratycznych wyborów. Pod koniec 2018 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów. Muzeum znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. W tym roku placówka obchodzi dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa jest nieczynna do odwołania.

Fot. www.muzeumprl-u.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet