UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

IMPERIUM POŁAMANYCH SKAŁ

machu picchuMachu Picchu jest równie piękne, co trudne do zdobycia. Położone na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza w peruwiańskich Andach, otoczone z trzech stron stromymi zboczami, w okolicy rzeki Urubamba – od dekad frapowało naukowców.

Przez długie lata zastanawiali się, dlaczego Inkowie wybrali właśnie taką lokalizację miasta. Teraz doszukali się pierwszej poszlaki, a wyniki swojej analizy zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Geological Society of America.
– Lokalizacja Machu Picchu nie jest przypadkiem – twierdzi geolog Rualdo Menegat z uniwersytetu stanowego brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. – Nie byłoby możliwe zbudowanie takiego miasta w wysokich górach, gdyby nie podłoże. Machu Picchu wyraźnie nam pokazuje, że cywilizacja Inków była imperium połamanych skał.

Według najnowszych badań rozwiązanie zagadki leży pod powierzchnią ziemi. Okazuje się, że sekret może tkwić głęboko pod zabytkowym sanktuarium – na poziomie litosfery, gdzie znajdują się płyty tektoniczne. Konkretnie chodzi o ich uskoki powstałe wskutek pęknięcia mas skalnych i ich przemieszczenia. Dzięki nim przez miliony lat na powierzchni ziemi nagromadziły się duże ilości kamienia, które posłużyły Inkom za materiały budowlane. Niektóre z kamieni składających się na budowle Machu Picchu są ze sobą tak szczelnie połączone, nawet bez zaprawy, że nie widać żadnych przerw w poszczególnych elementach. Łącząc dane pochodzące ze zdjęć satelitarnych i pomiarów terenowych, Menegat i jego koledzy zaznaczyli na mapie pęknięcia pod miastem Inków. Niektóre ze zidentyfikowanych przez badaczy uskoków rozciągają się na długości do 175 kilometrów.

Naukowcy twierdzą, że na mapie można narysować znak X wyznaczający miejsce spotkania uskoków. W nim stykają się uskoki biegnące na cztery strony: północny wschód, południowy zachód, północny zachód i południowy wschód. Nawet budynki i schody w mieście w pewnym stopniu odzwierciedlają uskoki pod nimi. Krótko mówiąc, Inkowie zbudowali tu miasto nie tylko dlatego, że mieli zapewniony zasób materiałów budowlanych na grzbiecie górskim. Dzięki uskokom i kamieniom powstała tam naturalna kanalizacja, która odprowadzała… wody deszczowe. To też jeden z powodów, dla których Machu Picchu, wzniesione za panowania IX króla Inków, Pachacuteca, w XV wieku, jest do dziś tak dobrze zachowane. Wszak Inkowie nie znali cementu ani zaprawy murarskiej.

Oprac. KC
Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet