KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POMYSŁOWOŚĆ STAROŻYTNYCH KAMIENIARZY POMOŻE W RENOWACJI RZYMSKIEJ MOZAIKI

kamieniarzePolscy archeolodzy użyją kamiennych elementów pozostawionych przez antycznych rzemieślników do renowacji pradawnego dzieła. Mozaika, którą odkryto rok temu znajduje się w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych wewnątrz fortu Apsaros w Gruzji.

Unikatowe znalezisko jest jednym z nielicznych przykładów luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej przez legionistów. Po odkryciu mozaiki w 2015 roku, zakryto ją tymczasowo włókniną i przysypano warstwą piasku. W najbliższych dniach znalezisko zostanie odsłonięte, aby zajęli się nim konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mozaika przez dwa tysiące lat uległa częściowemu zniszczeniu i trzeba uzupełnić jej brakujące fragmenty.

Zadanie konserwatorów będzie ułatwione, ponieważ w innej części badanego terenu znalezioną jamę wypełnioną testerami - są to kawałki kamienia wykorzystywane do układania mozaiki. Ten prezent pozostawiony przez rzemieślników sprzed 2000 lat posłuży do renowacji odkrytego dzieła. Pomieszczenie z mozaiką wchodziło w skład łaźni. Budowla powstała w połowie I w. n.e., później została gruntownie przebudowana. Odnowione łaźnie uległy zniszczeniu najprawdopodobniej za panowania Hadriana lub jego następcy, w pierwszej połowie II w. n.e.

W tym roku polscy archeolodzy znaleźli również piec i piwnicę hypokaustyczną, czyli część podziemną, w której krążyło gorące powietrze, ogrzewające od spodu baseny i podłogi w łaźni.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet