KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W ZŁOTORYI ODKRYTO 200-LETNIĄ SZUBIENICĘ Z PIASKOWCA

zlotoryTego niezwykłego znaleziska dokonano na Górze Mieszczańskiej. To największa z dotychczas rozpoznanych i zachowanych murowanych szubienic na Śląsku. Do skonstruowania urządzenia wykorzystano drewno, miejscowy piaskowiec i kamienie polne.

Pierwotnie wzniesienie, na którym dokonano odkrycia, określano Górą Szubieniczną. Kilka lat po rozbiórce szubienicy w 1810 r. nazwę przemianowano na Górę Mieszczańską. Jednocześnie całą okolicę obsadzono drzewami, tworząc park, który istnieje do dzisiaj.

Fundament urządzenia zachował się w bardzo dobrym stanie. Jego średnica wynosi aż 7,65 m, co oznacza, że jest to największa z dotychczas rozpoznanych i zachowanych szubienic na Śląsku. Podczas budowy urządzenia wykorzystano miejscowy piaskowiec, a także kamienie polne. Reszta konstrukcji była drewniana. Wewnątrz cembrowiny szubienicy w czasie wykopalisk natrafiono także na pojedyncze fragmenty kości straceńców. Żadne nie zalegały w porządku anatomicznym ponieważ zmarłych nie zakopywano tam celowo.
 
Obok szubienicy odnaleziono kompletny łańcuch egzekucyjny. Dzięki niemu zwłoki skazańca mogły być dłużej eksponowane. Zwykły powróz urywał się szybciej pod wpływem ciężaru ciała i działania warunków atmosferycznych. Badacze natknęli się również na żelazne skoble, którymi przybijano powrozy ze skazańcami do drewnianej belki, guziki czy fragmenty fajek wykonanych z gliny.

Oprac.
Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet