KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODNALEZIONO NAJSTARSZY KAMIENNY MUR W POLSCE

kamienny murDo tego niezwykłego znaleziska doszło podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na  Górze Zyndrama w Maszkowicach. Odkrycie to najstarszy przykład fortyfikacji w dziejach budownictwa na ziemiach polskich. Kamienny mur wzniesiono z bloków piaskowca.

Według naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego fortyfikacja powstała ponad dwa i pół tysiąca lat wcześniej niż zabytki architektury romańskiej. Jeżeli te hipotezy się potwierdzą, może to oznaczać, że na Górze Zyndrama w Maszkowicach znajdowała się najstarsza warownia w tej części Europy! Kamienny mur wykonano z dużych, półmetrowych bloków piaskowca spojonych gliną.
Fortyfikacja ciągnęła się na długości wynoszącej około 120 - 140 m, otaczając całe osiedle od wschodu i północy. Pełniła ona dwie funkcje, oprócz muru oporowego, utrudniała również dostęp do osiedla potencjalnym napastnikom. Zewnętrzne lico muru oporowego zostało zbudowane z potężnych dopasowanych do siebie bloków, których długości sięgała 1 metra. Część z nich jest regularnie obrobiona w kształt sześcioboków. Zachowało się miejscami 4-5 warstw ściśle przylegających do siebie kamieni.

Archeologów zaskoczył rozmach starożytnych budowniczych, ponieważ wierzchołek naturalnego wzgórza ścięto, tworząc swoiste wypłaszczenie o powierzchni wynoszącej 0,5 hektara. Uzyskana w ten sposób glina posłużyła na budulec tarasu, który dodatkowo jeszcze poszerzył przestrzeń osady. Wzniesiono go na łagodnym wschodnim i północnym stoku góry.
Mieszkańcami tutejszej osady nie była rdzenna ludność, zamieszkująca Małopolskę od końca epoki kamienia, lecz niewielka, maksymalnie dwustuosobowa, grupa kolonistów przybyłych z południa, z obszarów leżących na terenie dzisiejszych Węgier. W Karpatach odkryto już kilka stanowisk archeologicznych związanych z tą społecznością, określaną przez archeologów jako kultura Otomani-Füzesabony.

Oprac. DŚ

Fot. naukawpolsce.pap.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet