KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W BESTWIŃSKIM KOŚCIELE ODKRYTO KAMIENNĄ PŁYTĘ NAGROBNĄ

800px-POL Bestwina Kościół Wniebowzięcia NMP 2Do tego niezwykłego znaleziska doszło podczas demontażu drewnianej ściany znajdującej się w prezbiterium za ołtarzem. Renesansowa płyta nagrobna Myszkowskich, przedstawiająca kasztelana i jego żoną została wykonana z piaskowca.

Odkryte płyty nagrobne pochodzą z końca XVI wieku. Umieszczone są w absydzie prezbiterium kościoła Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Świątynia, którą wzniesiono w 1570 roku, powstała jako zbór kalwiński. Potem wyznanie panującej na tych terenach rodziny Myszkowskich się zmieniło, dlatego kościół poddany został  przebudowie.

Górna płyta została dedykowana kasztelanowi, a dolna jego żonie. Obie sylwetki przedstawione są w pozycji półleżącej, przyodziane w szaty z epoki. Całość wykonana została z piaskowca. W środku, pomiędzy płaskorzeźbami, znajduje się trzecia płyta, z wyrytym łacińskim tekstem elegii na cześć Stanisława Myszkowskiego. Całość dzieła zamykają jońskie kolumny z dwiema postaciami oraz kartusze herbowe.

Niestety szczelne przysłonięcie zabytkowych kamiennych płyt drewnianą ścianą wywarło niekorzystny wpływ na ich ogólny stan. Dlatego niebawem rozpoczną się prace restauratorskie. Wykute z piaskowca płaskorzeźby muszą zostać dokładnie oczyszczone, a następnie poddane zabiegom konserwatorskim. Kamienne płyty zostały zasłonięte, gdy kalwińską świątynie przejęli katolicy. W XVII wieku zasłonięto je drewnianą ścianą, przed którą stanął ołtarz.

Oprac. DŚ

Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet