BEZWŁÓKNISTE, BO Z KAMIENIA

BEZWŁÓKNISTE, BO Z KAMIENIA

Blisko dekadę temu amerykańska firma Terraskin wymyśliła kartki wykonane z drobinek kamiennych połączonych nietoksycznymi żywicami. Innowacyjny papier nie…

Czytaj...
JUŻ ZA TYDZIEŃ ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

JUŻ ZA TYDZIEŃ ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

W dniach 22-24 czerwca br. w Strzegomiu odbywać się będzie Święto Granitu Strzegomskiego. Jest to coroczne święto miasta…

Czytaj...
REWITALIZACJA STAREGO RYNKU W RZEPINIE

REWITALIZACJA STAREGO RYNKU W RZEPINIE

„Rewitalizacja i przebudowa placu Miejskiego – Placu Ratuszowego w Rzepinie” to bodaj największa inwestycja w historii miasta w…

Czytaj...
SYMPOZJUM RZEŹBY W GRANICIE – STRZEGOM 2018

SYMPOZJUM RZEŹBY W GRANICIE – STRZEGOM 2018

Plener rzeźby w granicie na stałe wpisał się w kalendarz jako ważne wydarzenie kulturalne, które w ciekawy sposób…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

„ILUZON”

rzezba strzegom.jpgRzeźba „Iluzon” to najnowsza kamienna realizacja znanej artystki Ewy Solimy. Prosta, surrealistyczna forma stanęła w centrum Strzegomia.

Do tej pory powstały kamienne realizacje autorstwa rzeźbiarki tj. Granitowy Słoń, Granitaur, Orlęta, Integracja I, Integracja II, Granitowa Torebka, Granitowa Bombka, Klepsydra upamiętniająca XX lat polskiej transformacji gospodarczej, Kamienne Rolety.

Najnowsza propozycja to połączenie granitu z odrobiną magii i iluzji. Surrealistyczna forma przedstawiająca złudzenia optyczne fascynuje (a nawet „hipnotyzuje”) przechodniów. Rzeźba powstała z monolitu, wydobytego z kamieniołomu firmy Piramida w Kostrzy; mierzy 3,20 m wysokości i waży około 7 ton; wykonana jest oczywiście z występującego lokalnie granitu. W środkowej części rzeźby znajduje się granitowy wałek z wymalowaną iluzją.

Owy „wir” po długotrwałym wpatrywaniu się sprawia wrażenie, jakby był w ruchu i się kręcił. Spostrzegawczy widz dostrzeże (bardzo często udaje się to dzieciom, że wałek nienaruszony wyciągnięto z górnej partii rzeźby. Namalowana linka, wychodząca z wałka, kończy się na podeście tworząc trzeci wymiar. Całość formy ozdobiona jest złotą mozaiką ze szkła, metalu i ceramiki, która ociepla granit, dodając mu subtelności i delikatności, a promienie słoneczne odbijają się w niej nadając jej nowy wymiar. Przyglądając się z bliska rzeźbie widać, że artystka skupiona na całokształcie bryły, nie zapomniała  o takich szczegółach, jak cienki łącznik między drobnymi kafelkami mozaiki, gdyż nawet brokatowa fuga mieni się kolorowymi sreberkami.

- W rzeźbie pojawiają się kolory nawiązujące do mojego malarstwa – ognista czerwień, biel, czerń i złoto – to wszystko stwarza, że granit nie jest surowym i zimnym materiałem rzeźbiarskim, kojarzącym się wielu jedynie z nagrobkami czy kostką brukową, a pięknym szlachetnym kamieniem. Dlatego też, chciałabym w przyszłości pokazać, że z naszego „strzegomskiego” granitu można robić cuda – opowiada o swojej realizacji Ewa Solima.

Oprac. MW-L
Fot. MW-L

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet