KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W NORMANDII POWSTANIE MARMUROWY POMNIK KU CZCI DYWIZJI GEN. MACZKA

maczek2Monument nazwany „Skrzydła Pokoju” upamiętni 70-rocznicę bitwy o wzgórze Mont Ormel. Trzymetrowy, wykonany z marmuru obelisk kształtem będzie nawiązywał do husarskich skrzydeł, symbolu 1 Dywizji Pancernej.

Bitwa o wzgórze Mont Ormel została stoczona w dniach od 19 do 21 sierpnia 1944 roku. Wzięły w niej udział wojska polskie i niemieckie. Starcie było jednym z kluczowych epizodów końcowej fazy Operacji Overlord. Bitwa zakończyła się zwycięstwem 1 Dywizji Pancernej, której heroiczna postawa pozwoliła okrążyć w Normandii dwie niemieckie armie i w efekcie rozbić je w tzw. kotle Falaise.

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na przypadającą w sierpniu 70-rocznicę rozegrania bitwy. Obelisk będzie  jednocześnie ostatnim etapem  projektu „Europejska Droga Pokoju” – polegającym na ustawieniu  ponad 50 rzeźb na trasie Paryż – Moskwa, wspólnie z niemal 50 artystami z 12 krajów.

Projekt monumentu został wyłoniony na drodze konkursu rozpisanego przez miejscowe władze. Autorką zwycięskiej koncepcji jest rzeźbiarka Monika Osiecka. Artystka będzie również odpowiedzialna za wykonanie kamiennego pomnika.  Obelisk powstanie z marmuru pochodzącego ze Sławniowic. Francuzom, który chcieli by dzieło wykonał polski artysta, spodobał się pomysł by część monumentu wykonano z polskiego kamienia naturalnego.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet