KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNE SZACHY KOŚCIĄ NIEZGODY

szachyW Piwnicznej-Zdroju władze miasta postawiły w parku plenerowe szachy. Nie można nimi zagrać, bo kamienne figury zostały na stałe przymocowane do szachownicy.

Dla mieszkańców i wczasowiczów ruchome szachy to świetna atrakcja, bo przesuwając duże figury po placu w kształcie szachownicy mogliby rozegrać prawdziwą partię. Ale w Piwnicznej-Zdroju nie da się takimi szachami zagrać. Ciężkie kamienne figury zostały na stałe przymocowane do szachownicy co wzbudziło mieszane uczucia wśród mieszkańców. Uważają oni, że w takim wypadku szachy są zupełnie bezużyteczne i nikomu nie służą.
-Gdyby figury dało się podnieść to moglibyśmy sobie czasami zagrać. Poćwiczyć równocześnie umysł i ciało. A tak zostaliśmy przez władze zaszachowani na zawsze, i to nie mając możliwości ruchu – komentuje całą sprawę jeden z mieszkańców Piwnicznej.

Edward Bogaczyk, burmistrz uzdrowiska nie rozumie oburzenia niezadowolonych mieszkańców. Twierdzi, że w obawie przed wandalami, już na początku prac wiadomo było, że kamienne figury zostaną przymocowane do podłoża na stałe. Przekonuje, iż jest to pomnik szachów, który ma sławić tę królewską grę, a nie plansza do aktywnej gry w szachy.

Duże kamienne szachy z kilkudziesięciocentymetrowymi figurami można spotkać nie tylko w Piwnicznej-Zdroju. Znajdują się one m.in. w parkach w Wielkiej Brytanii czy Indii, a także w innych polskich uzdrowiskach - Kudowie-Zdroju i Polanicy-Zdroju.

oprac. KC
Fot: wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet