KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

RENOWACJA KATEDRY DA PRACĘ W NIECZYNNYM KAMIENIOŁOMIE

katedra exeterAby dostarczyć materiał potrzebny do odbudowy zabytkowej świątyni, zakład zostanie ponownie otwarty. Jak szacują konserwatorzy, rekonstrukcja katedry w Exeter, która może potrwać nawet 10 lat, pochłonie wiele metrów kamienia.

Katedrę Świętego Piotra w Exeter wzniesiono w latach 1112 - 1400. Najstarszą część budynku, pochodzącą z 1114 zbudowali jeszcze Normanowie. Kilka lat później w 1270 r., biskup Walter Branscombe rozpoczął trwający 90 lat proces przebudowy katedry. Świątynie w obecnym kształcie, ukończono w 1400 r. W jej wnętrzach znajduje się najdłuższe gotyckie sklepienie na świecie oraz XV-wieczny zegar astronomiczny prezentujący ówcześnie obowiązującą geocentryczną budowę wszechświata. Zachodnia ściana katedry jest ozdobiona największa kolekcją XIV-wiecznych rzeźb.

Obecnie trwają przygotowania do renowacji budynku. Prace konserwatorskie oraz kamieniarskie potrwają przez następne 10 lat. Nie trzeba było długich poszukiwań, aby odnaleźć kamień przypominający materiał, z którego ponad 700 lat temu wzniesiono katedrę. Surowiec wykorzystany do budowy świątyni od setek lat wydobywany był w odległości kilkunastu kilometrów od Exeter.

W celu zapewnienia ciągłych dostaw materiału potrzebnego do renowacji zabytkowego gmachu, postanowiono otworzyć nieczynny kamieniołom  Dunscombe Manor Quarry. Zamknięty w 1980 roku kamieniołom zostanie otwarty niebawem. Rekonstrukcja katedry zapewni pracę okolicznym mieszkańcom przez najbliższe 10 lat.

Oprac. DŚ
Fot.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet