KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

RATUSZ W MINESOCIE ODNOWIONY DZIĘKI MARMUROWI Z GRUZJI

minesotaImportowany kamień naturalny, który zostanie wykorzystany do renowacji zabytkowego gmachu przebędzie długą podróż. Wydobywany w kamieniołomach znajdujących się na terenie północnej Gruzji marmur, w celu dalszej obróbki trafi najpierw do Toronto, a następnie na miejsce docelowe – do Minnesoty.

Lśniący biały kamień zostanie wykorzystany do renowacji miejscowego zabytkowego Ratusza. Wzniesiony w 1906 roku budynek obecnie przechodzi gruntowny remont. Renowacja była konieczna, ponieważ fasada gmachu była w opłakanym stanie, wiele kamiennych płyt było uszkodzonych bądź pękniętych oraz brakowało elementów dekoracyjnych. Zgodnie z decyzją podjętą przez włodarzy miasta, do renowacji budowli ma zostać wykorzystany materiał przypominający oryginalny marmur, którym ponad sto lat temu obłożono jej elewację.

Po długich poszukiwaniach udało się odnaleźć kamień niezwykle podobny do pierwotnego. Kłopot polegał na tym, iż jest on wydobywany w Gruzji. Dlatego też przetransportowanie marmuru z państwa znajdującego się w Azji na Kaukazie Południowym do Minnesoty było sporym wyzwaniem logistycznym.

Zanim materiał trafił na miejsce przeznaczenia, przebył niezwykle długą drogę. Rozpoczęła się ona na terenie północnej Gruzji. Ponieważ właśnie tam znajduje się kamieniołom, w którym pozyskiwany jest cenny materiał. Następnie marmur w postaci nieobrobionych bloków drogą morską trafił do Kanady. W Toronto przeszedł stosowną obróbkę, aby nadać mu ostateczny kształt. Stamtąd drogą lądową przetransportowano go do Minnesoty.

Oprac. DŚ
Fot.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet