KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POWSTANIE GEOPARK „KAMIENNY LAS”

kamienny lasRezerwat ma objąć ochroną liczące sobie kilkanaście milionów lat, skamieniałe fragmenty drzew. Inicjatorzy powstania geoparku liczą, że pomoże on również spopularyzować Roztocze i przyciągnąć do tego regionu wielu turystów.

„Kamienny las” miałby objąć ponad 600 km kwadratowych terenów leżących w powiatach tomaszowskim, biłgorajskim i zamojskim na Lubelszczyźnie oraz lubaczowskim na Podkarpaciu.  Obecnie jest przygotowana dokumentacja naukowa, którą opracował zespół pod kierownictwem prof. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Skamieniałe drzewa to jeden z głównych powodów postania geoparku. Na świecie znajduje się jedynie kilka miejsc, gdzie można zaobserwować podobne zjawisko -  w amerykańskiej Arizonie, greckiej Wyspie Lesbos oraz w Argentynie. Około 500 fragmentów skamieniałych pni różnej wielkości, można oglądać w muzeum w Siedliskach. Na terenie przyszłego geoparku znajdują się także skamieliny stworzeń morskich, głazy narzutowe, jaskinie oraz wodospady.

Nie mniej istotnym walorem edukacyjnym i historycznym jest tzw. dziedzictwo kulturowe Roztocza, czyli obiekty wykonane z miejscowego wapienia i piaskowca. Produkcja kamienia budowlanego czy wyrobów kamieniarskich i rzeźbiarskich, intensywnie rozwijała się tutaj w wiekach XVIII i XIX, a niektóre kamieniołomy czynne są  również obecnie. Do największych odrodków kamieniarskich na Roztoczu należały miejscowości Józefów oraz Brusno. Natomiast z miejscowego surowca tworzono kamienie młyńskie, browarnicze, nagrobki oraz przydrożne krzyże.

Fot: www.kamiennylas.lubycza.pl
Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet