"W KRAINIE GEJSZ I SAMURAJÓW - JAPONIA" - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM TOMASZEM PRUCHNICKIM.

"W KRAINIE GEJSZ I SAMURAJÓW - JAPONIA" - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM TOMASZEM PRUCHNICKIM.

Serdecznie zapraszamy 31 maja 2019 roku do Galerii Sztuki (Dwór Karwacjanów w Gorlicach) na spotkanie z Tomaszem Pruchnickim,…

Czytaj...
REKORDOWE WYNIKI COSENTINO W 2018 ROKU

REKORDOWE WYNIKI COSENTINO W 2018 ROKU

Działająca na całym świecie rodzinna firma z Hiszpanii donosi o spektakularnych sukcesach. W minionym roku padł nowy rekord…

Czytaj...
BOCHNIA ZABEZPIECZY WIEKOWĄ KOSTKĘ

BOCHNIA ZABEZPIECZY WIEKOWĄ KOSTKĘ

Przedmiotem projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 22 442 538,17 PLN jest rewitalizacja centrum miasta…

Czytaj...
NIKE Z SAMOTRAKI MA SWĄ REPLIKĘ

NIKE Z SAMOTRAKI MA SWĄ REPLIKĘ

Jeden z najcenniejszych przykładów greckiej rzeźby hellenistycznej znajduje się w Luwrze od 1884 roku. Ćwierć wieku temu zażądało…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

URATUJĄ ZABYTKOWE MOZAIKI

Kilka dni temu na terenie województwa śląskiego ruszyła akcja „Mozaika”, jej celem jest skatalogowanie mozaikowych dekoracji z terenu województwa śląskiego. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku uratowania starych mozaik, murali oraz sgraffitów. Akcja potrwa do końca czerwca 2012 roku.

 

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach prosi wszystkich chętnych o nadsyłanie fotografii mozaik, dekoracji malarskich, murali i innych zdobień ścian pochodzących z lat 1945-1989 z miejscowości z obszaru województwa. Chętnie widziane są fotografie każdego typu dekoracji, w tym już nieistniejących.

Pracownicy ŚCDK będą zbierać dane dotyczące ich lokalizacji, projektantów, wykonawców oraz czasu powstania. Powstała w ten sposób dokumentacja każdej z skatalogowanych dekoracji znajdzie się na stronach internetowych. Mile widziany jest więc każdy, kto chce się przyłączyć do „Akcji Mozaika”.

- Takiego typu dekoracje, bo chodzi nam nie to tylko mozaiki, lecz o murale, sgraffita, płaskorzeźby czy też reliefy, giną. Dzieje się tak ponieważ bywają często skuwane, przykrywane styropianem czy zakrywane tak popularnymi płachtami reklam - mówi w wywiadzie dla portalu mm silesia.pl - Anna Syska z ŚCDK. – Stwierdziliśmy, że na terenie województwa śląskiego są dekoracje, na które warto byłoby zwrócić na nie uwagę. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć – nasza akcja ma przede wszystkim aspekt popularyzatorski. Jednakże mamy nadzieję, iż uwrażliwi i zwróci uwagę odbiorców na tego typu dekoracje.

Organizatorem kampanii jest Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. „Akcja Mozaika”, która ruszyła kilka dni temu nie jest nowym przedsięwzięciem. Inspiracją ŚCDK, były działania podjęte przez warszawskich miłośników powojennej architektury. Przewodził im prekursor akcji ratowania zabytkowych mozaik, murali jak również sgraffitów Paweł Giergon redaktor portalu sztuka.net.

Paweł Giergon był swego czasu zaniepokojony szybkością, z jaką znikają zdobiące stołeczne budynki dekoracje. Dlatego też postanowił je udokumentować. W tym celu poprosił swoich czytelników o pomoc przy fotografowaniu, gromadzeniu materiałów źródłowych oraz informacji.

Jak się okazuje tego typu dekoracje, które kiedyś były tak popularne, również dziś mogą wrócić do łask. Jednakże często te popularne w latach 50-tych i 60-tych elementy są obecnie w wielu przypadkach w fatalnym stanie. Jak często można zaobserwować spacerując ulicami śląskich miast, prawdziwą plagą jest przykrywanie ich styropianem podczas termomodernizacji. To jednak nie jest najgorsze zjawisko. Często zdarza się, że murale, sgraffita, płaskorzeźby oraz reliefy giną bezpowrotnie. Robotnicy zgodnie z koncepcją przyjętą przez nowego właściciela danego budynku usuwają jej podczas prac remontowych.

Dzieje się tak głównie, z powodu niechęci, która w wielu wypadkach dotyka architekturę z czasów PRL. Niestety nie ma znaczenia, że są to często udane dzieła czasem bardzo znanych artystów, takich jak Jerzy Handermander, Zdzisław Stanek, Stefan Suberlak lub Janusz Włodarczyk. Wykonane przez nich elementy były elementami nadającymi barw późnomodernistycznym budynkom zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz.

Sama organizacja Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach istnieje od 1992 roku. Jest samorządową, wojewódzką instytucją, która ma za zadanie wspierać kulturę w regionie. Zajmuje się również dokumentowaniem wartości materialnych, duchowych i przestrzennych należących do dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Jej siedziba mieści się przy ulicy Juliusza Ligonia 7 w Katowicach.

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach liczy na pomoc. Mile widziany jest więc to chce się każdy, kto chce się przyłączyć do „Akcji Mozaika”. Można to zrobić za pomocą specjalnego formularza dostępnego na  stronie www.scdk.pl. Znajduje się tam między innymi formularz, który należy wypełnić i przesłać razem ze swoim zdjęciami. Wspomniane fotografie wraz z wypełnionym formularzem przesyłać należy adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Daniel Świeszczak

Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet