KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Obrabiarki CNC – praktyczne wykorzystan

Wieloosiowe centra obróbcze CNC często kupowane są dla poprawienia prestiżu firmy, a następnie wykorzystywane w większości jako zautomatyzowane piły tarczowe. A tymczasem możliwości owych maszyn są zdecydowanie większe. Mogą nawet zastąpić ręczną obróbkę elementów kamiennych.

Poniżej nieco przykładów dających wyobrażenie o możliwościach zastosowania obrabiarek sterowanych numerycznie.
Od wieków elementy architektoniczne z kamienia wykonywane były ręcznie przy użyciu prostych narzędzi kamieniarskich, takich jak dłuta, szpice, gradziny, groszkowniki. Powstawały w ten sposób zarówno proste, jak i bogato zdobione elementy profilowe. We współczesnej architekturze w większości dominują elementy proste wykonywane maszynowo. Zdarzają się jednak wyjątki, gdzie projektanci i inwestorzy życzą sobie wykonania bardziej ozdobnych elementów kamiennych. Jeszcze kilkanaście lat temu można je było wykonywać jedynie za pomocą obróbki ręcznej. A jakie są możliwości obecnie?

Zdjęcie nr_2Podróże kształcą, a w ich trakcie można spotkać oprócz starych zabytków nowe, ciekawe obiekty architektoniczne. W środkowej Małopolsce, u podnóża Beskidu Wyspowego usytuowana jest mała miejscowość, w której znajduje się stary, zabytkowy drewniany kościół, a obok cmentarz parafialny. Przed wejściem na cmentarz kilka lat temu stanęła żelbetowa konstrukcja dzwonnicy. Po jakimś czasie zainstalowane zostały dzwony. Przez kilka lat nic się nie działo i konstrukcja straszyła swoim wyglądem. Latem tego roku stanęły rusztowania i przystąpiono do prac przy elewacji tego obiektu.


Fot. Portale zostały wykonane z wykorzystaniem obrabiarki CNC. Jedynym akcentem robót ręcznych są płaskorzeźby wykonane na piaskowcowych kołach.

Firma kamieniarska rozpoczęła montaż łukowych portali okiennych wykonanych z piaskowca. Wszystko wskazywało na to, że łuki i elementy profilowe wykonane były ręcznie. Okolica ta słynęła od dawien dawna z wydobycia w małych kamieniołomach piaskowca i z jego ręcznej obróbki. Świadczyć o tym mogą liczne nagrobki stojące na okolicznych cmentarzach oraz nie mniej liczne przydrożne kapliczki wykonane z miejscowego piaskowca. Odwiedziłem więc oddalony o kilka kilometrów zakład montujący portale na dzwonnicy. Miałem nadzieję, że spotkam tam kilku kamieniarzy wykonujących ręcznie obróbkę elementów piaskowcowych.
Cóż, zawiodłem się. Na terenie średniej wielkości zakładu przywitała mnie znana wszystkim tablica z unijną flagą, informująca o tym, że firma skorzystała ze środków Unii Europejskiej. W zakładzie nie było śladu po pracownikach wykonujących ręczną obróbkę kamienia. W hali właściciel pokazał mi dwie maszyny, które wykonały elementy wspomnianych portali. Jedną była piła linowa profilowa CNC sterowana numerycznie za pomocą mikrokomputera. Była to maszyna wyprodukowana w 2002 roku we Włoszech i sprowadzona kilka lat temu do Polski z jednego z krajów Europy Zachodniej. Po wyremontowaniu i zainstalowaniu nowego oprogramowania służy ona już dobrych kilka lat obecnemu właścicielowi. Właśnie na tej pile linowej zostały wycięte prawie wszystkie elementy ośmiu portali zamontowanych do tej pory na dzwonnicy. Wykonane zostały z piaskowca „Długopole” wydobywanego w Kotlinie Kłodzkiej w okolicy miejscowości Długopole.

Jak wyglądałoby wykonanie i ile czasu by to trwało kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie było maszyn kamieniarskich, a obróbka kamienia odbywała się przy użyciu narzędzi ręcznych? Z pewnością trwałoby to bardzo długo. Wykonanie jednego portalu wprawnemu rzemieślnikowi zajęłoby kilkanaście dni. Konieczne by było po wydobyciu w kamieniołomie bloku piaskowca odklinowanie odpowiednich formaków. Następnie wyprowadzenie poszczególnych płaszczyzn, a potem obrobienie łuków i profili. Z czasem można było wykorzystać w pracy proste maszyny kamieniarskie. Blok kamienny można było za pomocą traka lub piły tarczowej pociąć na żądanej wielkości formaki, a następnie wykonać Zdjęcie nr_3 ręcznie łuki i profile. To znacznie przyspieszyło pracę kamieniarza. Ułatwieniem było też stosowanie młotków pneumatycznych oraz elektronarzędzi, zwłaszcza szlifierek kątowych. Po wprowadzeniu do powszechnego użytku narzędzi diamentowych do wykonywania profili, zaczęto u żywać różnego rodzaju frezów profilowych. Te wszystkie zmiany sprawiły, że praca kamieniarza stała się lżejsza i znikło zagrożenie pylicą, chorobą zawodową, na którą narażeni byli kamieniarze wykonujący obróbkę ręczną kamienia. Jednak prawdziwą rewolucją stało się wprowadzenie obrabiarek sterowanych numerycznie.

Fot. Ta niepozornie wyglądająca piła linowa może wykonać skomplikowane profile.

Druga maszyna zamontowana w tym zakładzie to nowoczesne 5-osiowe centrum obróbcze CNC wyprodukowane przez jednąZdjęcie nr_4 z wiodących polskich firm specjalizujących się w maszynach kamieniarskich. Obrabiarka ta ma zdecydowanie większe możliwości niż opisana wcześniej piła linowa. Można na niej zamontować kilkanaście rodzajów narzędzi diamentowych, zarówno dysków, jak i frezów. Widać to na zdjęciu sterowniczego ekranu dotykowego, w który wyposażona jest obrabiarka. Możliwości tej obrabiarki są bardzo duże. Od cięcia po linii prostej pod różnymi kątami, poprzez cięcie po zadanym łuku, frezowanie różnego rodzaju profili, toczenie tralek, kolumn i wazonów.


Fot. Po wprowadzeniu do mikrokomputera obrabiarki CNC projektu tralki na ekranie sterowniczym urządzenia pojawił się jej kontur.

Możliwe jest też wykonywanie płaskorzeźb. W czasie kilkugodzinnej wizyty w zakładzie mogłem zapoznać się z zakresem możliwości tej obrabiarki. Między innymi wycięte zostały z płyt piaskowcowych koła, które po ręcznym wykonaniu na nich płaskorzeźb zamontowane zostały na elewacji dzwonnicy. W celu wykonania bardziej skomplikowanych profili konieczne jest wprowadzenie do mikrokomputera maszyny rysunku danego elementu w wersji cyfrowej. Jest to najczęściej projekt wykonany w programie CAD (ang. Computer Aided Design).

Zdjęcie nr_7Mniej skomplikowane elementy można wykonać, projektując ich kształt bezpośrednio na dotykowym ekranie urządzenia. Tak też zrobił operator obrabiarki CNC w przypadku wycinania kół piaskowcowych. Trwało to tylko kilka minut. Z menu wybrał wycinanie różnych figur geometrycznych, kliknął na okrąg, wprowadził średnicę zadanego okręgu. Rysunek następnie został zapisany w pamięci mikrokomputera, aby można było w przyszłości wykonać identyczny element, bez ponownego programowania. Pozostało jeszcze kilka ustawień, takich jak: rodzaj zamontowanego narzędzia, margines bezpieczeństwa, obroty, głębokość i szybkość posuwu – i można było rozpocząć wycinanie.
Fot. Trwa wycinanie kół piaskowcowych, które po wykonaniu płaskorzeźb zamontowane zostały na elewacji dzwonnicy.

Reszta odbywała się już automatycznie bez udziału operatora. Głowica maszyny z zamontowaną piłą tarczową o średnicy 500 mm przy każdym opuszczeniu suportu wykonywała ruch po łuku, nacinając połowę koła. Następnie obracała się wokół własnej osi o 180 stopni i nacinała drugą połowę koła. Po 15 minutach koło było wycięte, głowica wraz z tarczą podniesiona do góry, zamknięty został dopływ wody i urządzenie zostało wyłączone.
A trzeba też wspomnieć, że obrabiarka ta posiada – po zamontowaniu odpowiedniej przystawki – możliwość toczenia elementów kamiennych. Obserwowałem proces toczenia tralek piaskowcowych. Odbywał się on w dwóch fazach. Pierwsza to zgrubne frezowanie, druga – wygładzanie tralki. Obie fazy obróbki wykonane zostały piłą tarczowa o średnicy 500 mm. Formak kamienny o przekroju kwadratu został zamontowany w specjalnej przystawce, wprowadzającej element w ruch obrotowy wokół własnej osi. Po wprowadzeniu do mikrokomputera projektu tralki piła tarczowa umocowana na głowicy obrabiarki wykonała automatycznie cały proces toczenia.
To tylko niewielka część zakresu możliwości wykorzystania obrabiarek CNC w kamieniarstwie. Z pewnością maszyny te są obecnie bardzo drogie i niewiele firm stać na ich zakup. Mogą jednak zastąpić coraz droższych pracowników. Wymagają za to od obsługujących je operatorów specjalistycznej wiedzy. Można też mieć nadzieję, że ceny tych urządzeń w przyszłości spadną. Jeżeli nie nominalnie, to relatywnie w stosunku do cen wyrobów i usług kamieniarskich.
 
Janusz Skalski
Fot. J. S.
 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet