KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

XXIII WALNY ZJAZD ZPBK

fot 1_Uczestnicy_XXIII_Walnego_Zjazu_ZPBK_XXIII WALNY ZJAZD ZPBK

Sprawozdanie z aktywności organizacji branżowej w minionym roku, a także przebieg wydarzeń towarzyszących to czytelny komunikat: w jedności siła! Niewątpliwym sukcesem była frekwencja. Takiej liczby uczestników nie udało się do tej pory zebrać na żadnym walnym zjeździe czy kongresie.

XXIII Walny Zjazd Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej odbył się 5 i 6 kwietnia 2019 r. w Strykowie pod Łodzią. W wydarzeniu wzięło udział około 90 osób.

fot. 1. Uczestnicy XXIII Walnego Zjazdu ZPBK w Strykowie.


W części pierwszej, sprawozdawczej, podczas sesji plenarnej dla członków związku zarząd ZPBK przedstawił sprawozdanie z działalności za rok 2018, sprawozdanie finansowe oraz plany działań na rok 2019. Na siedmiu stronach sprawozdania szczegółowo zaprezentowano wszystkie działania, jakie podjął zarząd w minionym roku. Oprócz udziału w targach branżowych, zorganizowania kongresu kamieniarskiego i walnego zjazdu ważnym przykładem aktywności była organizacja mistrzostw Polski w ręcznej obróbce kamienia, które towarzyszyły targom Stone 2018 w Poznaniu. Również wsparcie dla Pleneru Rzeźbiarskiego „Dziedzictwo” w Pińczowie, jak i konkursu ręcznej obróbki kamienia podczas targów Stone+tec w Norymberdze, gdzie pierwsze miejsce w międzynarodowej rywalizacji zajął Albert Wrotnowski, student ASP z Polski, co było ważną dla branży inicjatywą.

Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie oraz kursy przygotowawcze do egzaminów wpisały się na stałe w grafik działań zarządu. Nowością było cieszące się sporym zainteresowaniem szkolenie na temat ochrony własności intelektualnej w branży kamieniarskiej. Temat ten spotkał się z aktualną potrzebą zaspokojenia wiedzy kamieniarzy za sprawą głośnej sprawy nielegalnego kopiowania wzorów nagrobków. Idąc za ciosem, zarząd ZPBK zlecił opracowanie dla członków związku dwóch wzorów umów na wykonywanie nagrobków. Jedna w przypadku, gdy klient przychodzi do kamieniarza z projektem nagrobka, druga – gdy za projekt odpowiada sam kamieniarz. W 2018 roku w strukturach związku zakończono prace nad tworzeniem normy dotyczącej budowy i montażu nagrobków. Nie jest to dokument wiążący, a stanowi wyłącznie zalecenia do stosowania jako rekomendowane standardy.

Pozytywnym, zamykającym część sprawozdawczą akcentem była informacja, że do związku przystąpiło 39 nowych firm, a tylko 4 skreślono z listy członków. Na koniec 2018 roku w poczet członków związku wchodziły 144 firmy.

PODCZAS WOLNEJ DYSKUSJI
Poruszono ważne dla organizacji tematy, jak: budżet związku, wysokość składek członkowskich, działania już podjęte i takie, które zarząd powinien podjąć. Uprawnieni do głosowania członkowie związku udzielili absolutorium zarówno zarządowi ZPBK, jak i komisji rewizyjnej. Podjęto uchwałę pozostawiającą wysokość składek członkowskich na tym samym poziomie co w zeszłym roku.

Jednym z ważniejszych i priorytetowych działań na ten rok jest uruchomienie w Zespole Szkół w Strzegomiu technikum kształcenia w zawodzie technik przeróbki i obróbki surowców skalnych. Jak powiedział prezes Krzysztof Skolak, zarząd uczestniczył w tworzeniu podstawy programowej do nauczania w tym zawodzie. Klasa miałaby ruszyć już we wrześniu tego roku. Jednym z ważnych punktów było też rozpoczęcie dyskusji na temat… zmiany nazwy organizacji, wprowadzenia zmian w statucie oraz zmiany logotypu.
Zwyczajowo już, zaraz po zakończeniu obrad odbyły się prezentacje firm. Tym razem: Atlas, Mach+ oraz CleanH2O.

fot 3_Prezentacja_produków_firmy_ATLAS

fot. 2 Prezentacja produktów firmy Atlas.

BIZNES, TURYSTUKA, KULTURA
W drugim dniu spotkania przedsiębiorców branży kamieniarskiej znalazły się mniej formalne wydarzenia, m.in. zwiedzanie firmy Atlas, wycieczka z przewodnikiem po Łodzi, wizyta w hurtowni kamienia Magma i w pracowni rzeźbiarskiej Rafała Frankiewicza.

fot 4_wizyta_w_hurtowni_MagmaPodczas dni otwartych w łódzkiej hurtowni kamienia Magma na klientów czekały promocje na wybrany asortyment, a gości zaproszono na poczęstunek oraz losowanie nagród. Jedną z głównych nagród był bon o wartości 500 zł, który zwycięzcy osobiście wręczyła Katarzyna Sołtysiak, dyrektor firmy Magma.


fot. 3 Wizyta w hurtowni kamienia Magma.

fot 2_Artyści_Sekcja_plastyczna_ZPBK_

fot. 4 Artyści sekcji plastycznej ZPBK podczas wizyty w Pracowni Artystycznej Rafała Frankiewicza.

Ostatnim punktem dnia były odwiedziny w Pracowni Rzeźby Rafała Frankiewicza w Pabianicach. Artysta, który jest członkiem ZPBK, zaprosił uczestników walnego zjazdu, by zaprezentować rzeźby i inne artystyczne prace swojego autorstwa, ale też innych, zaprzyjaźnionych artystów, m.in. Michała i Natalii Misiaszków, Ewy Lewandowskiej, Grzegorza Kwapisiewicza, Jerzego Zyska, Zbigniewa Zycha, Klaudii Matusiak, Dominika Wdowskiego i Kamili Bień. Jak podkreśliła jedna z artystek, Klaudia Matusiak, taka gościnność to niezwykle miły i wyjątkowy akcent spotkania. Rzadkością jest bowiem w środowisku artystycznym propozycja prezentacji w swojej pracowni dzieł innych artystów. Rafał Frankiewicz uzasadnił, że kierował się uczciwością zawodową. Swą myśl wyraził mniej więcej tak: każdy artysta jest inny, ma swoją indywidualną osobowość, inny styl pracy i wizje swoich prac; dużą wartością jest różnorodność, którą warto pokazać w jednym miejscu i w tym samym czasie. Zdaniem Rafała Frankiewicza, przy okazji spotkania w szerokim gronie przedstawicieli branży kamieniarskiej warto było zaprezentować się razem i pokazać swój potencjał indywidualnie, warto też było podkreślić aktywność artystów działających w sekcji plastycznej ZPBK.

Uzupełnieniem artystycznej części spotkania był występ zespołu rockowego & INNI. Dodatkowo, oprócz ogniska, sutego poczęstunku z tradycyjnymi wędlinami i nalewkami, na uczestników biesiady czekała prezentacja robota montażowego firmy Befard, który ma zastosowanie w branży kamieniarskiej.

Adriana Czekaj
fot. A.Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet