KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Związkowe rozmaitości

Po styczniowym balu i poznańskiej BUDMIE, czyli imprezach niewątpliwie promujących branżę kamienia naturalnego w kraju, przyszedł czas spotkania członków ZPBK na kolejnym, IV Walnym Zjeździe organizacji związkowej. Miejscem obrad był ponownie pensjonat „Malwa” w Brennej, termin ustalony został na dni 1-3 marca 2002 roku. Informację o tym ważnym dla członków związku wydarzeniu biuro ZPBK wysłało do blisko 250 firm z sektora kamieniarskiego, w tym nie tylko do członków związku, ale i do osób spoza niego.

W czasie IV Walnego Zjazdu poruszono następujące tematy:

- sprawozdanie z działalności związku  za rok 2001/2002

- sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

- sprawozdanie Komisji Arbitrażowej        

- sprawozdanie z działalności przedstawicieli regionalnych

- krótka prezentacja nowych członków związku

- sprawozdanie finansowe, sprawy techniczne działalności ZPBK

- podjęcie uchwały o wysokości składek członkowskich

- wybory uzupełniające Komisji  Rewizyjnej

- zapoznanie się z problemami branży przedstawionymi przez przybyłych na  zjazd, wolna dyskusja

- rola poszczególnych członków związku, ich obowiązki

- podsumowanie IV Walnego  Zjazdu ZPBK

- wytyczne na przyszłość.

Szczegóły dotyczące wydarzeń na ww. imprezie przestawione zostaną w kolejnym numerze „Świata Kamienia”.

 

Działalność związkowej organizacji kamieniarskiej wymaga pieniędzy. Metodą na ich zdobycie jest własna, związkowa aktywność gospodarcza. Ale zanim można będzie podjąć jakiekolwiek skuteczne działania trzeba na nie uzyskać zgodę sądu, co w Polsce okazuje się trudne. W dalszym ciągu do biura związku w Opolu nie wpłynęła odpowiedź z sądu dotycząca rejestracji działalności gospodarczej ZPBK. Wobec przeciągającej się w czasie procedury udzielenia związkowi odpowiedzi w sądzie został złożony kolejny dokument, tj. prośba o jej przyspieszenie ze względu na marcowy IV Walny Zjazd. Możliwość podjęcia działalności gospodarczej związana jest z planowaniem budżetu organizacji na rok 2002, którego wstępne opracowanie przewidywał program ostatniego Walnego Zjazdu. 

 

8 lutego odbyło się spotkanie Zarządu ZPBK. Dyskutowano nad merytoryczną i organizacyjną stroną walnego zjazdu oraz nad bieżącymi problemami. Ponieważ jak dotąd w kwestii finansów związkowych nie nastąpiły żadne zmiany, stały się one - tradycyjnie można by już powiedzieć - ważnym punktem obrad. Podczas dyskusji stwierdzono, że jest grupa członków, która nie płaci od dłuższego czasu składek członkowskich. Problem z niesubordynowanymi członkami ZPBK polega na tym, że jak dotąd nie dotarły do związku żadne informacje o ich rezygnacji z członkostwa, więc kwestia zalegania ze składkami nie jest jasna. Dlatego też zostały wysłane do wszystkich członków pisma z informacją o walnym zjedzie oraz o stanie nie zapłaconych składek. Zwrócono się z prośbą o wyjaśnienie tego stanu rzeczy. Zgodnie ze statutem firma, która nie płaci składek członkowskich przez okres sześciu miesięcy, zostaje skreślona z listy członków. Zadziwiający jest fakt, iż wiele z  firm zalegających ze składkami przysłało informacje na swój temat do I katalogu ZPBK, dzięki czemu do tej pory cieszyć się może z promocji wszędzie tam, gdzie katalog dociera, a w grę wchodzą również imprezy poza granicami Polski. Należy pamiętać, że uregulowane składki były jedynym warunkiem zaistnienia w tym katalogu. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że kwestia lojalności wobec związku nie wygląda w tym przypadku najlepiej. Rzecz w tym, że związku w aktualnej sytuacji nie stać na jakąkolwiek nową formę promocji.

 

Działalność ZPBK wciąż spotyka się z dobrym przyjęciem wśród kamieniarzy i choć może trudno oczekiwać, że po doświadczeniach minionego systemu ludzie będą tłumnie zapisywać się do organizacji związkowej, to jednak co jakiś czas wpływają zgłoszenia od zainteresowanych członkostwem kamieniarzy. Miłe są także telefony od osób, które śledzą na bieżąco wydarzenia w ZPBK i entuzjastycznie wyrażają chęć uczestnictwa we wszystkich działaniach związkowych. Niewątpliwie wartość też mają rady udzielane przez osoby, które nie mają odwagi przyjechać i powiedzieć tego, co myślą na szerszym forum.

 

Od firmy Geoservice Christi, organizatora targów TRAK 2002

w Wałbrzychu, członkowie związku otrzymali upust na powierzchnię wystawienniczą, o czym wszyscy zostali poinformowani faksem. Jak pisaliśmy w poprzednim numerze „Świata Kamienia” z taką samą propozycją zwrócił się do biura związku, organizator targów INTERKAMIEŃ -  Centrum Targowe Kielce. Do biura ZPBK wpłynęło też pismo z prośbą o objęcie patronatem branżowym II  Międzynarodowych Targów Budownictwa EXPOBUILD & EXPOBUILD DECOR 2002. Ponownie rozważana jest możliwość zorganizowania wspólnej wyspy pod patronatem związku na tej imprezie. Z pewnością ponowne jej utworzenie dobrze służyłoby celom promocyjnym środowiska kamieniarskiego wśród całego mrowia stoisk przedsiębiorstw z szeroko rozumianej budowlanki. Już dziś kilka firm wyraziło chęć uczestniczenia w takim projekcie. W listach skierowanych do członków ZPBK podano informację o nawiązaniu kontaktu z rzecznikiem urzędu patentowego, który zaproponował członkom związku około 60-procentową ulgę na kompleksowe opracowanie zgłoszenia na ochronę znaku towarowego. Samo zgłoszenie do urzędu patentowego kosztuje 460 złotych, a ogólnie obowiązująca stawka za przygotowanie zgłoszenia wynosi 900 złotych. Propozycja dla członków związku wynosi 300 złotych za przygotowanie zgłoszenia. Zgłoszenie nazwy firmy musi być poprzedzone sprawdzeniem w literaturze urzędu patentowego czy dana nazwa nie istnieje już w rejestrze. W przypadku skorzystania z propozycji rzecznika przez członka ZPBK sprawdzenie nazwy firmy w literaturze urzędu patentowego będzie gratisowe. Promocja ważna jest tylko dla członków regularnie opłacających składki członkowskie. Powracając na koniec do tematu składek, zgodnie z obowiązującymi przepisami opłaty składkowe na poczet organizacji pracodawców można aktualnie znowu wliczać w koszty działalności gospodarczej. Przepis ten wszedł w życie 24 stycznia 2002 roku (Dz.U. Nr 55. poz.235 z późn.zm.).

 

Kontakt:

Biuro Związku Pracodawców BranżyKamieniarskiej

ul. Niedziałkowskiego 16a/1

45-085 Opole, tel. +48 77 402 14 55...6

faks +48 77 456 73 49

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

dyrektor biura Tomasz Czekaj

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

asystentka zarządu Adriana Bajno

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet