KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POSTAWMY NA SYRIĘ

A gdyby tak połączyć bliskowschodni skarb z urokliwym krajobrazem Polski, dodając orientalnego klimatu do naszej architektury? Syryjski kamień naturalny właśnie wchodzi na polski rynek budowlany. Minerał ten jest synonimem luksusu i niezawodnej jakości. Do tej pory jego głównym importerem były Liban i Cypr. W nadaniu tym krajom niepowtarzalnej estetyki swój udział miał właśnie syryjski surowiec.

syria.nr.2Dlaczego właśnie Polska? Mieszkańcy Bliskiego Wschodu mają bardzo dobre wspomnienia na temat polskich inżynierów i przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w czasach PRL-u to właśnie Polacy mieli znaczący udział w budowaniu infrastruktury tego regionu. Pozytywne postrzeganie naszego narodu wiąże się też z tym, że Polska nie ma kolonialnej przeszłości. Atmosfera sympatii i zaufania ma wpływ na to, że Syryjczycy dostrzegają w naszym kraju partnera do biznesu. To idealny moment na rozpoczęcie współpracy między Polską a Syrią. Współpracy otwierającej możliwości nawiązania nowych kontaktów, przynoszących obopólne korzyści.

Syria mimo bolesnych doświadczeń ostatnich lat zachowała ogromne możliwości wydobywcze. Polska natomiast posiada cenioną na świecie szkołę inżynierską, ukształtowaną na doświadczeniu zdobytym w odbudowywaniu kraju zniszczonego podczas II wojny światowej. Bogactwo syryjskich surowców w rękach polskiego budowlańca? To może być początek dla nowych inspiracji w polskiej architekturze.

BOGACTWO SYRYJSKIEJ ZIEMI

Rynek kamieniarski w Syrii oferuje różnorodność kruszcu w zależności od regionu wydobycia. Tamtejsze wykopaliska kryją w sobie m.in. wapienie, bazalty, marmury, piaskowce czy granity. Liczba kopalni jest imponująca. Przykładowo: tylko w samym Aleppo, gdzie znajdują się największe kamieniołomy, jest ich ponad 50. Jeśli chodzi zaś o surowiec wydobywany z nich, to jest to wapień o odcieniach kremowym i żółtym, rzadziej białym. Ciekawostką jest, że danemu kamieniowi często przypisuje się nazwę nawiązującą do miejsca wydobycia. I tak kamień z Aleppo nazywany jest Aleppiańskim.

syria.nr.3W miejscowości Idlib wszystkich wykopalisk jest 40, w tym 15 kolorowego marmuru, m.in. różowego, zielonego i białego. Z pozostałych 25 kopalń eksploatuje się wapień o nazwie Chan Alsebel, który ma tylko jedną, śnieżnobiałą barwę. Z kolei wapień z Hama – z której pochodzą jedne z najtwardszych kruszców – nazywany jest Tbaa Hamawi, a samo miasto i okolice posiadają aż 46 jego kopalń. Kolorystyka tamtejszego wapienia, podobnie jak tego z Aleppo, to również barwy od śnieżnobiałej przez kremową po lekko żółtawą. W południowo-zachodnim rejonie miasta Hama istnieje natomiast bardzo duże złoże bazaltu. Jeśli zaś chodzi o stolicę Syrii, Damaszek, to słynęła ona niegdyś ze skał wapiennych, zwanych alrhaibeh. Obecnie jednak kopalnie z tego rejonu są na wyczerpaniu, ponieważ najtwardszy minerał został już wydobyty.

Wracając do marmuru. Trzeba zauważyć, że chociaż tradycja jego wydobywania jest stara, to rozwinęła się dopiero w 1982 r., kiedy zostało otwarte Generalne Przedsiębiorstwo Wydobywania i Obróbki Marmuru. Złoża tego surowca znajdują się w łańcuchu górskim na północy od Latakia w Bedrusija, Kassab, Kels, Ain Szarkija, Kardaha, Karfiz, na południowym wschodzie Damaszku w rejonie Rahiba, Raddżo, Palmirze, Mesjaf czy na północnym wschodzie od Aleppo w Afrin. W roku 1997 produkcja wyniosła 860 011 ton. Miała ona na celu przede wszystkim pokrycie potrzeb miejscowych i zabezpieczenie rynku wewnętrznego. Oprócz tego jakaś część była przeznaczona również na eksport. W tej chwili jednak głównym jej celem jest przede wszystkim eksport, który obecnie trafia na rynek Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Cypru, Włoch i Niemiec.

syria.nr.4Rodzajów marmuru jest kilka. Wśród nich możemy wymienić: Bedrusi – którego barwa jest kremowa, biała, biała z żyłkami i kolorowa; Kassabi – biały ryżowy, biały jasny; Kalabi – błękitny, beżowy, żółty; Ain Sharkiya – beż, jasny brąz, ciemny brąz; Palmiryjski z Palmiry i Mesjaf – biały i beżowy jasny; Halabi – czarny, kwiatowy, bakłażanowy i żółty; Barzewi – beż, kwiatowy, żółty, bakłażanowy; Rahbani – biały, beż.

W Syrii wydobywany jest również surowiec z gipsowej skały osadowej. A jego złoża znajdują się w Damaszku – w miejscowości Jirod, Latakia, Al Karkid, Al Rakka, Al Karin. Natomiast pokłady skały wulkanicznej występują w As-Suwajda (Szahba) i Rakka (Manahir).

Wszystkie wspomniane surowce – od tysięcy lat aż po czasy obecne – wykorzystuje się w syryjskim budownictwie. Jednak największy wkład w tamtejszą architekturę ma kamień ze skały osadowej węglanu wapnia. Wapień ten w połączeniu z arabskim stylem nadaje osobliwy urok temu miejscu.

O tym, jak surowiec ten jest ceniony na Bliskim Wschodzie, świadczy jego popularność. Wystarczy wspomnieć, że w górskich miejscowościach Syrii takich jak Slunfeh, Salma, Alkurdaha, Kasab, Safita, Drekish czy Mesjaf prawie wszystkie domy zbudowane są właśnie z tego kamienia. Z kolei w nadmorskich, np. Latakia czy Tartus, około 50 proc. W Aleppo zaś – jednym z najstarszych miast świata – jeszcze przed obecną wojną nowo powstające osiedla w całości były zbudowane z tego surowca. Miasto Hama – słynące ze starożytnych przyrządów nawadniających – praktycznie w całości wybudowane jest z tego wapienia. Podobnie jest w stolicy Libanu – Bejrucie, gdzie syryjski wapień tworzy aż 80 proc. zabudowy. Jeśli zaś chodzi o Cypr, to można powiedzieć, że w dużej mierze swój urok zawdzięcza właśnie temu kamieniowi.

OBRÓBKA WAPIENIA

Bryły skalne prosto z wykopaliska trafiają na specjalną maszynę, która tnie je na duże płaty. Ze względu na twardość skały do cięcia używana jest woda, tak aby zapobiec przegrzaniu się piły. Podczas pracy maszyny na skałę leci strumień pod ciśnieniem, poprzedzając działanie ostrza. Po zakończeniu tego etapu rozpoczyna się proces przekształcania płyt kamienia w mniejsze kawałki. Co ciekawe, standardem jest określanie ich grubości przez elektroniczne czujniki zamocowane w pile, co daje precyzyjną dokładność cięcia.

syria.nr 1Pocięte kawałki są przenoszone na specjalne ruchome stoły, które są ręcznie przesuwane w stronę pracującej piły, znad której również wydobywa się strumień wody. Przeniesienie ciężaru kamienia na piłę, a nie na odwrót, przyspiesza pracę i chroni ostrze, które na skutek wjechania na nieruchome i twarde kawałki skały mogłoby pęknąć, a nawet się złamać. Ten etap obróbki ma na celu szczegółowe i dokładne dostosowanie wymiarów płytek do konkretnych wymagań klienta.

Pocięte płytki są rozdzielane. Niektóre trafiają do ręcznego wykuwania, gdzie za pomocą młotka i metalowego dłuta rzeźbiarskiego nadawany jest im bardziej precyzyjny kształt. Będzie to kamień „surowy”, tj. z ostrymi bokami. Inne płytki przeznacza się do polerowania, gdzie pod maszyną przesuwaną manualnie szlifowane są na dwa sposoby: na sucho – wtedy barwa zachowuje naturalny odcień, a faktura pozostaje matowa – lub na mokro. Jako że kamień nie wchłania wody, to mimo ciśnienia strumienia i dużej prędkości poruszania się polerki ten etap jest dla niego bezpieczny. Gdyby nie jego właściwości, mógłby się w tej fazie rozpaść. Woda użyta przy polerowaniu na mokro sprawia, że kamień będzie miał połysk i zmieni odcień z białego na kremowożółty, co nie ma miejsca przy polerowaniu na sucho.

JAKOŚĆ, ZASTOSOWANIE I CENA

O walorach technicznych omawianego kamienia świadczy jego wytrzymałość w warunkach panujących w Syrii. Klimat tego kraju w przeważającej części jest łagodny, o stosunkowo obfitych opadach. Jednak w zależności od regionu roczne amplitudy temperatury znacznie się różnią. Latem upały sięgają nawet 40°C. Z kolei zimą jest dość chłodno, w niektórych miejscach temperatura spada nawet do –15°C. To pokazuje, że kamień syryjski spełnia warunki odpowiadające również klimatowi Europy. Jest odporny na zmiany czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy słońce. Jest twardy, nie wchłania wody i nie zmienia koloru.

syria. nr.5Kamień nadaje się na elewacje zewnętrzne, jak i wewnętrzne – w tym: schody, podłogi, kamienne łazienki, kominki itp. Wapień daje również bardzo duże możliwości projektowe. Wykonane z niego ręcznie rzeźbione kolumny, wazy czy łuki ozdabiają wiele syryjskich rezydencji. Wyroby te na specjalne zamówienie są projektowane w zakładzie i również przeznaczane na eksport.

W zależności od zapotrzebowania kamień może być cięty na płyty różnej wysokości, szerokości i grubości. Standardowa grubość płytek wynosi zazwyczaj od 2 do 3 cm, wysokość 10–30 cm, szerokość może być różna. Cena produktu na miejscu w Syrii wynosi od 8 do 11 dolarów za metr kwadratowy i uwarunkowana jest sposobem obróbki. Jednak w porównaniu z materiałami budowlanymi na terenie Polski jest ona konkurencyjna, pomimo dodatkowych kosztów dostawy, które zależą od wagi ładunku morskiego.

Sandrella Malazi

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet