KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

EURO PORFIDI: W STRONĘ DESIGNU

Najmłodsze pokolenie trydenckiej branży kamieniarskiej kokietuje architektów i designerów. Tę świeżość w podejściu do nowoczesnych i minimalistycznych projektów widać także w realizacji stoisk na Marmomacc.
Firma Euro Porfidi Spa z siedzibą w Weronie (34 pracowników; kamieniołomy: Cembra i Lona-Lases) zdecydowała się w tym roku na całkowicie nowy design swego stoiska na targach Marmomacc. Do aranżacji posłużył nowy porfir: „Black Angel”, poddawany od niedawna eksperymentalnej obróbce, która polega na wykańczaniu powierzchni (tzw.„leather”) szlifem i szczotkowaniem. Czarny porfir z czerwonymi żyłkami świetnie się komponuje przy realizacji nowoczesnych, minimalistycznych projektów. Aranżacja stoiska firmy budziła na zwiedzających jednoznaczne skojarzenia z miejscem, w którym człowiek może się poddać rozmaitym zabiegom przywracającym harmonię zarówno ciału, jak i duszy.

- Pomysł nowej obróbki i wykorzystania naszego kamienia przy aranżacji ekskluzywnych ośrodków uzdrowiskowych SPA spotkał się z naprawdę dużym zainteresowaniem zwiedzających z Rosji, Polski, Czech, ale także z Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. – wyjaśniała koncepcję Dott. ssa Germana Allegri, odpowiedzialna za dział handlowy w tej rodzinnej firmie, która wyrosła na fali zainteresowania porfirem trydenckim pod koniec lat 70-tych. Porfir trydencki (wł.: „Porfido Trentino”) to dziś symbol starodawnej kultury budowlanej. Odgrywa niebagatelną rolę przy pracach restauratorskich europejskich centrów miast i jak widać inspiruje najmłodszych pracowników branży kamieniarskiej.
Proces eksploatacji ma miejsce w trydenckich kamieniołomach (w przypadku firmy Euro Porfidi są to : Cembra i Lona-Lases). Wydobycie odbywa sie na stopniach liczących od 10 do 30 metrów wysokości. Wykorzystuje sie tzw. technikę „płaskich min”. Układa sie je równolegle względem siebie i prostopadle w stosunku do frontu stopnia. Ich zadaniem jest „podcięcie” podstawy płyty i jej oderwanie od ściany stopnia. Otrzymany, w ten sposób, materiał dzieli sie na: odpady (ziemia i zniszczony porfir ) oraz materiał nadający sie do dalszej obróbki, selekcjonowany na podstawie jego jakości, grubości i wielkości elementów. Z najcieńszych płyt otrzymamy płytki i nieregularne płyty. Z płyt o średniej grubości - kostkę brukową. Z najgrubszych - różne rodzaje krawężników, stopni, itp. Dodatkowym produktem tej segregacji jest tzw „lastrame” - nieregularne płyty różnych rozmiarów i grubości, używane do tworzenia posadzek i opus incertum*.

Rafał Dobrowolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet