KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ABC LEASINGU W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Czy zima to dobry czas na rozważenie oferty leasingu? Pewnie tak, bo jak oceniają specjaliści, w ciągu najbliższych pięciu lat rynek leasingu w Polsce wzrośnie o 41 proc. Impulsem do dalszego wzrostu będą też dotacje z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Naszym rozmówcą jest menedżer ds. kluczowych klientów z Agencji Leasingu i Finansów SA.

Świat Kamienia: W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Umowy tego typu zwykliśmy kojarzyć z długoterminowym wynajmem samochodów, a tymczasem dla branży kamieniarskiej najbardziej interesujące mogą być umowy dotyczące maszyn i urządzeń. To prawda?

Krzysztof Radoń, Agencja Leasingu i Finansów SA: Owszem. Tego typu umowy cieszą się też rosnącym powodzeniem jako alternatywa dla kredytów. Przedmiotem leasingu może być wiele więcej dóbr. Za każdym razem umowa dotyczyć będzie wybranych przez korzystającego i wskazanych w umowie leasingu podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych, a nawet prawnych.

Skoro mowa o amortyzacji. Umowa leasingu zawarta na czas określony, której okres nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji, w której suma opłat netto odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego i w której odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący (art. 17 i 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Za każdym razem w takiej umowie finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 709 Kodeksu cywilnego).

ŚK: Jak Pan ocenia w ogóle zainteresowanie branży kamieniarskiej leasingiem? Jakie mity należałoby obalić przy okazji naszej rozmowy?

K.R.: Już w starożytnej Grecji wybitny filozof Arystoteles zauważył, że większe zadowolenie odczuwamy z używania rzeczy niż z jej faktycznego posiadania. A więc… leasing. Zainteresowanie leasingiem maszyn do obróbki kamienia jest duże. Przez ostatnie kilkanaście lat poznawałem branżę kamieniarską i muszę stwierdzić, że wszystkie znane mi transakcje leasingu maszyn kamieniarskich okazały się jak najbardziej trafione. Wiele firm z branży zbudowało w ten właśnie sposób swoją ugruntowaną i solidną dziś na rynku pozycję. Szybko rozwinięto produkcję, zwiększono konkurencyjność, wymieniono park maszynowy na nowoczesny i bardziej wydajny. Nie ma się zatem czego obawiać. Trzeba pamiętać, że po pozyskaniu maszyny możemy od razu używać jej do generowania przychodu, nie angażując większych środków własnych. Zawierając tak popularną przecież umowę leasingu operacyjnego co miesiąc otrzymujemy od leasingodawcy fakturę VAT, która to jest dla każdego przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Każdy przedmiot leasingu rzecz jasna powinien być ubezpieczony od wszelkich ryzyk. Leasingodawcy oferują nam to jako integralną część umowy. Chroni to leasingobiorcę w przypadku utraty maszyny. Koszt takiego ubezpieczenia jest naprawdę znikomy, bo ryzyko utraty takiej maszyny szacuje się na niskim poziomie.

ŚK: Jeśli mowa o znikomym, ale jednak ryzyku, to pewnie warto uczulić nas na pewne zagadnienia, jakie?

K.R.: Na pewno warto pamiętać o budowaniu historii leasingowej swojej firmy. Leasingobiorcy z historią (oczywiście pozytywną) mają zawsze większe szanse na pozyskanie zewnętrznego i większego finansowania swoich projektów. Warto wiedzieć, że w przypadku kłopotów finansowych należy bezwzględnie i bezzwłocznie skontaktować się z leasingodawcą. Jest on zawsze żywo zainteresowany w znalezieniu korzystnego rozwiązania satysfakcjonującego obie strony umowy leasingowej. Ważne jest, aby leasingobiorca sam dobrze skalkulował i ocenił swoje zamiary biznesowe i możliwość ich realizacji. To ważny i często niedoceniany element informacyjny dla leasingodawcy przekazywany przez leasingobiorcę, wpływający na decyzję o przyznaniu finansowania. Każda firma leasingowa zbada też naszą zdolność leasingową na podstawie dostarczonych dokumentów finansowych i przekazanych informacji, tak aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji leasingu.

ŚK: Wózki widłowe, maszyny – to dobra, które cieszą się zainteresowaniem naszej branży. Dlaczego akurat leasing, a nie np. kredyt?

Krzysztof Radoń: Zalety leasingu są niepodważalne, bo po pierwsze finansujący oddaje korzystającemu do dyspozycji na określony czas konkretne dobro inwestycyjne. Właścicielem rzeczy jest firma leasingowa, a po zakończeniu leasingu właścicielem może stać się klient. Dla korzystającego kosztem uzyskania przychodu jest rata leasingowa (leasing operacyjny), zaś podatek VAT doliczany jest do rat leasingowych, co oznacza rozłożenie płatności podatku w czasie. Nie bez znaczenia jest fakt, że z leasingu możemy skorzystać w chwili rozpoczęcia naszej działalności gospodarczej.

Co innego kredyt. Po pierwsze, finansujący oddaje klientowi do dyspozycji na określony czas pieniądze przeznaczone na ustalony w umowie cel. Dla klienta kosztem uzyskania przychodu są odsetki od kredytu oraz odpisy amortyzacyjne. Kupując środek trwały za kredyt, klient uiszcza jednorazowo (z własnych środków) podatek VAT. Klient musi więc posiadać: zdolność kredytową, historię gospodarczą, a często konieczne są dodatkowe zabezpieczenia kredytu.

Wniosek? Formalności leasingowe trwają znacznie krócej, leasingodawca wymaga od przedsiębiorcy typowych dokumentów finansowych, które mamy zawsze pod ręką, prowadząc działalność. Nie wymaga się też zabezpieczeń dodatkowych (np. zabezpieczenia hipotecznego).

ŚK: Większość tego typu umów przywykliśmy kojarzyć z dzierżawą pojazdów. Czy zatem w leasing mogę wziąć pojazd specjalny, jakim jest kamper, i takie biuro na kołach tudzież warsztat pracy (np. dla archeologa) korzystniej będzie mi amortyzować i zaliczać w poczet działalności gospodarczej? Czy będzie to ciekawe rozwiązanie dla pomniejszenia kosztów mojej firmy i rozliczeń z fiskusem?

Krzysztof Radoń: Każdy przedmiot leasingu musi współgrać z profilem działalności firmy prowadzonej przez leasingobiorcę. Z leasingiem kampera nie powinno być zatem kłopotu, choć to przedmiot rzadziej spotykany. Trzeba przy tej okazji wspomnieć, że firmy leasingowe często specjalizują się w leasingu pewnych grup środków trwałych (auta, maszyny i urządzenia, sprzęt medyczny itd.). Musimy rozeznać, która z firm leasingowych ma w swoim portfelu leasing takich właśnie przedmiotów.

ŚK: A czy walory płynące z umów leasingowych dobrze byłoby łączyć z ubieganiem się o dofinansowanie unijne? Czy niekoniecznie, bo to dwa odrębne byty i trudno szukać cech wspólnych, więc i wartości dodanej.

K.R.: Jest możliwość połączenia tych dwóch oddzielnych bytów przy udziale leasingodawcy. Odpowiednim do tego celu instrumentem finansowym jest pożyczka w firmie leasingowej.

ŚK: Pozostaje już zapytać: czy leasing to atrakcyjniejsza propozycja dla firm jednoosobowych czy dla wielkich podmiotów?

K.R.: Jest to absolutnie atrakcyjna i korzystna propozycja dla każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i powie nam to każdy księgowy! Ważne jest, aby wybrać firmę z dobrym serwisem na czas trwania umowy, oferującą od początku jasne i klarowne ogólne warunki leasingu. Wiążemy się przecież umową na kilka lat.

ŚK: Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiał Rafał Dobrowolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet