UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BARBÓRKA POD ZIEMIĄ!

Właśnie na taki pomysł uczczenia święta patronki wszystkich górników wpadli pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego. 8 grudnia zorganizowano Barbórkę na terenie zabytkowej kopalni węgla Guido, która znajduje się w Zabrzu. W uroczystościach obywających się 320 metrów pod ziemią wzięło udział 120 osób.

Barbórkę uczczono z pełnym poszanowaniem wszelkich zwyczajów i tradycji związanych z patronką. Warto przypomnieć, że od końca średniowiecza ten dzień obchodzony jest jako święto górników kopalni węgla, soli i wszelkich innych kruszców.

Wybór miejsca był nieprzypadkowy, ponieważ chyba najlepiej jest uczcić to górnicze święto pod ziemią na terenie kopalni. Ten zabytkowy obiekt został założony w 1855 roku, a swoją nazwę zawdzięcza fundatorowi, którym był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck.

Kopalnia jest unikalna na skalę światową. Dlatego że zachowane tutaj wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Co więcej cały skansen, który został uruchomiony w 1982 roku,  tworzą korytarze na głębokości 170 oraz 320 metrów. Ponadto można tutaj zobaczyć zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Jak twierdzą niektórzy Ten unikatowy obiekt może skutecznie konkurować z Wieliczką.

Do wspólnego świętowania zasiedli urzędnicy Ministerstwa Środowiska, m.in. główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski oraz podsekretarz stanu Bernard Błaszczyk, geolodzy wojewódzcy a także powiatowi z Dolnego i Górnego Śląska. Pośród gości znaleźli się przedstawiciele administracji samorządowej, Wyższego Urzędu Górniczego, Państwowej Agencji Atomistyki, Urzędu Morskiego, Inspektoratu Ochrony Środowiska, dyrektorzy jak również prezesi przedsiębiorstw geologicznych i hydrogeologicznych. Polską Akademię Nauk reprezentowali przedstawiciele Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią w Krakowie. Ponadto uroczystość uświetnili goście z ośrodków akademickich – Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Honorowymi gośćmi Barbórki byli przedstawiciele Geocentrum Polska, KGHM, PGNiG, PGE, Instytutu Nafty i Gazu, Instytutu Morskiego i Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych.  Nie zabrakło również gości z zagranicy, czyli delegacji czeskiej oraz słowackiej.

Jedną z ważniejszych uroczystości obchodów Barbórki było nadanie nagród i odznaczeń. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Polski Instytut Geologiczny nominacje na wyższe stopnie górnicze otrzymali: prof. dr hab. Izabela Bojakowska i prof. dr hab. Hanna Matyja – awans na stopień generalnego dyrektora górniczego III stopnia; dr hab. Magdalena Sikorska-Jaworowska, prof. nadzw. PIG-PIB i dr hab. Teresa Podhalańska, prof. nadzw. PIG-PIB – awans na stopień dyrektora górniczego I stopnia; dr Monika Jachowicz-Zdanowska, mgr Jarosław Lewandowski, dr inż. Adam Wójcicki – awans na stopień dyrektora górniczego III stopnia; mgr Anna Bagińska – awans na inżyniera górniczego II stopnia.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet