STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

DOM NA JURZE

Siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów. W tym przypadku główna bryła budynku wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem. Już ten walor budynku jednorodzinnego wydał się nam na tyle interesujący, by o realizacji porozmawiać z autorami projektu.

Świat Kamienia: Od zakończenia prac „Dom na Jurze” cieszy się niemałym zainteresowaniem środowiska architektów. Co czyni go szczególnie interesującym dla branży kamieniarskiej, to fakt, że powstał z niemałym udziałem naturalnych materiałów lokalnego pochodzenia. Wzrok przykuwa przede wszystkim elewacja. Czyżby pomysł na gabionowe kosze powstał w trakcie postępów prac, jako sposób na zagospodarowanie ułamków wapiennej skały?

dom na jurze 1.jpgMałgorzata Łapaj, architekt w firmie Kropka Studio: Jednym z prekursorów zastosowania gabionów w architekturze była pracownia Herzog & de Meuron, potem powstał jeszcze m.in. „Gabion House” niemieckiego architekta Titusa Bernharda. Dzisiaj siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów oraz architektów krajobrazu.
W tym przypadku główna bryła budynku wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem oraz dolomitem, które stanowią skórę – rodzaj maskowania. Ma ono sprawić, że budynek wtopi się w krajobraz oraz stanowi nawiązanie do tradycyjnych murowanych z kamienia elewacji. Owszem, w trakcie budowy przewijał się pomysł wykorzystania wapiennych ułamków jako materiału do wysypania koszy, jednak ich frakcja okazała się zbyt mała.

ŚK: Jak więc wyglądały prace kamieniarskie?

M.Ł.: Kamień został sprowadzony z kamieniołomu Miedzianka, jego dobór był podyktowany przede wszystkim odpowiednią wielkością. Kosze mają 15 cm szerokości, zatem konieczne było dobranie kamienia na tyle drobnego, aby przy niewielkiej dostępnej głębokości zapewniał efekt pełnej ściany, a jednocześnie nie był na tyle drobny, by wypaść przez oczka drucianej siatki. Zastosowano frakcję kamieni 80–250 mm. Drugim ważnym kryterium była kolorystyka – chcieliśmy uniknąć charakterystycznych dla dolomitu żółci. W zastosowanym kamieniu dominuje kolorystyka szaro-biała z domieszką koloru miedzianego, który bardzo dobrze komponuje się z drewnianymi wykończeniami. Kamieniarska robota była realizowana tzw. metodą gospodarską, zatem większość prac była koordynowana przez samego inwestora, który zatrudniał do poszczególnych zadań lokalnych wykonawców. Każdy kosz musiał być starannie wypełniany, tak aby nie powstawały zbyt duże przestrzenie pomiędzy kamieniami. Prace były realizowane przez okres 6 tygodni przez 6-osobową ekipę.

ŚK: Czy udało się Państwu przeforsować jakieś autorskie rozwiązanie, warte odnotowania z myślą o specjalistach branży kamieniarskiej? Wszak realizacja zyskała tytuł Architektury Roku Województwa Śląskiego w kategorii dom jednorodzinny (2013).

dom na jurze 2.jpgKuba Kowalczyk, architekt w firmie Kropka Studio: Ciekawym rozwiązaniem, które zostało podyktowane zastosowaniem ogrzewania podłogowego, są posadzki. Szukaliśmy ekonomicznego rozwiązania dla dużych powierzchni, które jednocześnie spełniałoby nasze estetyczne wymagania. Wybór padł na powracające do łask lastryko wykonane przez lokalnego producenta z zastosowaniem drobnoziarnistego kruszywa o jednorodnej kolorystyce, które dobieraliśmy na podstawie wielu próbek. Lastryko występuje w dwóch kolorach – białe w głównej części domu oraz grafitowe w dużej łazience. W tym wypadku, wykorzystując tradycyjną technikę z użyciem ekonomicznych materiałów (np. biała marianna), udało się nadać stosunkowo niewielkim kosztem bardzo współczesny charakter dużym powierzchniom.

ŚK: Wapień i dolomit świetnie komponuje się z otoczeniem działki. Czy trudno było osiągnąć taki efekt?

K.K.: Bardzo ważne są lokalne uwarunkowania oraz szeroko rozumiany kontekst. We wszystkich projektach próbujemy w jakiś sposób odnieść się do zastanej sytuacji. Taka architektura jest nam bliższa niż ta determinowana przez jakąś estetykę czy styl. Nie będziemy oryginalni, jeśli powiemy, że bardzo lubimy skandynawską architekturę – i może nawet nie tylko tę, która jest dziełem dużych, uznanych pracowni, takich jak Snøhetta czy 3XN, ale przede wszystkim tych mniejszych, tworzących niewielkie obiekty, które, świetnie wpisują się w lokalną zabudowę.
Warto podkreślić, że w omawianym projekcie działka położona pod Zawierciem znajduje się na terenach otuliny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Zabytkowa bryła kamiennego kościoła, piętrzące się ruiny zamków w Morsku i Ogrodzieńcu, rozsiane po okolicy ostańce skalne, wznoszące się kilkanaście metrów ponad otaczający teren – w tym niezwykle malowniczym krajobrazie powstał dom, który swoją formą i materiałami próbuje stać się integralną częścią otoczenia.

ŚK: Dla kogo powstał ten dom i jakie były oczekiwania inwestora?

dom na jurze 3.jpgM.Ł.: Bryła domu składa się z dwóch głównych części: strefy mieszkalnej oraz dwustanowiskowego garażu. Obie są połączone za pomocą ażurowego, drewnianego łącznika, który spina budynek w harmonijną całość. Dom powstał dla czteroosobowej rodziny, która oczekiwała nowoczesnego budynku wpisującego się w otoczenie. Mieszkańcami są rodzice dwójki dorosłych dzieci, które mieszkając na co dzień w większych miastach, często goszczą tu na czas weekendów. Inwestor potrzebował zatem oddzielnej strefy dla siebie, zlokalizowanej na parterze sypialni, z bezpośrednim wejściem do łazienki i garderoby. Pokoje dzieci zostały wraz z mniejszą łazienką umieszczone na poddaszu.

Drugim głównym założeniem było stworzenie przyjaznej przestrzeni dla rodzinnych spotkań – tzw. centrum domu. Sprzyjać temu ma rozplanowanie pokoju dziennego z otwartą kuchnią w formie długiej drewnianej wyspy stanowiącej jeden z głównych elementów kompozycji wnętrza, jego serce. Istotne było również zastosowanie rozwiązań, które zapewnią niskie koszty utrzymania. Obiekt ogrzewany jest pompą ciepła. Wyposażony jest również w wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz przeszklenia trójszybowe.

Elementem, który nie doczekał się jeszcze realizacji, będzie dwustronny kominek, umieszczony w centralnej części i rozdzielający wizualnie część jadalnianą od wypoczynkowej. Na razie mamy otwartą na pełną wysokość strefę dzienną z dużym, sześciometrowym przeszkleniem wychodzącym na ogród położony od południowego zachodu. Serce tej przestrzeni stanowi długa na ponad 4 m wyspa kuchenna wykończona dębowymi deskami. Na piętro dostajemy się ażurową klatką schodową ze wspornikowymi stopniami, które zostały obudowane dębowymi „skrzynkami”.

ŚK: A co wypada uznać za największą zaletę tego budynku?

M.Ł.: Dużą zaletą domu jest jego energooszczędność. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, pompy ciepła oraz trzyszybowych przeszkleń o niskim współczynniku przenikania ciepła udało się znacznie ograniczyć koszty utrzymania. W praktyce sprawdza się również usytuowanie na działce – podyktowane zostało kierunkami stron świata i tak zimna ściana północna została zaprojektowana bez okien, jedynie z drewnianym wykuszem skierowanym w stronę wschodnią, którego okno łapie promienie porannego słońca oraz daje wgląd na podjazd. Główne otwarcie wraz z tarasem znajduje się od strony południowo-zachodniej. Dom jest lekko „przyczajony”, znajduje się w niewielkiej niecce, a garaż jest częściowo wkopany w teren, co pozwoliło lepiej zintegrować całość z otoczeniem.

ŚK: Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiała Lucyna Czubala
Fot. www.kropka-studio.pl

 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet