KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Dziennik budowy

 Pogoń za zleceniami powoduje często zgodę wykonawcy w stosunku do inwestora na odstępstwa prawne w toku realizacji robót. Jednym z częstych przypadków jest brak dziennika budowy lub nieprawidłowe jego prowadzenie. W przypadku dochodzenia roszczeń prawnych dotyczących budowy (zarówno ze strony wykonawcy, jak i inwestora) dziennik budowy stanowi w sądzie podstawowy dokument. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na jego prawidłowość i zgodność z prawem budowlanym. W poniższym tekście postaram się omówić podstawowe zagadnienia dotyczące zasad prawnych prawidłowego prowadzenia dziennika budowy.

 

Dziennik budowy zgodnie z art. 42 ust. 4 prawa budowlanego jest wydawany przez organ udzielający pozwolenia na budowę na wniosek inwestora w terminie 3 dni od dnia wystąpienia. Dziennik należy prowadzić odrębnie dla każdego obiektu budowlanego, wymagającego pozwolenia na budowę lub rozbiórkę. Dziennik powinien mieć format A-4, ponumerowane strony i być zabezpieczony przed zdekompletowaniem. Strony dziennika przeznaczone do wpisów powinny być podwójne  oryginał i kopia z perforacją umożliwiającą łatwe jej wyrywanie. Poszczególne strony dziennika organ wydający dziennik opatruje pieczęciami. Zgodnie z zapisem § 2 prawa budowlanego dziennik jest przeznaczony do rejestracji (w formie wpisów) przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu, których stwierdzenie po zakończeniu robót budowlanych byłoby utrudnione lub niemożliwe. Z zapisów powinny wyraźnie wynikać kolejność i sposób wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.Należy pamiętać o prawnym obowiązku wypełnienia pierwszych stron dziennika budowy, a zwłaszcza danych osób funkcyjnych na budowie. Na stronie tytułowej dziennika właściwy organ zamieszcza numer, datę wydania oraz liczbę stron dziennika, dane określające inwestora, rodzaj i adres budowy lub rozbiórki, numer i datę wydania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę oraz pouczenie o sposobie prowadzenia dziennika i odpowiedzialności określonej w art. 93 pkt 4. Na pierwszej stronie dziennika inwestor podaje dane określające wykonawcę lub wykonawców oraz osoby sprawujące kierownictwo budowy i robót, nadzór autorski i inwestorski, podając ich specjalności i numery uprawnień budowlanych. Osoby te potwierdzają podpisem i datą przyjęcie powierzonych im obowiązków. Dziennik powinien być na terenie budowy stale dostępny dla osób uprawnionych, od dnia przekazania placu budowy. Sposób dostępności dziennika budowy powinno określić się w protokole przekazania placu budowy. Dokonujący wpisów w dzienniku budowy powinni pamiętać, że dziennik budowy jest dokumentem prawnym i w związku z tym wpisy powinny być czytelne i jednoznaczne. paragraf 7 ust 2 w sposób jasny precyzuje zagadnienie dokonywania poprawek w zapisach  „W razie konieczności wprowadzenia poprawek do dokonanych już wpisów należy niewłaściwy tekst skreślić w sposób umożliwiający jego odczytanie i wprowadzić właściwą treść w nowym wpisie, opatrując go wyjaśnieniem wprowadzonej zmiany. Skreślenia i poprawki są dokonywane w formie wpisu do dziennika”. W przypadku powstawania jakichkolwiek dokumentów związanych z budową np. protokołów pomiarowych, powinno być odnotowane w dzienniku budowy i trwale do niego dołączone zarówno do oryginału, jak i kopii - tym samym stają się one załącznikami do dziennika budowy. Zgodnie z § 9 do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnione są następujące osoby:

1) inwestor i inspektorzy nadzoru inwestorskiego,

2) projektanci,

3) kierownik budowy i kierownicy robót budowlanych,

4) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,

5) pracownicy organów państwowego nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie  w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.

Należy zwracać uwagę, iż konkretne wpisy w dzienniku budowy mogą być dokonywane w zakresie określonego prawem umocowania prawnego konkretnych osób funkcyjnych. Znam sytuacje, w której inspektor nadzoru dokonuje wpisów o konieczności wykonania określonych prac wykraczających poza zakres określony umową  takie zapisy nie mają w większości przypadków mocy prawnej ze względu na brak uprawnień inspektora nadzoru do podejmowania decyzji ze skutkiem finansowym. Oczywiście jest to możliwe, ale wyłącznie w sytuacji określenia takiego pełnomocnictwa w umowie. Za właściwe prowadzenie dziennika, jego stan oraz należyte przechowywanie na budowie (rozbiórce, montażu) jest odpowiedzialny kierownik budowy. Jeżeli w trakcie wykonywania robót budowlanych następuje zmiana kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta sprawującego nadzór autorski, w dzienniku dokonuje się wpisu określającego stan zaawansowania i zabezpieczenia przekazywanej budowy (rozbiórki). Wpis ten powinien być potwierdzony datą i podpisami osoby przekazującej i przejmującej obowiązki. Dokonując wpisu do dziennika budowy kierowanego pod adresem określonej osoby (np. inspektora nadzoru) powinniśmy wymagać od tej osoby po przeczytaniu przedmiotowego wpisu potwierdzenie pisemne jego przeczytania. Obowiązek potwierdzania takich zapisów i bieżącego kontrolowania budowy należy wprawdzie do zakresu określonych prawem obowiązków inspektora nadzoru jednak dla jasności sytuacji warto przypominać inspektorowi o takim obowiązku. Wszystkie zapisy w dzienniku budowy powinny być podpisane z podaniem imienia, nazwiska, wykonywanej funkcji i nazwy jednostki organizacyjnej lub organu, który reprezentuje i opatrzone datą. Zamknięcie dziennika budowy lub fakt założenia kolejnego tomu musi być wpisane przez kierownika budowy. Dziennik budowy to obok umowy, protokołu przekazania placu budowy, projektu i protokołu odbioru najważniejszy dokument dla prowadzącego roboty. Prawidłowo prowadzony pozwala w wielu przypadkach  na w miarę bezkonfliktowe rozwiązywanie sporów dotyczących jakości, sposobu wykonania robót czy ich rozliczenia.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet