KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNE RZEŹBY KAPADOCJI

W środkowej części tureckiej Anatolii leży starożytna kraina Kapadocja, słynąca z fantazyjnych form skalnych. Te fascynujące formacje powstały w wyniku erozji miękkich skał tufowych, które utworzyły się na skutek intensywnej działalności pobliskich wulkanów.

kapadocja 1Co prawda mit wyjaśniający pochodzenie tych niepowtarzalnych kamiennych rzeźb mówi, że oblężeni przez żądną łupu armię mieszkańcy ubłagali Allaha, aby zamienił najeźdźców w kamienie, to prawda historyczna jest bardziej prozaiczna. Nad płaskowyżem Kapadocji góruje wygasły wulkan Erciyes Daği (3916 m n.p.m.). Jego znaczna wysokość wyrobiła błędne przekonanie u Rzymian, że z wierzchołka można dojrzeć zarówno Morze Czarne na północy, jak i Morze Śródziemne na południu.

Zadziwiający efekt działania sił natury

kapadocja 2To właśnie ta góra jest źródłem materiału, z którego zbudowane są stożkowe wzgórza Kapadocji. Przed milionami lat wstrząsany erupcjami wulkan wyrzucał popiół, lawę i odłamki skalne, osiadające na ogromnym obszarze. Ostatnia odnotowana aktywność wulkaniczna góry Erciyes miała miejsce w 253 roku p.n.e. Popiół stygł i twardniał, formując grubą warstwę tufu, białej miękkiej skały. Przez tysiące lat na tuf gwałtownie działały deszcz, śnieg i wiatr. Spływająca woda deszczowa wyżłobiła w nim kręte doliny i parowy, po czym wypłukała ich brzegi, pozostawiając stożkowe wzgórza i inne formacje skalne. Podczas niektórych erupcji materiał wyrzucany przez wulkan był tak gorący, że spadając na ziemię, stapiał się i tworzył warstwy mocnej skały bazaltowej, o ciemniejszym kolorycie. Kiedy już powstały żleby, na wierzchołkach poszczególnych stożków pozostały bloki ciemnego bazaltu, które chronią miękkie, leżące niżej warstwy. W ten sposób powstały formacje skalne o najbardziej niesamowitych kształtach. Jedne, dochodzące do kilkudziesięciu metrów wysokości, zwężają się równo aż do czubków, inne są postrzępione i nieregularne – jakby wykonano je niedbale albo zaniechano dalszej pracy. Wznoszą się tu skalne słupy i odkrywki wszelkich kształtów i rozmiarów. Jedne są niskie i krępe, inne strzelają wysoko. Na czubku balansuje głaz, który chroni położony niżej materiał przed deszczem. Urzeka magiczna gama pastelowych barw: kremowej, różowej, czerwonej, jasnoniebieskiej i szarej. Kamienne piramidy i bloki niekiedy bywają rozrzucone bezładnie, w innych zaś miejscach jakby formują zwarte szeregi.

Domy wykute w skale

kapadocja 3W tureckiej Kapadocji na powierzchni około 600 km2 sąsiadują ze sobą wspaniałe krajobrazy i bogate dziedzictwo historyczne. Nagromadzone osady wulkaniczne sukcesywnie erodowały pod wpływem czynników atmosferycznych, a podczas ostatnich trzech tysiącleci również w następstwie działalności ludzi. W efekcie powstały unikatowe krajobrazy obfitujące w skalne ściany, piramidy i grzyby, w których ludzie wydrążyli domy, kościoły a nawet całe podziemne miasta, w których znajdowali schronienie przed kolejnymi falami prześladowań. Tak zapewne powstały udostępnione dziś do zwiedzania podziemne miasta Kaymaklı, Derinkuyu i Zelve, gdzie ludzie mieszkali jeszcze w połowie ubiegłego wieku.

Historyczna kraina

kapadocja 6W najwcześniejszych zapiskach historycznych, pochodzących z VI wieku p.n.e., Kapadocja jest wymieniana jako posiadłość królów perskich – najpierw Dariusza, a później Kserksesa. Nazwa tej prowincji jest kilkakrotnie wspominana również w Nowym Testamencie.
Od początku naszej ery aż do średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa i miejscem narodzin idei życia zakonnego. Stąd pochodzili trzej znamienici przedstawiciele Kościoła: św. Bazyli, jego brat św. Grzegorz z Nyssy i św. Grzegorz z Nazjanzu. Z okresu tego zachowało się wiele cennych zabytków, toteż w okolicach wioski Göreme utworzono skansen, który w 1985 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Karol Adamkowski

Piśmiennictwo
Biblia Tysiąclecia – Dzieje Apostolskie, Pallottinum, Poznań – Warszawa 1980, wer. 2:9, 1244.
Popko M., Turcja, Wiedza Powszechna, 1987.
Przewodnik Turcja, Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2005.
Simon M., Cywilizacja wczesnego chrześcijaństwa, PIW, 1981.

MIĘDZYNARODOWE TARGI KAMIENIARSKIE W XIAMENIE

Setki wózków widłowych dowozi kamień, a tysiące Chińczyków uwija się, by na czas przygotować stoiska wystawców. Nazajutrz pada rekord. Na przybycie zwiedzających oddano 166 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Po 4 dniach kolejny rekord. Z ofertą 2 tys. firm zapoznało się 142,5 tys. specjalistów z całego świata! Ponad ¼ wystawców to reprezentanci z 54 krajów.

xiamen 1Po raz czternasty przedstawiciele firm i zainteresowani kamieniem naturalnym z całego świata spotkali się w Xiamenie na jednych z największych na świecie targach branżowych. Impreza rozpoczęła się 9 marca i trwała przez 4 dni. Pośród wystawców zagranicznych najliczniej reprezentowane były kraje: Turcja (31,30%), Włochy (15,21%), Brazylia (8,48%), Egipt (3,26%), Hiszpania (2,26%), Portugalia (5,65%), Francja (1,95%), Finlandia (1,74%), Grecja (2,39%), Pakistan (1,95%), Iran (5,65%), Indie (6,75%).

– Nie dla wszystkich wystarczyło miejsca w 17 gigantycznych pawilonach i na otwartych terenach targowych. Dlatego jeszcze w tym roku zaplanowana jest kolejna inwestycja i kolejne zwiększenie powierzchni wystawienniczej z myślą o przyszłorocznej imprezie – wyjaśnia Guoxzang Laj, dyrektor targów, podczas uroczystej kolacji, w której uczestniczy nasza 20-osobowa delegacja przedsiębiorców z Polski, uczestników wyjazdu grupowego zorganizowanego pod patronatem redakcji ŚK. Chwilę potem wznosimy toast za nawiązaną niedawno współpracę z Międzynarodowymi Targami w Poznaniu, a nasi gospodarze zapowiadają, że jeszcze w listopadzie odwiedzą nasz kraj. Wielu z nas, korzystając z okazji, wspomina początki targów w Xiamenie. Aż dziw bierze, że jeszcze kilkanaście lat temu z ofertą nieco ponad setki firm zapoznawało się tu raptem 10 tys. uczestników. Cóż, targi w Chinach rozwijają się w błyskawicznym tempie.
Tegoroczna edycja Xiamen Stone Fair to najbogatszy program branżowy. Kamień z całego świata prezentowany jest w formie bloków, płyt, rzeźb, fontann, kamienia ogrodowego, mozaiki itp. Równie kompletna była propozycja wyposażenia firm i warsztatów kamieniarskich (dominowały obrabiarki CNC, narzędzia diamentowe i laserowe, ale też maszyny do produkcji tychże). Tereny zewnętrzne zapełniły się wozidłami i maszynami do prac w kopalniach odkrywkowych. Uwagę zwracały gigantyczne traki do przecierami bloków na płyty. Nie zabrakło też specjalistów od spedycji czy usług celnych. O międzynarodowej randze spotkania świadczy kolejna liczba – zwiedzający reprezentowali aż 148 krajów!

xiamen 2Poziom organizacyjny targów powoli dorównuje najlepszym, choć gdzieniegdzie słaba jakość wykonania stoisk, pomimo wystawności i przepychu, może budzić lekkie zdziwienie. Opinie zwiedzających na temat oferty targowej są podobne. Wybór jest ogromny, jednak dla niektórych w dalszym ciągu przeszkodą w nawiązaniu relacji biznesowych nie jest jednorodna jakość wykonania. Dylemat pozostaje ten sam: o ile atrakcyjna cena jest czynnikiem decydującym o zakupie np. chińskiej maszyny, to obawy pojawiają się w trakcie rozmów dotyczących zagadnień związanych z serwisem, częściami zamiennymi itp.
– Chińczycy wszystko kopiują. Chciałem coś podpatrzyć i się zawiodłem. Nie znalazłem niczego innowacyjnego – wyjawia Bogusław Solima z firmy Piramida.
– Co innego, że część chińskich firm wygląda porządnie tylko na folderach. Trzeba samemu sprawdzać każdego kontrahenta. W porównaniu z poprzednim rokiem nie widziałem nowych stoisk, był natomiast nowy pawilon z zagranicznymi wystawcami. To jest oznaką, że rynek wewnętrzny jest bardzo chłonny. Mam informacje od znajomych Norwegów, że 90% swoich bloków sprzedają do Chin. Podobnie mówią Szwedzi i Finowie.

Transformacja made in China

xiamen 3Jak podają organizatorzy targów, w okolicy Xiamenu zarejestrowanych jest około 1200 firm handlujących kamieniem oraz 10 000 firm wydobywających oraz przetwarzających kamień. Dzięki dynamicznie rozwijającej się chińskiej gospodarce import i eksport w branży kamieniarskiej rośnie stabilnie z roku na rok. W 2013 roku eksport osiągnął 9484 biliony USD – to wzrost o 17,66% w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym czasie import kamienia wzrósł o 12,52% i osiągnął wynik 2958 bilionów USD. Kolejne liczby padają podczas Światowego Kongresu Kamieniarskiego – spotkania, podczas którego swoje referaty na temat branży kamieniarskiej na świecie wygłosili specjaliści z Chin, Włoch, Brazylii, Indii, Iranu, Niemiec, Rosji, Hiszpanii i Turcji.

Okazuje się, że znaczącą rolę w międzynarodowym obrocie kamieniem odgrywa region kamieniarski Fujian oraz port w Xiamenie, z którego jedna trzecia ładunków to kamień naturalny! Według danych urzędu celnego w ostatnim czasie port ten stał się największym centrum handlowym kamienia naturalnego (w 60% obsługuje rynek krajowy, a w 15% zagraniczny), co też mocno akcentował w swym wystąpieniu prezes chińskiego związku producentów materiałów budowlanych. Uczestnicy kongresu usłyszeli, że tutejszy rynek budowlany przechodzi transformację.

xiamen 4– W związku ze wzrostem gospodarczym i nowymi inwestycjami w budownictwie w Chinach kamień cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem rynku lokalnego, więc firmy kamieniarskie będą musiały przestawić się na obsługę klienta wewnętrznego – mówi Zou Chuangsheng.
– Przed branżą kamieniarską w Chinach stoi wiele ważnych zadań do zrealizowania. Przede wszystkim dostawcy kamienia muszą dostosować swoje produkty i usługi do obowiązujących na świecie standardów, poprzeć i zwiększyć udział w dyskusji przy wspólnym stole z władzami związku kamieniarskiego i wspólnie dokonać analizy trendów w branży kamieniarskiej i potencjalnych rynków. Innowacyjność, standaryzacja i normalizacja, modernizacja przemysłu, technologii wydobycia i zarządzania, ochrona środowiska – to kierunki, w jakich chińska branża zmierza.

W kuluarach rozmawiano też o skutkach rosnącego poziom życia mieszkańców Chin. Z jednej strony pracownicy mają coraz większe oczekiwania, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy. Z drugiej – niełatwo dziś znaleźć dobrego rzemieślnika.
– Gdy doszło do tego, że w Chinach musiałem płacić za pracę więcej niż w Polsce, postanowiłem sprzedać tutejszy zakład produkcyjny. Jak sprzedawałem rok temu chińską firmę, to zarobki sięgnęły poziomu 7000 RMB (ok. 3500 zł – przyp. red.), a dziesięć lat temu płaciłem dobremu fachowcowi około 1500 RMB. Łatwiej tu dziś znaleźć managera władającego biegle językiem angielskim niż dobrego fachowca – donosi nam Jan Hybiak.
– Wynagrodzenia i koszty produkcji poszły w górę, a co za tym idzie – ceny na wyroby. Jeszcze niedawno, jak złożyło się zamówienie na nagrobki, firma w Chinach rozpoczynała produkcję po trzech miesiącach, bo miała tyle zleceń. Teraz robią to od ręki, a i tak import gotowych nagrobków przestaje być zajęciem opłacalnym.

Wnioski naszej delegacji

xiamen 5Kolejny raz grupowy wyjazd pod egidą ŚK dowiódł, że wymiana doświadczeń i dobrze rozumiana integracja środowiska przedsiębiorców branży kamieniarskiej służy nawiązaniu nowych relacji biznesowych (organizator targów zapewnił nam autokar, przewodnika na czas pobytu w Chinach, zakwaterowanie – przyp. red.).
– Podczas takich wyjazdów środowisko kamieniarskie się integruje, a większej grupie łatwiej zadbać o swoje interesy. Różne organizacje i firmy na świecie się zrzeszają po to, aby wspólnie załatwić sprawy czy to w zakresie szkoleń, czy przepisów prawa górniczego, utworzenia laboratorium kamienia czy powołania klastra kamieniarskiego – wspomniał Bogusław Solima.
Pośród firm zlokalizowanych w sąsiedztwie Xiamenu poznaliśmy m.in. Xiamen Yinglian Stone CO., LTD, producenta narzędzi diamentowych (Ashine Diamond Tools Co., LTD) i maszyn do obróbki kamienia (Fujian Shengda Machinery Corporation), a także Best Cheer Stone Group – jedną z największych firm kamieniarskich na świecie. Ciekawym uzupełnieniem programu było zwiedzanie „Wyspy Fortepianów”, która ujmuje urokami kamiennych wzniesień i przepięknych widoków.
– Ten wyjazd utwierdził mnie w przekonaniu o celowości wspólnego rozmawiania i namawiania naszej braci kamieniarskiej do wspólnej integracji – podsumował wydarzenie Jan Ziętek.
– Na pewno organizacja takich wyjazdów czy spotkań integracyjnych w przyszłości zaowocuje tym, że może w końcu będziemy wspólną grupą ludzi interesu, wzajemnie się wspierającą i nawzajem sobie pomagającą. Uważam, że tylko w ten sposób możemy się przeciwstawić handlarzom psującym nasz rynek, jak i „cwaniakom budowlanym”, którzy napuszczają nas na siebie, abyśmy sami się zniszczyli, obniżając do granic absurdu ceny naszych wyrobów.

Adriana Czekaj
Fot. A. Czekaj

Świat Kamienia nr 3 (88) 2014

  
          SK 087 Okładka www 400x566pix      
     SK 088 Okładka www 400x566pix
Poprzednie wydanie - 2 (87) 2013   Świat Kamienia nr 3(88) 2014 Następne wydanie - 4(89) 2014


MIĘDZYNARODOWE TARGI KAMIENIARSKIE W XIAMENIE

Setki wózków widłowych dowozi kamień, a tysiące Chińczyków uwija się, by na czas przygotować stoiska wystawców. Nazajutrz pada rekord. Na przybycie zwiedzających oddano 166 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Po 4 dniach kolejny rekord. Z ofertą 2 tys. firm zapoznało się 142,5 tys. specjalistów z całego świata! Ponad ¼ wystawców to reprezentanci z 54 krajów.
Po raz czternasty przedstawiciele firm i zainteresowani kamieniem naturalnym z całego świata spotkali się w Xiamenie na jednych z największych na świecie targach branżowych. Impreza rozpoczęła się 9 marca i trwała przez 4 dni. Pośród wystawców zagranicznych najliczniej reprezentowane były kraje: Turcja (31,30%), Włochy (15,21%), Brazylia (8,48%), Egipt (3,26%), Hiszpania (2,26%), Portugalia (5,65%), Francja (1,95%), Finlandia (1,74%), Grecja (2,39%), Pakistan (1,95%), Iran (5,65%), Indie (6,75%).



KAMIENNE RZEŹBY KAPADOCJI
                                                                                                                    
W środkowej części tureckiej Anatolii leży starożytna kraina Kapadocja, słynąca z fantazyjnych form skalnych. Te fascynujące formacje powstały w wyniku erozji miękkich skał tufowych, które utworzyły się na skutek intensywnej działalności pobliskich wulkanów.
Co prawda mit wyjaśniający pochodzenie tych niepowtarzalnych kamiennych rzeźb mówi, że oblężeni przez żądną łupu armię mieszkańcy ubłagali Allaha, aby zamienił najeźdźców w kamienie, to prawda historyczna jest bardziej prozaiczna. Nad płaskowyżem Kapadocji góruje wygasły wulkan Erciyes Daği (3916 m n.p.m.). Jego znaczna wysokość wyrobiła błędne przekonanie u Rzymian, że z wierzchołka można dojrzeć zarówno Morze Czarne na północy, jak i Morze Śródziemne na południu.

                                                                                                                                            Zobacz więcej...


Ponadto:
  • Spis treści   ZAMÓW PRENUMERATĘ
  • Table of contents
  • Od redakcji    
  • Editorial   
  • Wiedzą, nie powiedzą, a to było tak…   
  • They know, but they don’t want to say it...   
  • Idą tłuste lata spa & wellness   
  • Good time for spa & wellness is coming   
  • Niesławny Janukowycz i jego rezydencje   
  • Kameralnie we Wrocławiu   
  • Izmir po raz dwudziesty   
  • Budma lepsza niż kiedykolwiek   
  • Międzynarodowe targi kamieniarskie w Xiamenie   
  • Wiekopomne dzieło kamieniarzy z Daleszyc   
  • Zdrowy duch w kopalni (cz. 2)   
  • Savino Del Bene Poland – spedytor, który lubi kamień 
  • Intermodalność w Polsce (cz. 2)   
  • „Kosmos 1999” a Wrocław 2014 (cz. 1)   
  • Laureaci konkursu Kamień 2013 – nagrobek   
  • Beltrami – Twój osobisty doradca   
  • Okładziny z kamienia w obiektach mokrych   
  • Przekuć kamień z punktownicą   
  • Skalne krajobrazy Parku Narodowego Canaima   
  • Pierwszy dzień wiosny z mozaiką w tle   
  • Xiamen – wzór do naśladowania   
  • Kamienne rzeźby Kapadocji   
  • Robotwire EVO do cięcia profili  
  • Kilka pytań o zorganizowanie zakładu, pomożecie? (cz. II)   
  • TORNADO CNC – pracy się nie boi   
  • Kluczowe wydarzenie dla branży kamieniarskiej   
  • Budapeszt, cz. 5   
  • Jedyne takie kotwy w Polsce    

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet