KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

II LETNIA SZKOŁA PROJEKTOWANIA W KAMIENIU

Dzięki prężnej współpracy kilku zaprzyjaźnionych ze sobą instytucji udało się po raz drugi zorganizować kurs edukujący młodych adeptów architektury krajobrazu i architektury, którzy pragną zdobywać wiedzę praktyczną z zakresu wykorzystania kamienia naturalnego w projektowaniu przestrzeni.

W dniach 21–25 września br. Odbywała się II edycja Letniej Szkoły Projektowania w Kamieniu. Organizatorem warsztatów była Fundacja Bazalt oraz Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, natomiast całe przedsięwzięcie sponsorowała firma Granex ze Strzegomia. W urokliwym pałacu w Morawie koło Strzegomia pracowało nad projektami 14 studentów kierunków architektury krajobrazu i architektury różnych uczelni akademickich z całej Polski. Uczestnicy warsztatów to studenci Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Architektury Krajobrazu w Olsztynie, Architektury Krajobrazu w Krakowie oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Detal w kamieniu” to główny cel przyświecający tegorocznym warsztatom. Konsultacje architektów, architektów krajobrazu i wykwalifikowanych kamieniarzy
oraz wytężona praca uczestników przeplatały się z wieloma atrakcjami, m.in.: wykładami i prelekcjami uznanych autorytetów w dziedzinie projektowania krajobrazu, rzeźby oraz znawców materii, jaką jest kamień; a także wycieczkami o charakterze edukacyjnym.

Przez pięć dni (a także nocy) pod okiem opiekunów dydaktycznych i branżowców powstawały prace projektowe
na takie tematy jak:
  1. Plebania przy kościele pw. Zbawiciela Świata – projektowanie elementów małej architektury oraz nawierzchni ciągów komunikacyjnych.
  2. Skwer w Strzegomiu – ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej – zakres jw.
  3. Park w Morawie – elementy małej architektury. Pierwszego dnia prof. dr hab. Marek Lorenc wykładem inauguracyjnym powitał studentów, co oficjalnie rozpoczęło

II LSPwK. Organizatorzy kursu wyrazili nadzieję, że przygotowane wykłady, wycieczki do zakładów i kamieniołomów, konsultacje z zakresu kamieniarstwa zapewnione przez firmę Granex, a także warsztaty pod okiem doskonałych wykładowców z Instytutu Architektury Krajobrazu wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pozwolą studentom spojrzeć na kamień w sposób, w jaki chcielibyśmy, aby był postrzegany – jako na materiał wyjątkowo trwały, o nieograniczonym zastosowaniu, a przede wszystkim niebywale piękny i szlachetny. Zaś możliwość spędzenia czasu w pięknym zespole pałacowo- parkowym w Morawie, wspólne rozmowy i wymiana doświadczeń będzie niezwykłym towarzyskim doświadczeniem jednocześnie dla studentów, jak i organizatorów. Takie były założenia. A jak było? Wielu emocji i wrażeń dostarczyło uczestnikom warsztatów zwiedzanie kamieniołomu Barcz II. Mieli możliwość spoglądania z wysokości kilkudziesięciometrowej ściany skalnej na maszyny pracujące na dnie wyrobiska i zobaczenia pokazu ręcznego podziału kilkutonowego bloku granitu. Studenci zwiedzili zakład obróbki kamienia należący do firmy Granex, zapoznając się z pracą maszyny sterowanej cyfrowo, wycinającej dowolnie zaprogramowany kształt, oraz z piłą tarczową o średnicy 3-metrów. Najciekawsza była jednak próba samodzielnego zmierzenia się z obróbką ręczną, czyli najcięższym sposobem pracy kamieniarza. Na 24 września przewidziano serię trzech interesujących wykładów. O tym, czym jest rzeźba i przestrzeń publiczna, a także o roli, jaką spełnia rzeźba, opowiadał Grzegorz Niemyjski – artysta rzeźbiarz z Legnicy (m.in. autor rzeźby pt. „Matka” z Pleneru Rzeźby w Granicie). Studenci
mogli zobaczyć zdjęcia rzeźb z całego świata oraz sposób umiejscowienia ich w przestrzeni publicznej, aby nie zaburzały porządku, a wręcz go wzbogacały i upiększały. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, iż „można współcześnie dialogować z architekturą poprzednich wieków” i żeby przyszli architekci nie bali się tego w swoich realizacjach.

Tematów było więcej. Z dr Katarzyną Tokarczyk-Dorociak studenci zastanawiali się nad wieloma ważnymi kwestiami dotyczącymi krajobrazu i jego ochrony. Uzyskano odpowiedzi na szereg pytań, m.in.: Czym jest krajobraz? Dlaczego jest on tak ważny? Dlaczego trzeba go chronić? Czy krajobraz jest dobrem wspólnym? Komu zależy i komu powinno zależeć na jego ochronie? Treść wykładu uświadomiła słuchaczom, że wartość przyrodnicza jest bardzo ważna, gdyż potrzebujemy jej do prawidłowej egzystencji. „Krajobraz sztuczny (tworzony przez człowieka) można kształtować i jest to element, na który nie tylko architekt, ale każdy obywatel ma wpływ, gdyż krajobraz i przyroda to dobro wspólne. Ludzie bardzo często nie rozumieją ochrony i prawidłowego kształtowania krajobrazu. Musimy myśleć o edukacji, o podejmowaniu rozsądnych i odważnych decyzji w niniejszym temacie” – na te i inne problemy prelegentka zwróciła uwagę słuchaczy.

Krzysztof Skolak, prezes fundacji Bazalt, pokazał skutki nieprawidłowej selekcji materiału i nieumiejętnego zastosowania kamienia oraz przykłady błędów w montażu różnych elementów kamieniarskich (stopni, cokołów, elewacji, posadzek, murów). Przykłady odnosiły się do krajowych i zagranicznych realizacji.

Ostatniego dnia szkoły letniej uczestnicy, organizatorzy oraz sympatycy LSPwK zebrali się w auli pałacu w Morawie, aby w bardzo miłej atmosferze podziwiać zaprezentowane przez studentów projekty. Wśród gości obecnych podczas podsumowania LSZPwK byli: Melita Sallai (przedstawicielka Fundacji im. św. Jadwigi, opiekującej się zespołem pałacowo-parkowym w Morawie, córka przedwojennych właścicieli pałacu); Przemysław Stempniewicz, radny gminy Strzegom; ksiądz Marek Żmuda, proboszcz Parafii pw. Zbawiciela Świata. Goście reprezentowali instytucje, których obiekty były tematami tegorocznej szkoły projektowania w kamieniu.
Wszyscy wyrazili podziękowanie za doskonałe pomysły i projekty. Burmistrz miasta i gminy Strzegom, Zbigniew Suchyta, wskazując skwer jako miejsce do projektowania, wyraził nadzieję, iż gminie uda się wykorzystać efekty pracy studentów i opiekunów w zagospodarowaniu tego terenu. Na zakończenie wręczono studentom zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu projektowania w kamieniu. Nie zabrakło podziękowań dla organizatorów, sponsorów, pomocników dydaktycznych i najważniejszej w całym przedsięwzięciu – grupy młodych, kreatywnych ludzi, chcących pogłębiać wiedzę i jak najlepiej wykorzystywać ją w praktyce zawodowej. Uczestnicy kursu oprócz zademonstrowania talentu technicznego i wyobraźni przestrzennej wykazali się również zdolnościami literackimi, mile zaskakując organizatorów stworzonymi przez siebie dyplomami uznania za wkład pracy w przygotowanie i opiekę podczas II LSPwK i dzieląc się publicznie swą „radosną twórczością” o pobycie na Letniej Szkole (jak to sami nazwali). Studenci Martyna i Piotrek wyrecytowali zabawną satyrę podsumowującą warsztaty projektowe. Jej treść publikujemy w całości.

Monika Wilk

Satyra podsumowująca warsztaty projektowe

Drugi raz z rzędu w pałacu w Morawie
odbywa się szkoła letnia na zielonej trawie.
Wszyscy prowadzący przez pięć dni warsztatów
wytrwale pomagali nam w realizacji tematów.
Nasze projekty różnego pokroju
zostały wykonane w doborowym nastroju.
Ogniska, posiłki, wycieczki, wykłady
w pełni zapełniały codzienne układy.
I za to wszystko: za serce, za czas, za poświęcenie
mamy tylko jedno pragnienie
od grupy studentów z całego kraju,
znad Wisły, znad Odry, a nawet Ruczaju.
Zapraszamy Państwa do wysłuchania
skromnych słów podziękowania.
Wśród głazów, skalników i otoczaków
oprowadziła nas rodzina Skolaków.
Do projektowania w kamieniu jesteśmy już gotowi
dzięki wspaniałej firmie Granexowi.
Zawsze było w bród atrakcji
dzięki ludziom z Bazalt Fundacji.
Podczas warsztatów nie brakowało nam niczego
za sprawą ekipy z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Szczególnie dziękujemy naszemu profesorowi,
Szanownemu Panu Markowi Lorencowi
(który całe życie poświęcił kwarcowi).
Kasia często samochodem na innych trąbiła,
ale zawsze na czas do miejsca nas zawoziła,
pan Jacek kucharzem naszym był każdego wieczora,
stańmy więc baczność dla Pana Majora.
A na koniec podziękowania dla gospodarzy,
z pewnością do Pałacu wrócić nam się marzy.
Wspaniały czas nam Państwo zorganizowali,
a myśmy w tym czasie wytrwale rysowali.
Od dzisiaj tereny zielone lepiej projektujemy,
a tymczasem Wam serdecznie DZIĘKUJEMY!!

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet