KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

FOTOTECHNOLOGIA - NOWA JAKOŚĆ PIASKOWANIA

Czy można wypiaskować znaczek pocztowy w kamieniu? Większość osób mających na co dzień do czynienia z piaskowaniem, na tak zadanie pytanie uśmiechnęłaby się z powątpiewaniem lub znacząco postukała palcem w czoło. Jak można wypiaskować detale tak drobne, by nie patrzeć na nie trzeba przez szkło powiększające? Przecież to niemożliwe.
A jednak to, co mogłoby wydawać się niemożliwe jeszcze wczoraj, dzisiaj dzięki szybko następującym zmianom towarzyszącym przygotowaniu i wykonaniu liternictwa oraz grafiki nagrobnej, nie stanowi już większego problemu.
Doskonale pamiętamy sytuację sprzed kilku lat, kiedy do przygotowania napisu wystarczał młotek i wprawna ręka, lub coraz rzadziej dziś stosowana metoda ręcznego wycinania liternictwa na podkładzie klejowym. Kto mógł wtedy przypuszczać, że bez komputera liternik nie będzie mógł się obejść? Także dzisiaj, temu, kto dotąd nie poznał możliwości fototechnologii, trudno jest wyobrazić sobie piaskowanie znaczków pocztowych, ba, nawet zdjęć w kamieniu.
Skomplikowany proces obróbki i przygotowania matrycy do piaskowania nazywamy fototechnologią, stwarza ogromne możliwości i pozwala na piaskowanie w kamieniu z niespotykaną dotąd jakością. Jakie korzyści niesie za sobą fototechnologia? Przede wszystkim wyjątkowa i niepowtarzalna jakość piaskowanych zdjęć, która otwiera zupełnie nowy rozdział w szeroko pojętym liternictwie nagrobkowym. Uzyskany efekt bije na głowę wszelkiego rodzaju wycinanie za pomocą plotera grafiki lub zdjęcia wykonane metodą fotopasków.
Poza tym możemy przenieść na kamień dowolny wzór, motyw, zdjęcie, praktycznie wszystko, co przyjdzie nam do głowy i co jesteśmy w stanie przenieść do komputera.
Oszczędzamy także na czasie. Artysta ręcznie wykonujący portret lub grafikę straci na wykucie tablicy kilka lub kilkanaście godzin, a dzięki fototechnologii w kilka minut wypiaskujemy zdjęcie czy grafikę, w dodatku ze stuprocentową zgodnością z oryginałem.
Aby uzyskać dobrą jakość piaskowanego zdjęcia należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału wejściowego. Z fotografii niewyraźnej, mało kontrastowej nie uzyskamy nigdy takiego efektu, jak z fotografii ładnej i wyraźnej. Nie znaczy to, że ze zdjęć o gorszej jakości nic nie można uzyskać. Możliwości przeprowadzania retuszu są bardzo duże i w procesie przygotowania matrycy często się z nich korzysta. Dlatego właściwa ocena materiału wejściowego w dużej mierze przesądza o jakości końcowej.
Matryca, która trafia do klienta, wymaga tylko umiejętnego przeniesienia na kamień i wypiaskowania. Najlepszy efekt daje piaskowanie na kamieniach czarnych, gdzie po piaskowaniu uzyskuje się dobry kontrast. Problem piaskowania zdjęć w Impali może okazać się istotny, ponieważ jest to materiał bardzo często używany do produkcji nagrobków. Przeprowadzone przez klientów próby piaskowania w Impali dały zadowalające rezultaty. Wypiaskowane zdjęcie należy dodatkowo zaciągnąć kolorem białym lub srebrnym w celu dodania lepszego kontrastu. Piaskowanie grafik przygotowanych w kresce jest dużo łatwiejsze od piaskowanych zdjęć, a efekt końcowy naprawdę jest czymś do tej pory rzadko spotykanym na cmentarzach. Fototechnologia jest dostępna dla każdego. Niepotrzebny jest do niej ploter, czy komputer, jedynie piaskarka i kompresor. Nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia w piaskowaniu, nawet zupełny nowicjusz jest w stanie po jednym szkoleniu samodzielnie piaskować przygotowane matryce.
Dużo jest jeszcze zakładów, które nie posiadając komputera i plotera. Konkurencja, która pracuje na takim sprzęcie na pewno daje im się we znaki. Poszerzenie swojej oferty o piaskowanie fototechnologii może tę sytuacje odwrócić.
To, że fototechnologia jest dla wszystkich, nie znaczy, że każdy będzie z niej korzystał. Jest to głównie oferta dla tych, którzy zachodzące zmiany na rynku rozumieją i potrafią wcześniej od innych dostrzec sposób na podniesienie jakości świadczonych przez siebie usług.
Nowa oferta jest przeznaczona głównie dla zakładów, które mogą mówić o jakiejkolwiek pozycji na rynku, które zainwestowały w maszyny, a klientów swoich przyzwyczaiły do jakości swoich usług.
Przyjrzyjmy się, jak fototechnologia wygląda cenowo. Koszt przygotowania zdjęcia wynosi 0,245 PLN za cm2. prosty przelicznik: zdjęcie wielkości 15 cm x 10 cm kosztuje 37 PLN. Kto wie, ile kosztuje zdjęcie na porcelanie takiego formatu? Dla grafik przygotowanego Albumu cena ta jest mniejsza, wynosi 0,185 PLN za cm2. cena takiej grafiki w zależności od wielkości waha się od 50 do 150 złotych. Podane ceny matryc zawierają podatek VAT.
Do wypiaskowania przygotowanej matrycy potrzebny jest specjalny klej. 50 ml takiego kleju to koszt 37 PLN. Klej jest bardzo wydajny, wystarcza na około 3m2 folii.
Jeżeli ktoś chce skorzystać z gotowego rozwiązania do piaskowania fototechnologii, zakup piaskarki fototechnologii, zakup piaskarki to koszt 3500 PLN + VAT, a 25 kg specjalnego ścierniwa do piaskowania kosztuje 125 PLN + VAT.
Więcej informacji dotyczących fototechnologii, szczególnie sposobu jej przenoszenia na kamień i piaskowania będzie można zdobyć na targach we Wrocławiu w dniach od 11 do 13 listopada ’99 oraz podczas IX Jesiennych Targów Kamienia i Maszyn w Wałbrzychu w dniach od 18 do 21 listopada ’99.
Prezentowany tam będzie cały proces piaskowania fototechnologii, także bogata ekspozycja grafik i zdjęć. Odbędzie się również premiera „Albumu Grafik Nagrobnych”, przygotowanego specjalnie dla fototechnologii.

Grzegorz Czekaj

CARRARA '99

Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn w Carrarze są obok targów w Norymberdze i Weronie trzecią co do wielkości europejską wystawą związaną z szeroko pojęta branżą kamieniarską.

Tegoroczne targi, które odbyły się w dniach 26-30 maja były dwudzieste z kolei, a więc jubileuszowe. Wystawa zgromadziła nieporównywalną z rokiem poprzednim liczbę wystawców i zwiedzających.
Statystyki podają, że targi odwiedziło około 50 000 osób, z czego 17 000 przyjechało z zagranicy, ze 107 krajów świata. Wśród 766 firm przeważającą liczbę stanowiły firmy włoskie, aż 630. Po dwudziestu latach istnienia Międzynarodowych Targów Kamienia i Maszyn w Carrarze podjęto się zmian w organizacji tej imprezy. Nowe rozwiązania to przede wszystkim budowa wielkich sal konferencyjnych, nowych pawilonów oraz dwóch nowych restauracji. Nowością było otwarcie wielkiej Biblioteki Kamienia, która pozwala zapoznać się odwiedzającym z charakterystyką i sposobami wykorzystania różnych rodzajów kamienia naturalnego. Wśród wystawców i odwiedzających zdecydowany prym wiedli Włosi. Należą oni do ścisłej czołówki eksporterów i importerów kamienia naturalnego na świecie. Stamtąd głównie pochodzą informacje o nowościach w technologii, nowych maszynach i urządzeniach. Polska jest dla Włochów ważnym partnerem. Wiele włoskich firm ma udziały w polskich przedsiębiorstwach.
Targi Carrara ’99 to doskonała okazja dla firm kamieniarskich do podpatrzenia wszelkiego rodzaju technologii obróbki kamienia. Można tu zobaczyć wszystko, począwszy od zwykłych pił czy tez polerek, skończywszy na sterowanych komputerowo ogromnych, wielofunkcyjnych maszynach. Także przeróżne narzędzia oraz ogromny wybór materiałów eksploatacyjnych. Na stoiskach firm handlujących kamieniem prezentowano wiele rodzajów kamienia, były afrykańskie i brazylijskie granity, marmury w przeróżnych kolorach i wiele, wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Imprezy tego typu stwarzają możliwość nawiązywania nowych i umacniania już istniejących kontaktów handlowych między firmami ze wszystkich stron świata. Problemem wydawać się może odległość Carrary od naszego kraju, chociaż warto zobaczyć co prezentują światowi liderzy branży kamieniarskiej.
Atutem tegorocznych targów Carrara ’99 były prezentacje „Kamień i Projekt”, pokazujące różne sposoby wykorzystania kamienia w sztuce, a także rys historyczny „Technika innowacji przemysłu kamienia: 20-lecie historii”. Całą impreza była na swój sposób wielkim show, który tym, co go widzieli na pewno długo pozostanie w pamięci.
Następne targi Carrara 2000 odbędą się w dniach od 1 do 4 czerwca.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet