KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIEŃ I CIEPŁO

kamien i cieplo1Rozwój zaawansowanej technologii idzie w parze z anonsowaniem coraz to bardziej śmiałych koncepcji komfortu cieplnego. Wydajne grzejniki z kamienia przydają nowoczesnym wnętrzom elegancji, a często też decydują o spójnej architektonicznie wizji historycznych obiektów. Prawdziwą jednak rewolucją będą akumulatory ciepła na bazie… kruszyw.

To, że kamienne kominki są efektywnym źródłem ciepła, wiemy wszyscy. Od końca XX wieku projektuje się też wysoko wydajne grzejniki elektryczne z kamienia, które dzięki nowoczesnym metodom obróbki przybierają kształt: owalu, koła, trójkąta i bardziej skomplikowanych figur. Komfort cieplny z powodzeniem realizowany jest za sprawą systemów ściennych, podłogowych czy sufitowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by kamienny blat dogrzewał miejsce naszej pracy. Na drugim biegunie znajdziemy systemy centralnego (wodnego) ogrzewania, których kaloryfery to także materiał naturalny! Z naszej sondy wynika, że kilku rodzimych przedsiębiorców branży kamieniarskiej lada moment anonsuje takie rozwiązania.

Kamień może być elektrycznym promiennikiem za sprawą grafitowych elementów grzejnych (przewodzących prąd elektryczny) oraz pasty aluminiowej nanoszonej techniką drukarską na folię PET. Po naniesieniu elektrody z taśmy miedzianej w końcowym etapie produkcji, całość zabezpieczana jest specjalną folią. Emiterem ciepła może być mata grzewcza lub takież przewody, które dzięki specjalnej technice obróbki kamienia można zatopić we wnętrzu grzejnika. Zasada działania pozostaje ta sama. Promiennik (marmurowy, granitowy itp.) to grzejnik, który oddając ciepło, napromieniowuje nim sprzęty i przedmioty w pomieszczeniu, a także podłogi i ściany. Jest to sposób na ogrzanie pomieszczeń na dłużej i, co istotne, przy użyciu mniejszej ilości energii. Takie kamienne grzejniki nie powodują ruchu powietrza w górę (ponieważ go nie ogrzewają, dzięki czemu zapobiegają unoszeniu się kurzu oraz alergenów), a także nie wysuszają powietrza, w przeciwieństwie do grzejników tradycyjnych. Zainteresowanie tego typu systemami rośnie, choć jak na razie większość krajowej produkcji trafia na eksport.
– Zajmujemy się produkcją przeróżnych wzorów kamiennych grzejników, które powstają we współpracującym z nami zakładzie kamieniarskim w Polsce. Cały nasz asortyment trafia na rynek niemiecki – wyjawia Tomasz Spiewok, Maxtherm.
– Grzejniki marmurowe i granitowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie jakość oraz ekologię na równi z estetyką i elegancją. Nie bez znaczenia jest fakt, że stanowią idealne rozwiązanie w budynkach zabytkowych, czyli tam, gdzie pożądane są źródła ciepła dyskretnie wkomponowane w wystrój wnętrz.

Na Zachodzie w wielu obiektach muzealnych i sakralnych takie kamienne płyty grzewcze są czasem jedynym sposobem ogrzewaniakamien i cieplofot2 pomieszczeń w sposób ekonomiczny i zgodny z historyczną funkcją obiektu. Dyskretny system (centralnego) ogrzewania bywa coraz częściej jedynym sposobem na komfort cieplny w budynkach objętych nadzorem konserwatorskim. Co bardzo istotne, na instalację ogrzewania z kamienia naturalnego można otrzymać dofinansowanie z funduszu ekologicznego.

– Impulsem dla zainteresowania branżą kamieniarską tego typu realizacjami niech będzie fakt, że cena rynkowa takiej kamiennej płyty o powierzchni 0,5 m kw. i mocy ok. 1000 watów z kompletną instalacją i termostatem sięga ok. 1,5 tys. złotych netto – zauważa Maciej Raczyński z firmy TERMAR Grzejniki Marmurowe.

Grzejniki tego typu coraz częściej instaluje się w obiektach mieszkalnych, a ostatnio modne stały się też np. w gabinetach odnowy biologicznej.

Kamiennym źródłom ciepła wypada wróżyć przyszłość. Wydarzeniem ostatnich tygodni na skalę światową jest innowacyjna koncepcja akumulatorów ciepła. Dzieło polskich naukowców powstało z myślą o magazynowania nadwyżek ciepła, jakie powstają podczas… uprawy roślin w tunelach foliowych. Wynalazek opracował zespół prof. dra hab. Sławomira Kurpaski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Za opracowanie koncepcji urządzenia oraz sposób jego zastosowania w produkcyjnych tunelach foliowych uczeni otrzymali srebrny medal targów Brussels Innova 2013.

– Priorytetem naszych poszukiwań idealnego akumulatora ciepła był materiał występujący powszechnie i niedrogi. Akumulator jest zbudowany z kamieni podobnych do tłucznia, jakimi zasypuje się podkłady kolejowe, i izolowany jest grubą warstwą styropianu – wyjawia prof. Sławomir Kurpaska.

– Wykorzystaliśmy frakcję kamienia 30–60 mm, pochodzącą z kamieniołomu w Krzeszowicach. Nasze badania dowiodły, że prócz zalet pojemnościowych takiego akumulatora kamiennego uzyskaliśmy wysoki współczynnik przesuszania powietrza, czyli wydatnie poprawiliśmy mikroklimat ogrzewanego pomieszczenia. Eliminacja z powietrza zarodków grzybów i pleśni to oczywiście zdrowsze warzywa i ograniczenie środków ochrony roślin.

kamien i cieplofot 3Zgromadzone w akumulatorze ciepło można wykorzystać nawet po kilku dniach. Kiedy czujniki pokażą, że temperatura w tunelu wzrosła, uruchamia się prosty mechanizm: ciepłe powietrze z górnej części tunelu zostaje zasysane i wtłaczane, przy użyciu wentylatorów, do akumulatora. Kamienie nagrzewają się i magazynują ciepło do chwili, gdy w szklarni zrobi się zbyt chłodno i będzie wymagała dogrzania. Wtedy akumulator zostaje rozładowany poprzez zassanie chłodnego powietrza z wnętrza tunelu. Cały proces odbywa się oczywiście automatycznie.

Zaprezentowane rozwiązania dowodzą, że kamień może być nośnikiem innowacji. Dzięki zainteresowaniu i współpracy specjalistów innych profesji nasza branża już dziś jest kojarzona z produktami wysoce funkcjonalnymi i o ekologicznych walorach.Rafał Dobrowolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet