KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ŚWIETLIK

Fot3ŚWIETLIKKiedyś obiecałem Czytelnikom pisać o nietypowych elewacjach. W tym numerze chciałbym wyjść poza ramy tego zagadnienia, żeby pokazać coś równie oryginalnego. Otóż jakiś czas temu otrzymałem zlecenie na skonstruowania świetlika w stropie nad pierwszym piętrem domu jednorodzinnego.

Świetlik jest osłonięty przed działaniem czynników atmosferycznych dachem, a więc przynajmniej pod tym względem opracowanie było prostsze. Wypełnienie w stropie jest oświetlone w ciągu dnia światłem wpadającym na poddasze przez okno dachowe. Żeby jednak inwestor mógł cieszyć się żywymi kolorami kamienia również wieczorem i w nocy, na ten czas zaprojektowano oświetlenie sztuczne. Jest ono zlokalizowane również na poddaszu, a więc powyżej świetlika.

Zacznijmy zatem od początku. Konstrukcja stalowa z rur kwadratowych 100×100×4 mm oparta na słupkach o tym samym przekrojuFot1 ŚWIETLIK była elementem, jaki zastałem podczas pomiarów. Miała ona być wykorzystana do podwieszenia rzeczonego świetlika oraz żyrandola. Kształt otworu w stropie widoczny jest na zdjęciach, a jego wymiary to 590×355 cm. Projektowanie rozpoczęło się od detalu żeber rozdzielających poszczególne elementy kamienne. Na zdjęciach są to wąskie, proste lub łukowe paski w czarnym kolorze. Wykonane one zostały z rury prostokątnej stalowej 50×10×3 mm. Rolę półki dospawanej do elementu nośnego żebra pełni płaskownik 40×3 mm.

RYS1 ŚWIETLIKJako ciekawostkę mogę dodać, że wszystkie elementy wstępnie zmontowane zostały na rysunku wydrukowanym w skali 1:1. Sposób ten umożliwił ich precyzyjne spasowanie, a później przygotowanie szablonów do płyt kamiennych i szyb. Poszczególne odcinki żeber zostały zespolone ze sobą nakładkami z blachy stalowej i znitowane, co widoczne jest na rysunku.

Cięgna, na których powieszono całość konstrukcji, zostały zaprojektowane w sposób zapewniający duży zakres płynnej regulacji wysokościowej, co doskonale widoczne jest na zdjęciach. Konstrukcję stalową, jak i jej montaż wykonała firma Cezar-Met z Dziekanowa Polskiego. Istniała obawa ze strony architekta, że cienie dużej ilość cięgien, na których wisi konstrukcja, będą widoczne od dołu. Jak pokazują zdjęcia wykonane z niższych kondygnacji, nie widać nie tylko linek, ale i masywnej konstrukcji stalowej.RYS 2 ŚWIETLIK

Elementy kamienne ze względów bezpieczeństwa naklejone zostały na szybę bezpieczną 4.4.2 (4 mm grubości szyba dolna + dwie warstwy folii + 4 mm grubości szyba górna). Przygotowanie elementów wypełniających zmontowaną uprzednio konstrukcję stalową rozpoczęto od sprawdzenia, czy szablony idealnie wpasowują się między żebra stalowe, a po tym zamówiono wspomniane szyby. Na nie zostały naklejone płyty onyksowe. Następnie firma odpowiedzialna za ten zakres prac, trójmiejski Maxpol Technology, wykonała frezowanie elementów kamiennych do grubości 4 mm, aby ilość światła przechodząca przez świetlik nie była zbyt mała. Elementami wypełniającymi „witraż” są płyty wykonane z: onyx blue (ocean), onyx verde, onyx opium i onyx ambra.

Na całym świetliku jest pięć kółek. Cztery z nich są wypełnione onyksem, a piąte pozostało puste. Jest to otwór, przez który zawieszony zostanie do belki stalowej na poddaszu żyrandol. Jego waga szacowana jest na 300–500 kg.

Fot4ŚWIETLIKFot5ŚWIETLIKFot7ŚWIETLIK

Ponieważ szyby nie lubią się stykać ze stalowymi elementami na „półkach” żeber, wspomniana firma Maxpol przykleiła taśmę zapożyczoną z elewacyjnego systemu klejenia firmy Soudal. Zapewniła ona odizolowanie szyby od elementów stalowych oraz unieruchomiła ją po ułożeniu w docelowym miejscu. Taśma ta jest dwustronnie pokryta klejem i wykazuje właściwości elastyczne.

Sam montaż polegał na ułożeniu we właściwym miejscu zespolonych „paneli” szybowo-onyksowych. Problem polegał jednak na tym, że należało to zrobić wyjątkowo staranie, bo w chwili oparcia szyby na taśmie podniesienie panelu nie było już możliwe.

    Na zakończenie chciałbym bardzo podziękować inwestorowi, panu Mariuszowi, za wyrażenie zgody na sfotografowanie, przyznajmy, dość oryginalnej konstrukcji. Podziękowania należą się również firmie Maxpol Technology za kilka cennych informacji dotyczących kamieni użytych do wykonania tego nietypowego przedsięwzięcia.Mgr inż. Dariusz Piros
FASKAM Projekt

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet