KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SKANERY 3D W KAMIENIARSTWIE

Tworzenie nowych wzorów, wymyślanie niepowtarzalnych koncepcji czy zwykłe odtwarzanie istniejących już obiektów to proces złożony i czasochłonny. Można go jednak przenieść na wyższy poziom zaawansowania i możliwości, wykorzystując kompleksowe rozwiązanie: od skanowania 3D, przez systemy CAD/CAM i obróbkę CAM po wizualizację procesu, symulację i programowanie maszyn do kamienia.

Prezentowany artykuł przybliża zagadnienia związane ze skanowaniem 3D. W kolejnych wydaniach specjaliści z firmy 3D MASTER omówią inne zdobycze nowych technologii.

Skanery 3D to urządzenia pozwalające odwzorować z bardzo dużą dokładnością kształt i kolor obiektów przestrzennych. Używane są przede wszystkim w przemyśle (m.in. w kamieniarstwie), gdzie usprawniają proces inżynierii odwrotnej. Z powodzeniem znajdują zastosowanie także w medycynie, multimediach, muzealnictwie i archeologii.

Najpopularniejszym wykorzystaniem skanerów 3D w kamieniarstwie jest produkcja pomników i rzeźb. Należy bowiem wyróżnić dwa przypadki. Przy tworzeniu nowej koncepcji można skorzystać z programów do projektowania CAD lub też manualnie przygotować prototyp rzeźby w łatwym do modelowania materiale, np. w glinie (szybko i tanio). Przeniesienie istniejącego już obiektu do komputera wymaga tzw. digitalizacji – skanowania 3D. Po zeskanowaniu mamy reprezentację cyfrową obiektu, analogiczną jak w przypadku modelowania CAD. Na tej podstawie mogą być tworzone programy obróbkowe na maszyny CNC. Znacznie prostsze jest też wprowadzanie zmian (skalowanie, dodawanie i usuwanie elementów). Co więcej, skanować można również ludzi (twarze, popiersia i całe postacie).

W zakresie konserwacji zabytków bezdotykowe pomiary z użyciem technologii bezpiecznego światła strukturalnego pozwalają sporządzić dokumentację niezbędną przy rekonstrukcji uszkodzonych pomników, rzeźb, płaskorzeźb czy elementów elewacji.

Idealne do zastosowania w branży kamieniarskiej wydają się ręczne skanery 3D oparte na technologii światła białego, które pozwalają operatorowi bardzo szybko i dokładnie skanować obiekty, odwzorowując nawet skomplikowane kształty w trudno dostępnych miejscach. Zasilanie z baterii daje możliwość pracy w terenie. Dzięki tej technologii w kilka minut powstaje komputerowy model 3D obiektu, do wykorzystania na wiele sposobów. Można na przykład komputerowo rzeźbić w programach graficznych, drukować na drukarce 3D, prezentować jako wizualizację 3D na stronie internetowej lub w produkcji multimedialnej, czy wreszcie za pomocą systemów CAD/CAM programować obróbkę na maszyny CNC i produkować kopię.

PRZEBIEG PROCESU DIGITALIZACJI

Przebieg procesu digitalizacji przedstawiony będzie na przykładzie skanowania 3D rzeźbionej kopii popiersia Dawida o wysokości 0,3 metra z użyciem ręcznego skanera, pracującego w technologii światła strukturalnego niebieskiego (dokładność do 0,05 mm, rejestracja tekstury).

W trakcie pojedynczej sekwencji skanowania skanery stacjonarne muszą być nieruchome, nie może się też poruszać obiekt. W przypadku ręcznych skanerów możliwy jest dowolny względny ruch skanera i obiektu, przez co proces jest znacznie szybszy i prostszy. W czasie rzeczywistym na ekranie komputera od razu budowany jest model 3D, a operator na bieżąco śledzi wyniki swojej pracy i całkowicie ją kontroluje (rys. 1). W jednej sesji skanowania można uzyskać kompletny model 3D całej figury. Jeżeli jednak dostęp do obiektu jest utrudniony, obiekt jest bardzo duży lub występują inne okoliczności uniemożliwiające zeskanowanie obiektu w jednym przejściu, bez problemu można wykonać część pomiaru, przerwać go i zeskanować kolejne, brakujące fragmenty.


 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet