KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENIARZE W AKCJI „DOM DLA KRZYŻA”

krzyżIdea akcji jako kampanii informacyjno-edukacyjnej to inicjatywa trzech kamieniarzy zrzeszonych w Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej z terenu woj. świętokrzyskiego i organizatorów targów Sacroexpo. Przedsięwzięcie zakłada odnowienie przydrożnego krzyża na Ponidziu przez zakład kamieniarski Jacka Łaty.

Wspólnie z ZPBK i Targami Kielce, podczas targów Sacroexpo od 11 do 13 czerwca odnowiony zostanie krzyż przydrożny z Brześcia k. Pińczowa oraz zmontowany „na sucho” z wykonaną wcześniej podstawą. Nadzór architektoniczny nad projektem objął mgr inż. Wojciech Gwizdak, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w woj. świętokrzyskim, natomiast nadzór artystyczny – dr hab. profesor UJK Katarzyna Ziołowicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach.

Historia tego przydrożnego krzyża jest niezwykle inspirująca. Zachowała się data oraz nazwiska fundatorów: „Hipolit Sobczyk Marijanna Żona Fóndatorowie w Roku 1854”. Na oryginalnym postumencie zachowała się inskrypcja: „Błogosław Boże ludowi swemu prosiemy pokornie racz nas zachować od piorunów i gradobicia”. Wedle podań mieszkańców Brześcia, krzyż stanowi także wotum za uchronienie wioski od powodzi, która pustoszyła okolicę. Kolejna wzmianka o nim pojawiła się także w annałach z II wojny światowej. W trakcie ataku na Brześć i Pińczów kilku pracujących w polu mieszkańców wsi schroniło się za kapliczką. Krzyż został mocno ostrzelany, ale nikomu nic się nie stało. Wdzięczni ludzie naprawili krzyż i ten przetrwał 70 lat. Niestety z upływem czasu i na skutek działań atmosferycznych oraz wstrząsów od pobliskiej drogi krzyż się rozpadł. Na podstawie pozostałych fragmentów zlecono wykonanie nowego krzyża z wapienia pińczowskiego i odnowienie postumentu.

Odświeżona kapliczka stoi w miejscowości Brzeście, przy drodze wojewódzkiej z Kielc do Pińczowa. Figura, która zostanie poddana renowacji, to klasyczny „świątek Ponidzia”. Ten i podobne były fundowane przez społeczności lokalne, rodziny, szlachtę i włościan w różnych intencjach. Stanowiły symbol czci i wiary. Powstawały także jako znak pokuty za popełnione grzechy, głównie za zabójstwa. Te zlokalizowane na Ponidziu wykonane są głównie z wapienia pińczowskiego.

Fot. archiwumŚK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet