KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W EGIPCIE ODNALEZIONO STAROŻYTNY SARKOFAG Z PIASKOWCA

sarkoKamienna trumna znajdowała się wewnątrz grobowca odkrytego przez archeologów podczas badań prowadzonych w Abydos. Wykuty z piaskowca sarkofag został wykonany dla jednego z dostojników państwowych 3300 lat temu.

Tego niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy prowadzący rutynowe prace wykopaliskowe na terenach starożytnego miasta znajdującego się na zachodnim brzegu Nilu. Abydos było jedną z głównych metropolii w czasach górnego Egiptu. Niegdyś mieścił się tutaj ośrodek władzy i stolica państwa.

Grobowiec o kształcie małej piramidy umiejscowiono na starożytnym cmentarzysku. Wewnątrz budowli archeolodzy odkryli sarkofag wyrzeźbiony w bloku piaskowca. Podobnie jak całe mauzoleum, wykonano go dla skryby noszącego imię Horemheb. Na powierzchni kamiennej trumny wykuto obrazy przedstawiające egipskich bogów, inskrypcje hieroglificzne i zaklęcia z Księgi Umarłych, mające wprowadzić zmarłego w życie pozagrobowe.

Oprócz sarkofagu z piaskowca, jednym z najciekawszych przedmiotów znalezionych na terenie grobowca jest amulet serca, wytworzony z czerwonego i zielonego jaspisu. Kamienny naszyjnik został podzielony na trzy części. Reszta drogocennych przedmiotów oraz mumia Horemheba zostały skradzione jeszcze w starożytności.

Oprac. DŚ
Fot. www.i.livescience.com

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet