KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

DOBIEGA KOŃCA RENOWACJA KAMIENNEJ KOLUMNADY OKALAJĄCEJ PLAC ŚW. PIOTRA

plas sw piotraTrwające 6 lat prace restauracyjne pochłonęły 44 tysiące metrów sześciennych trawertynu i kosztowały 14 mln euro. 70 konserwatorów i 30 robotników starało się przywrócić dawny blask słynnej budowli.

Kolumnada Berniniego została zbudowana w latach 1656 – 1667. Olbrzymi, czterorzędowy portyk zwieńczony jest attyką.  Ustawiono na niej posągi 140 świętych. Symbolika kolumnady ma związek z kontrreformacją i można się w niej dopatrywać wyciągniętych rąk Kościoła, pragnących ogarnąć wszystkich.

Prace uda się ukończyć przed wielką uroczystością kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII przypadającą na 27 kwietnia. Rozpoczęta w 2009 roku renowacja, miała potrwać cztery lata. Okazało się jednak, że bardzo złożone i delikatne przedsięwzięcie wymaga więcej czasu. Sześć lat restauracji pochłonęło 44 tysiące metrów sześciennych trawertynu. Konserwatorom i robotnikom udało się przywrócić dawny splendor 284 kolumnom i stojącym nad nimi figurom świętych.

Renowacja polegała na oczyszczeniu wszystkich kamiennych powierzchni, sprawdzeniu, umocnieniu i zabezpieczeniu wystających reliefów. Uzupełniono część powstałych ubytków. W celu ochrony kamienia po przeprowadzeniu rekonstrukcji konserwatorzy zastosowali różnego rodzaju środki ochronne,  a następnie zamontowano urządzenia oddalające ptaki.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet