KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PREHISTORYCZNE KAMIENNE DZIEŁO SZTUKI ODNALEZIONE W WALII

glaz waliaDo tego niezwykłego odkrycia doszło na terenie Narodowego Parku Brecon Beacons. Głaz  posiada na swojej powierzchni 12 tajemniczych znaków o różnych kształtach i rozmiarach. Znalezisko może mieć ponad 4000 lat.

Kamień o długości około 1,45 m był wykorzystywany przez prehistoryczną społeczność rolniczą. Najprawdopodobniej pełnił funkcję oznaczania terenu lub odległości. Głaz obecnie leży płasko na powierzchni ziemi, lecz naukowcy twierdzą, że kiedyś stał w pozycji pionowej.

Kamień został odnaleziony przez geologa Alana Bowringa, podczas prac badawczych prowadzonych na terenie Brecon Beacons. Ten Park Narodowy położony jest w południowej części Walii. Są to niezbyt wysokie góry (najwyższy szczyt to Pen y Fan, ma 886 m). To pierwsze tego typu znalezisko na tym terenie, podobne kamienie zostały odkryte w innych częściach Wielkiej Brytanii.

Głaz, który ma kształt prostokątnej tafli posiada na swojej powierzchni 12 znaków o różnych kształtach i rozmiarach. Jak twierdzi dr George Nash z Wydziału Archeologii i Antropologii w  Bristolu, odnaleziony kamień może mieć ponad 4000 lat. Jego zdaniem istnieje wiele prehistorycznych miejsc rytualnych w Brecon, ale to jest pierwszy dowód pradawnej sztuki naskalnej w tej części kraju.

Oprac. DŚ
Fot. cdn.phys.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet