KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GRANITOWY BRUK ZAMIAST ASFALTU

Gdansk Stare MiastoDziś rozpoczynają się prace związane z przywróceniem dawnej nawierzchni w historycznym centrum Gdańska. Stopniowo kamienna kostka wraca do łask zastępując asfalt, dlatego coraz częściej można ją spotkać na miejskich ulicach.

Prace obejmujące wymianę nawierzchni potrwają około trzech tygodni, natomiast ich koszt wyniesie 200 tysięcy złotych. Przy okazji wykonywane zostaną także roboty związane z modernizacją podziemnej infrastruktury, gdyż wymiana nawierzchni ma sens tylko wtedy, gdy znajdą się także środki na prace podziemne przy instalacjach elektrycznych, wodnych lub kanalizacyjnych.

Zarząd Dróg i Zieleni przez ostatnich kilkanaście lat sukcesywnie usuwa asfalt, który przykrywa zabytkową granitową kostkę. Dlatego też coraz częściej można ją spotkać na miejskich ulicach. W sumie w Gdańsku znajduje się  prawie 50 kilometrów ulic z kamienną nawierzchnią. Spotkać ją można przede wszystkim na traktach Głównego Miasta, w tym na ulicach: Piwnej, Chlebnickiej, Tkackiej, Kaletniczej, Pończoszników, Mariackiej czy Dzianej.

Historyczny bruk sprowadzono do Gdańska ze Szwecji w końcu XIX wieku. Są to ociosane kamienne kostki o regularnych kształtach zbliżonych do prostopadłościanu. Wykonano je z granitu, podobnie jak układane w XIX wieku w Gdańsku płyty chodnikowe.

Oprac. DŚ
www.wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet