KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W PIASKOWCU ODNALEZIONO NAJSTARSZY MINERAŁ NA ZIEMI

piasko2Maleńki kryształ powstał ponad cztery miliardy lat temu. Niebieski cyrkon wydobyto z wnętrza piaskowca na zachodzie Australii w rejonie Jack Hills. Minerał jest najstarszym znanym fragmentem skorupy ziemskiej.

Większa część powierzchni naszej planety przekształciła się w związku z ruchami tektonicznymi. Jednak są miejsca gdzie można znaleźć formacje skalne sprzed 3,5 miliarda lat. Znalezione w Australii cyrkony to twarde fragmenty starych skał, które stały się częścią nowszej skały osadowej.

Naukowcy ocenili wiek kryształu na podstawie analizy jego atomów uranu i ołowiu. Cyrkon ma cztery miliardy czterysta milionów lat. Oznacza to, że powstał zaraz po tym, jak uformowała się Ziemia.

Odkrycie wskazuje, iż jej skorupa mogła powstać znacznie wcześniej niż uważano. Stało się to na krótko (kilkadziesiąt milionów lat) przed tym, jak w Ziemię uderzyła ogromna planetoida, która spowodowała oderwanie się Księżyca.

Ponadto jeśli skorupa ziemska uformowała się już 4,4 miliarda lat temu to jest prawdopodobne, iż także życie pojawiło się na Ziemi wcześniej niż dotychczas sądzono. Wymagałoby to obecności wody w stanie ciekłym.

Oprac. DŚ
Fot. www.focus.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet