KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MARMUROWY GROBOWIEC KSIĘŻNEJ ZOSTANIE ODBUDOWANY

arkadiaXVIII-wieczne mauzoleum, które znajduje się na Wyspie Topolowej w romantyczno-sentymentalnym parku w Arkadii koło Nieborowa przejdzie renowację. Na rekonstrukcję budowli z szarego marmuru dębnickiego przekazano już 70 tysięcy złotych.

Grobowiec księżnej Heleny Radziwiłłowej został zaprojektowany przez architekta Szymona Bogumiła Zuga. Mauzoleum wzniesiono w latach 1785-1789 na sztucznym nasypie umiejscowionym w rozlewisku rzeki Łupia (obecnie Arkadia). Budowla z szarego marmuru dębnickiego była wzorowana na grobowcu Jeana Jacquesa Rousseau, znajdującym się we francuskim Ermenonville.

Mauzoleum przejdzie gruntowną renowację. Nie wiadomo jeszcze kto będzie wykonawcą zaplanowanej odbudowy grobowca wzniesionego z szarego marmuru. Pracy jest sporo, ponieważ trzeba zrekonstruować dużą część kamiennych elementów. Jak wynika z zachowanej dokumentacji, grobowiec miał cokół, korpus z wnęką (w której umieszczono rzeźbę św. Cecylii), pokrywę z akroterionami i zwieńczenie w kształcie wazy. Niestety większość z nich nie przetrwała do obecnych czasów.

Prace rekonstrukcyjne będą możliwe dzięki wsparciu Łowickiej Grupy Rybackiej, która w ramach projektu „Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” przekazała ponad 70 tys. złotych.

Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet