KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KOSTKA Z WAPIENIA TURECKIEGO DO WYMIANY

wapieniaNawierzchnia na placu Mariackim w Krakowie okazała się wielkim niewypałem. Urzędnicy zdecydowali, że nie ma sensu naprawiać dziur. W tym roku zamierzają wymienić wapienną kostkę na inny kamień.

Remont placu Mariackiego rozpoczął się w 2001 r. Na jego wybrukowanie wydano ponad 2 mln zł. Prace zakończyły się w 2003 r. Już po dwóch zimach wapienna kostka nadawała się do remontu.

- Wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną - wyjaśniał w 2004 roku Bogusław Krzeczkowski, koordynator prac związanych z remontem Rynku Głównego.

Wykonawca wówczas wymienił popękane kostki w ramach gwarancji. Problem powrócił ponownie wiosną 2007 roku. Ubytki w nawierzchni placu Mariackiego były uzupełniane sukcesywnie do 2012 roku. Jednak pojawiały się na nowo. W minionym roku urzędnicy zdecydowali, że nie ma sensu dłużej łatać placu i trzeba wymienić nawierzchnię. Kostka, która pasowała pod względem architektonicznym okazała się całkiem niefunkcjonalna.

- Trzeba pozostawić na placu kostkę wapienną, ale poszukać materiału lepszej jakości. Skoro nie sprawdził się wapień turecki, trzeba znaleźć kamień z innych złóż - uważa Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Jego zdaniem nowy materiał najpierw należy zbadać - jak sprawdza się on w naszych warunkach, a dopiero później kłaść go na całym placu.

Teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma uzgodnić z władzami konserwatorskimi, jaka będzie nowa nawierzchnia placu Mariackiego.

Oprac. KC
Fot: wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet