KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NIEZWYKŁA HISTORIA KAMIENIARZY

BrusnoOkłOst2013Wkrótce ukaże się książka Stowarzyszenia Magurycz „Brusno – (nie)istnienie w kamieniu”, która jest wynikiem wielomiesięcznych starań poszukiwawczo-badawczych. Książka powstała w ramach projektu "Zapomniane cmentarze – ludowa sztuka sepulkralna i obrzędy pogrzebowe", współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publikacja zawiera sześć tekstów poruszających różne zagadnienia związane z nieistniejącym już ludowym ukraińskim ośrodkiem kamieniarskim w Bruśnie Starym. Jego fenomen, choć doceniony, nie doczekał się do tej pory żadnego zwartego opracowania. Zatem książka ta jest nowatorskim przedsięwzięciem, w urzeczywistnienie którego trud swój włożyli członkowie Magurycza: Olga Solarz, Szymon Modrzejewski, Damian Nowak oraz Filip Modrzejewski. Nie mniejszą w tym zasługę ma Agnieszka Szokaluk-Gorczyca oraz Mariusz Koper, którzy podzielili się wynikami swoich badań na nekropoliach Roztocza.   

W doborze tematyki owego zbioru przyświecała chęć jak najszerszego przedstawienia zagadnień, które wiążą się z istnieniem starobruśnieńskiego ośrodka. Polecamy teksty o „czytaniu” inskrypcji nagrobnych – pierwszy, Filipa Modrzejewskiego, o odkrywaniu niezwykłości i wszelkich niuansów liternictwa, pisany z wielką pasją typografa oraz językoznawczą analizę wybranych inskrypcji, w tym ich struktury, specyfiki nazw własnych czy interesujących zastosowaniach skrótów, autorstwa Mariusza Kopra.

Zasięg kamieniarki bruśnieńskiej w byłym zaborze rosyjskim przedstawiła Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, posiłkując się bogatym materiałem z własnych badań w powiecie tomaszowskim, hrubieszowskim i biłgorajskim. O historii kolonistów józefińskich na Roztoczu oraz ich nekropoliach, na których znaleźć można wyroby bruśnieńskich rzemieślników, napisał Damian F. Nowak. W zbiorze znalazła także miejsce bogato ilustrowana analiza roztoczańskich upamiętnień poświęconych wydarzeniu niemającemu analogii w historii, a mianowicie zniesieniu pańszczyzny, którą Szymon Modrzejewski wzbogacił o materiały z Zachodniej Ukrainy oraz Bieszczadów.

Całość zbioru rozpoczyna „historia z ludzką twarzą”, czyli obszerny opis losów kamieniarzy z Brusna Starego opracowany przez dr Olgę Solarz. Książka bogata w fakty i ilustracje ma wymiar symboliczny – wydobywa konkretnych ludzi, ich twarze, imiona i nazwiska z anonimowej powojennej rzeczywistości Brusna Starego.

Oprac. KC

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet