UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NIEZWYKŁA HISTORIA KAMIENIARZY

BrusnoOkłOst2013Wkrótce ukaże się książka Stowarzyszenia Magurycz „Brusno – (nie)istnienie w kamieniu”, która jest wynikiem wielomiesięcznych starań poszukiwawczo-badawczych. Książka powstała w ramach projektu "Zapomniane cmentarze – ludowa sztuka sepulkralna i obrzędy pogrzebowe", współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publikacja zawiera sześć tekstów poruszających różne zagadnienia związane z nieistniejącym już ludowym ukraińskim ośrodkiem kamieniarskim w Bruśnie Starym. Jego fenomen, choć doceniony, nie doczekał się do tej pory żadnego zwartego opracowania. Zatem książka ta jest nowatorskim przedsięwzięciem, w urzeczywistnienie którego trud swój włożyli członkowie Magurycza: Olga Solarz, Szymon Modrzejewski, Damian Nowak oraz Filip Modrzejewski. Nie mniejszą w tym zasługę ma Agnieszka Szokaluk-Gorczyca oraz Mariusz Koper, którzy podzielili się wynikami swoich badań na nekropoliach Roztocza.   

W doborze tematyki owego zbioru przyświecała chęć jak najszerszego przedstawienia zagadnień, które wiążą się z istnieniem starobruśnieńskiego ośrodka. Polecamy teksty o „czytaniu” inskrypcji nagrobnych – pierwszy, Filipa Modrzejewskiego, o odkrywaniu niezwykłości i wszelkich niuansów liternictwa, pisany z wielką pasją typografa oraz językoznawczą analizę wybranych inskrypcji, w tym ich struktury, specyfiki nazw własnych czy interesujących zastosowaniach skrótów, autorstwa Mariusza Kopra.

Zasięg kamieniarki bruśnieńskiej w byłym zaborze rosyjskim przedstawiła Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, posiłkując się bogatym materiałem z własnych badań w powiecie tomaszowskim, hrubieszowskim i biłgorajskim. O historii kolonistów józefińskich na Roztoczu oraz ich nekropoliach, na których znaleźć można wyroby bruśnieńskich rzemieślników, napisał Damian F. Nowak. W zbiorze znalazła także miejsce bogato ilustrowana analiza roztoczańskich upamiętnień poświęconych wydarzeniu niemającemu analogii w historii, a mianowicie zniesieniu pańszczyzny, którą Szymon Modrzejewski wzbogacił o materiały z Zachodniej Ukrainy oraz Bieszczadów.

Całość zbioru rozpoczyna „historia z ludzką twarzą”, czyli obszerny opis losów kamieniarzy z Brusna Starego opracowany przez dr Olgę Solarz. Książka bogata w fakty i ilustracje ma wymiar symboliczny – wydobywa konkretnych ludzi, ich twarze, imiona i nazwiska z anonimowej powojennej rzeczywistości Brusna Starego.

Oprac. KC

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet