KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZNISZCZONO UNIKATOWĄ KAMIENNĄ ELEWACJĘ GMACHU FENIKSA

feniksReprezentacyjną część fasady budynku, którą przed laty obłożono płytami ze skały wulkanicznej, kilka dni temu pokryto tynkiem. Ta decyzja wywołała sporo kontrowersji, ponieważ wykorzystanie tufu jako materiału architektonicznego jest ewenementem na skalę krajową.

Gmach Feniksa, to zabytkowy budynek mieszczący się przy Rynku Głównym w Krakowie, na rogu ulicy św. Jana. Wzniesiono go w miejscu trzech, zburzonych w 1914 roku średniowiecznych kamienic: Tryblowskiej i Fridrichszmalcowskiej i domu Ważyńskich. Autorem koncepcji budynku Wiedeńskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks” był architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Awangardowa i supernowoczesna bryła nowego gmachu powstała w latach 1928 -1932. Był to pierwszy w Krakowie budynek, w którym eleganckie apartamenty wyposażono w klimatyzację.

Decyzja  o pokryciu  skały wulkanicznej tynkiem zaszokowała część mieszkańców miasta oraz środowisko naukowców. Ponadto zdaniem ekspertów prace konserwacyjne można było przeprowadzić poprzez zeszlifowanie warstwy zabrudzeń ze skały. Dlatego sprawą zajmie się wojewódzki konserwator zabytków. Zbada on, czy prace na tym rzadkim materiale były prowadzone zgodnie z wytycznymi.

Koncepcja wykorzystania tufu filipowickiego, jako materiału architektonicznego jest w Polsce ewenementem. Kamień, którym obłożono zabytkowy portal okalający główne wejście wcześniej przetrwał nienaruszony 80 lat. Skała powstała z popiołu wulkanicznego około 250-300 mln lat temu. Tuf filipowicki wykorzystany podczas budowy Gmachu Feniksa wydobywano w kamieniołomie znajdującym się w rejonie Miękini.

Oprac. DŚ
Fot: wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet