KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W PERU ODKRYTO KANAŁ IRYGACYJNY ZBUDOWANY PRZEZ INKÓW

kanałirygDo tego niezwykłego znaleziska doszło w południowej części kraju. Kanał irygacyjny o długości 16 m został wzniesiony z kamienia przez Inków. Po pierwszych badaniach, okazało się, że budowla powstała w XV w.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym, które mieści się na terenie kompleksu archeologicznego Sacsayhuaman. Są to ruiny twierdzy  wzniesionej najprawdopodobniej w XV w. przez Inków. Pozostałości kamiennej warowni znajdują się w pobliżu miasta Cuzco, położonego na wysokości ponad 3600 m n.p.m. Stanowisko archeologiczne wraz z wspomnianą metropolią, zostało wpisane w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas prowadzonych na tym terenie wykopalisk odsłonięto fragment kanału o szerokości 15 cm i głębokości 1 m, którego długość wynosi 16 m. Kanał irygacyjny został wzniesiony z kamieni naturalnych w XV w. Budowla służyła jako źródło wody w trakcie ceremonii religijnej zwanej Inti Raymi. Było to najważniejsze w Imperium Inków święto związane z kultem Słońca.

Znalezisko zachowało się w dobrym stanie, ponieważ zakopano je na głębokości 1,5 m pod powierzchnią ziemi. W celu ochrony kamiennego kanału irygacyjnego dyrekcja kompleksu Sacsayhuaman planuje przesunięcie w krótkim czasie lokalizacji pobliskiego parkingu oraz głównego wejścia dla zwiedzających ruiny fortecy.

Oprac. DŚ
Fot: www.archaeologica.org.mk

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet