KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

TARNOBRZESKI POMNIK W OGNIU KRYTYKI

pawłowskiMonument Stanisława Pawłowskiego, odkrywcy złóż siarki od niedawna wzbudza wiele kontrowersji. Ławeczka z piaskowca stała się przyczynkiem do dyskusji o estetyce naszych pomników.

Monument z brązu przedstawia postać profesora, trzymającego w ręku bryłkę rudy siarki. Niedawno dostawiono do pomnika ławeczkę z piaskowca. Ale już dzień po jej ustawieniu, inicjatywa była szeroko komentowana na portalach społecznościowych przez mieszkańców miasta. Głosy krytyki przeważały nad tymi, którzy uważali, że postać profesora nie wzbudza zastrzeżeń. Osoby negujące postać porównały go do siedzącego na tronie biskupa i papieża. Trzymana w rękach bryła siarki w godzinach popołudniowych zaczęła się rozpuszczać i została zabezpieczona folią, co wywołało kolejną falę krytyki.

Projekt, jak i samą ławeczkę, wykonał rodzimy artysta rzeźbiarz - Krzysztof Kołek. Projekty wybierali przedstawiciele spółek "siarkowych” oraz Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Górnictwa, które jest jednocześnie fundatorem ławeczki.
Łukasz Dybus, wiceprezydent Tarnobrzega odpowiedzialny m.in. za inwestycje, przyznaje otwarcie, że nie nadzorował tej sprawy. Oznacza to, że miasto nie miało możliwości wglądu i akceptacji projektu ławeczki. Nasuwa się jednak pytanie, czy każde stowarzyszenie lub organizacja, która wyjdzie z propozycją sfinansowania pomnika, będzie go mogła postawić bez konsultacji z miejskimi urzędnikami?

- Pomnik ma symbolizować pana Pawłowskiego, który siedzi na górze siarki, która czeka na wydobycie. W rękach trzyma pierwszą wydobytą bryłę. Siarka trochę się rozpłynęła, może ktoś zapomniał polakierować – komentuje sprawę Łukasz Dybus.

Oprac. KC
Fot. Klaudia Tajs

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet