KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KUCHNIA Z KAMIENIEM W TLE

coolerW okresie świąt zwracamy szczególną uwagę na gustowne nakrycie stołu. Kamień na stole? Epoka kamienia w kuchni już się narodziła.

Jeżeli dotąd gorące kamienie kojarzyły się wam tylko z masażem w gabinecie kosmetycznym, tudzież z ciepłem kominka - pora rozszerzyć gamę przyjemności.
W kuchni francuskiej na stole króluje łupek jako element dekoracji stołu. Jeszcze bardziej zaskakującym pomysłem może się pochwalić jedna z katowickich restauracji. Dobra wołowina + gorący kamień to znak rozpoznawczy nowego kulinarnego miejsca na mapie Katowic. Restauracja Cooler Food znajduje się na popularnej ulicy Mariackiej, w samym centrum miasta. Wykorzystano do tego podwórko jednego z klubów, które zostało zadaszone i wyposażone w grill i stoliki. Niewiele restauracji bowiem podaje potrawy na gorącym kamieniu. Najczęściej w tak efektowny sposób kamień wykorzystuje się np. na potrzeby wypiekania pizzy.

Dla katowickiego klubu zaprojektowano specjalne zestawy do podawania steków - gorące kamienie lawowe czekają, by podać na nich polską, wyselekcjonowaną wołowinę. Skwierczące kawałki mięsa można w dowolnym momencie zdjąć z kamienia w zależności od preferencji wysmażenia, dopiekać je po kawałeczku, maczając w domowej roboty sosach i obsypywać solą. Smacznego!

Oprac. KC
Fot: Marek Galica

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet