KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODBUDUJĄ KAMIENNY ZAMEK W RYTRZE?

zamek rytroWładze samorządowe planują zrekonstruować zniszczoną warownię dzięki pozyskaniu funduszy z Unii Europejskiej. Obiekt, który od lat cieszy się dużą popularnością pośród turystów, został wzniesiony z kamienia na przełomie XIII i XIV w.   

Zamek, położony jest na wysokim wzgórzu, na prawym brzegu Popradu, na północ od wsi Sucha Struga. Budowla miała pełnić nie tylko funkcję obronną, ale również mieszkalną, a poza murami, znajdowały się stajnie i budynki gospodarcze dla służby. Niegdyś mieściła się tu siedziba starostów tak zwanego Państwa Muszyńskiego. Zamek został zniszczony w 1657 roku w czasie najazdu księcia węgierskiego Jerzego Rakoczego.

Na terenie ruin są regularnie prowadzone badania archeologiczne. W trakcie wykopalisk odsłonięto pozostałości kamiennych murów. Następnie rozpoczęto prace związane z ich zabezpieczaniem. Obecnie przyszedł czas na częściową odbudowę. Projekt rekonstrukcji kamiennej warowni zyskał przychylność małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jednakże całkowita odbudowa nie wchodzi w grę, ponieważ nie wiadomo do końca, jak w rzeczywistości wyglądał średniowieczny zamek.

Jak szacują władze, rekonstrukcja może pochłonąć około miliona złotych. Jeżeli uda się pozyskać unijne fundusze, to prace kamieniarskie i budowlane rozpoczną się już w przyszłym roku.

Oprac. DŚ

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet