KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNY AKUMULATOR

akumulatorNaukowcy ze Skierniewic i Krakowa opracowali kamienny akumulator do magazynowania nadwyżek ciepła, jakie powstają podczas uprawy roślin w tunelach foliowych. Wynalazek został nagrodzony srebrnym medalem na wystawie Brussels Innova 2013.

Akumulator jest zbudowany z kamieni (podobnych do tłucznia, jakim zasypuje się podkłady kolejowe) i izolowany grubą warstwą styropianu. Całe to kamienne złoże znajduje się pod tunelem lub szklarnią. Kiedy czujniki pokażą, że temperatura w tunelu wzrosła, uruchamia się prosty mechanizm: ciepłe powietrze z górnej części tunelu zostaje zasysane i wtłaczane, przy użyciu wentylatorów, do akumulatora. Kamienie nagrzewają się i magazynują ciepło do chwili, gdy w szklarni zrobi się zbyt chłodno i będzie wymagała dogrzania. Wtedy akumulator zostaje rozładowany poprzez zassanie chłodnego powietrza z wnętrza tunelu. Cały ten proces odbywa się automatycznie.

- Zgromadzone w akumulatorze ciepło można wykorzystać nawet po kilku dniach - zapewnia prof. Hołownicki, koordynator projektu realizowanego w jego instytucie we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie.
Autorzy rozwiązania szacują, że jego wykorzystanie w skali sezonu wegetacyjnego pozwala zaoszczędzić nawet jedną trzecią energii potrzebnej do ogrzania tunelu. Akumulator można wykorzystywać do ogrzewania upraw w dni chłodne i schładzania w upały.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ma się zakończyć w połowie 2015 r.

Oprac. KC
Fot: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet