KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

OTWARTO NOWY BUDYNEK SIEDZIBY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W RADOMIU

archiwum w radomiuNowoczesna budowla przypomina ukośnie zgiętą kartkę papieru wykonaną z jasnego piaskowca. Trzykondygnacyjny gmach archiwum ma powierzchnię wynoszącą około 2,4 tys. mkw.

Archiwum Państwowe w Radomiu zostało założone w 1920 roku. Mimo 93 lat istnienia, nigdy nie miało własnej siedziby. W latach 1921-1963 zmieniało ją pięciokrotnie. Następnie ulokowano je w dawnym budynku ratusza na radomskim Rynku. Po kilkudziesięciu latach, zabytkowy gmach stał się za ciasny oraz nie spełniał wymogów bezpieczeństwa przechowywania zbiorów.

Projekt budynku został wyłoniony w drodze konkursu, który ogłoszono w 2010 r. Pierwszą nagrodę otrzymała propozycja, nadesłana przez architektów z pracowni MAG Architekci oraz Włodzimierza Sidorczuka. Natomiast wykonawcą koncepcji była firma Flisbud z Janowa Lubelskiego.

Gmach znajduje się w centrum miasta, na terenie objętym opieką konserwatora zabytków. Głównie z tego względu architekci postawili na prostą formę, która dobrze wpisuje się w historyczny charakter okolicy. Kiedy na bryłę budynku popatrzymy z góry, przypomina zgiętą kartę papieru. Ponadto wzrok przyciąga nieregularny rytm okien oraz powtarzające się wystające bloki kamienne.

Elewacja gmachu została pokryta płytami wykonanymi z jasnego piaskowca. Kamień zaimpregnowano, dlatego preparat zmienił trochę jego oryginalny kolor. Wewnątrz budynku dominują gres, drewno, stal i szkło. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie wynoszącej ponad 9,2 mln złotych.

Oprac. DŚ
Fot: www.sztuka-architektury.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet