KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

CRAIOVA I PITEŞTI

CMENTARZ PITESTIFirma Furmanek Renewal rozpoczęła prace budowlano-konserwatorskie przy kwaterach uchodźców polskich z okresu II wojny światowej na rumuńskich cmentarzach w miejscowościach Craiova i Piteşti.

We wrześniu 1939 roku gdy wybuchła II wojna światowa, 26 tys. polskich cywilów i wojskowych znalazło się na uchodźstwie w Rumunii. 20 września 1939 r. w miejscowości  Craiova, Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły wydał swój ostatni rozkaz skierowany do żołnierzy Wojska Polskiego, a następnie został internowany.

Po wojnie w Rumunii pozostało około tysiąca polskich uchodźców. Dzisiaj Polonia liczy blisko 3 tys. osób i mieszkają głównie w Bucureşti, Craiova, Râmnicu Vâlcea, Constanta, Ploieşti i Piteşti.
       
Zakres prac na obu cmentarzach obejmie w sumie: rozbiórkę istniejących 50 nagrobków (krzyży, płyt, obramowań) i zamontowanie w ich miejsce nowych granitowych płyt nagrobnych, wykonanie i zamontowanie pomnika z granitu z wyrytymi inskrypcjami i godłem Rzeczypospolitej jak i również tablicy informacyjnej z wygrawerowanymi napisami w języku polskim i rumuńskim.

Poza pracami konserwatorskimi wykonane zostaną prace ziemne i porządkowe, do których należą m.in. zniwelowanie terenu, prześwietlenie drzewa w celu odsłonięcia kwater, wypełnienie obramowania i ścieżki ozdobnym grysem, dosianie trawy. Prace mają się zakończyć do grudnia 2013 roku.

Oprac.KC

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet