UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MUZEUM MIASTA ŁODZI ODKRYWA DZIEJE NAJWIĘKSZEGO ZAKŁADU KAMIENIARSKIEGO

urbanowscyW sobotę odbędzie się wernisaż wystawy „Zakład Urbanowskich. Rodzina, Dzieło, Twórcy”. Wernisaż poprzedzi konferencja naukowa połączona z promocją książki. Magazyn Świat Kamienia objął patronatem inicjatywę muzealników.
 
Wystawa jest częścią projektu edukacyjno – kulturalnego poświęconego zakładowi Antoniego i Józefa Urbanowskich. Projekt ten ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta historii najstarszego w Łodzi oraz jednego z największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na terenie Królestwa Polskiego w początkach XX wieku.

Rodzinny zakład „A. Urbanowski” zrealizował szereg bardzo interesujących architektonicznie projektów budowli na obszarze ziem polskich, m.in. bogato zdobione elewacje kamienic i budynków użyteczności publicznej w Łodzi (np. prace kamieniarskie przy łódzkiej katedrze, oblicowanie gmachu dzisiejszego banku NBP, al. Kościuszki 14) i Warszawie (np. obudowę architektoniczną pomnika Fryderyka Chopina, Banku Towarzystw Spółdzielczych, tzw. Dom „Pod Orłami”) oraz w Europie (np. gmach Ambasady Polskiej w Ankarze). Bogaty dorobek firmy prezentuje się głównie na najstarszej zabytkowej łódzkiej nekropolii, jaką jest Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.
 
Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie realizacji wykonanych przez Zakład Urbanowskich, bogatą kolekcję dokumentów i pamiątek z kolekcji rodzinnej, dzieła sztuki ze zbiorów prywatnych i muzealnych, miniatury filmowe oraz rysunki i modele 3D wybranych obiektów znajdujących się Cmentarzu Starym w Łodzi powstałe dzięki studentom Politechniki Łódzkiej. Aranżację wystawy wzbogacą naturalne kamienie oraz narzędzia kamieniarskie stosowane dawniej i dziś.
 
- Staraliśmy się, by oprócz wartościowej strony merytorycznej, również forma aranżacji wystawy angażowała zwiedzających. Zależało nam na atrakcyjnym wyeksponowaniu materiału, który był tworzywem firmy Urbanowskich. Kamienne elementy będą nienarzucającą się częścią ekspozycji, uzupełniającą ją i pobudzającą wyobraźnię- mówi Marcin Szymański, autor części historycznej wystawy.

Otwarcie wystawy poprzedzi konferencja naukowa o godz. 12.00, poświęcona historii rodziny i zakładu Urbanowskich. Poruszony zostanie na niej kontekst historyczny, w jakim funkcjonowała firma oraz omówione zostaną walory artystyczne realizacji zakładu. Konferencję wzbogaci promocja książki poświęconej przedsiębiorstwu i rodzinie zatytułowanej „Przedsiębiorstwo Antoniego i Józefa Urbanowskich. Rodzina. Dzieło. Twórcy”, która przybliży historię rodziny Urbanowskich i jej wpływ na rozwój miasta.

Wstęp na wernisaż jest wolny. Wystawa będzie czynna od 9 listopada br. do 26 stycznia 2014 r. Pełen harmonogram wydarzeń będzie można znaleźć na: www.muzeum-lodz.pl.
 
Oprac. KC
Fot: www.muzeum-lodz.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet