KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

INSPIRUJĄCY PRZYKŁAD Z NORWEGII

RjukanJak sprawić by promienie słońca doświetliły ponure miejsca? Górskie miasteczko w Norwegii po 100 latach doczekało się realizacji wizji swego założyciela.

Okolice Rjukan to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych. Tutaj też Norwegowie zbudowali na skalnym występie pod gigantycznym wodospadem Rjukan-Foss słynną elektrownię wodną. W miasteczku działa też Muzeum Norweskiego Przemysłu.

Miejscowość jest wciśnięta w wąską dolinę między potężnymi masywami górskimi. Na szczyty górskie wiedzie kolejka linowa Krossobanen – pierwsza, jaką zbudowano w północnej Europie. Powstała w 1928 roku i była darem firmy Norsk Hydro dla mieszkańców Rjukan, aby mogli dotrzeć wysoko i podziwiać słońce w zimie. Do tej pory w okresie jesienno-zimowym zabytkowe miasteczko cierpiało na całkowity brak słońca!

Już wkrótce jego mieszkańcy zobaczą jednak słońce, ponieważ 31 października 2013 r. zostanie uruchomiony system luster, który „łapiąc” promienie na szczytach doliny skieruje je na centralny plac miasta. Zamontowane 450 m ponad rynkiem w Rjukan trzy ogromne lustra o łącznej powierzchni 51 mkw. oświetlą obszar w centrum miasta o średnicy 600 m. Cały system będzie sterowany komputerowo i zasilany bateriami słonecznymi i wiatrem. Koszt inwestycji wyniósł 5 mln koron norweskich.

Historia ta może oczywiście okazać się inspirująca dla specjalistów, których realizacje w kamieniu skrywane są w zacienionym miejscu.

Oprac. KC
Foto: Eystein M. Andersen

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet